Неутронска везда

неутронска starвезда

La неутронска starвезда и кварковите ѕвезди, како црните дупки, се возбудливи објекти. Астрофизиката се разви доволно за да ни даде многу вредни информации за нив, што нè охрабрува да продолжиме да обрнуваме внимание, надевајќи се дека космолозите ќе можат подобро да ги разберат и да ни помогнат да го разбереме попрецизно процесот што го поттикнува нивното тренирање.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за неутронските ѕвезди, нивните карактеристики и потекло.

Неутронска везда

ѕвезди и црни дупки

Иако овие ѕвезди со неутрони и кваркови се вистинските протагонисти на оваа статија, за да ги разбереме, најпрво сме заинтересирани да го разгледаме животниот процес на ѕвездите. Сепак, пред да влеземе во брашното, се чини дека е важно да се даде изјава за намера: нема да најдете равенка во оваа статија. Тие не треба прецизно и интуитивно да разберат како функционираат возбудливите физички процеси кои го објаснуваат нивното формирање.

Ѕвездите се составени од облаци од прашина и гас расфрлани низ универзумот. Кога густината на еден од облаците е доволно висока, на него ќе дејствува гравитацијата, што ќе промовира појава на неуморен механизам наречен гравитациона контракција, кој ќе го кондензира материјалот содржан во облакот и постепено ќе формира мали ѕвезди или протоѕвезди. Оваа фаза на ѕвездената еволуција се нарекува главна низа, во која ѕвездите добиваат енергија преку гравитациска контракција.

Потекло

потеклото на неутронските ѕвезди

Приближно 70% од масата на ѕвездата е водород, 24-26% е хелиум, а останатите 4-6% се комбинација од хемиски елементи потешки од хелиум. Животот на секоја ѕвезда е под влијание на нејзиниот првичен состав, но што е уште поважно, тоа е длабоко под влијание на нејзината маса, која не е ништо повеќе од количината на материја што гравитацијата може да ја акумулира и кондензира во дел од вселената.

Интересно е тоа што помасивните ѕвезди трошат гориво многу побрзо од помалку масивните ѕвезди, па како што ќе видиме низ овој напис, тие имаат пократок животен век и, што е најважно, се понасилни и спектакуларни. Како што гравитациската контракција го кондензира материјалот содржан во облакот, неговата температура постепено се зголемува.

Ако количината на акумулиран материјал е доволно голема, во јадрото ќе се појават условите за притисок и температура потребни за спонтано спојување на водородни јадра преку реакции на нуклеарна фузија. Кога температурата на јадрото на протоѕвездата ќе достигне 10 милиони степени Целзиусови, доаѓа до палење од водород. Моментот кога ќе се појават овие услови е моментот кога се вклучува нуклеарната печка. а ѕвездата започнува фаза наречена главна низа, при која црпи енергија од фузија на водородни јадра.

Спојување на јадрото

универзумот и ѕвездите

Производот од фузија на водород е ново јадро на хелиум, така што составот на ѕвездата почнува да се менува. Во овој процес се ослободува голема количина на енергија и ѕвездите се принудени постојано да се прилагодуваат за да одржуваат хидростатска рамнотежа. Астрофизичарите тие имаат математички алатки кои можат многу прецизно да го опишат овој процес, но ние сме заинтересирани да знаеме дека хидростатската рамнотежа е масата што ја одржува ѕвездата стабилна.

За да се постигне ова, од суштинско значење е две спротивставени сили да коегзистираат и да компензираат една за друга. Една од нив е гравитациската контракција, која, како што видовме, го компресира материјалот на ѕвездата, стискајќи ја безмилосно. Другото е притисокот на радијацијата и гасот, кој е резултат на палењето на нуклеарна печка, која се обидува да ја прошири ѕвездата. Постојаното подесување што го доживуваат ѕвездите кога консумираат водород и произведуваат нови јадра на хелиум е одговорно за негово одржување во рамнотежа. па гравитациската контракција од една страна, зрачењето и притисокот на гасот од друга, се чуваат на заливот.

Во овој процес, јадрото на ѕвездата е принудено да се стегне за да ја зголеми нејзината температура и да спречи гравитациски колапс. Ако не може да се балансира себеси поради притисокот на радијацијата и гасот, тој е осуден на гравитациски колапс. Ако масата на ѕвездата е доволно голема, нејзиното јадро ќе се загрее и ќе се компресира толку многу што кога водородот ќе се потроши, јадрото на хелиумот ќе се споиНа Од тој момент ќе започне процес наречен тројна алфа.

Карактеристики на неутронска ѕвезда

Овој феномен го опишува механизмот со кој три јадра на хелиум се спојуваат за да произведат јаглеродно јадро и се јавува на температура повисока од температурата на фузија на јадрата на водородот. Во овој процес, ѕвездата ќе продолжи да ги троши своите резерви на хелиум, да произведува јаглеродни јадра и да се прилагодува за да одржува совршена рамнотежа, повторно благодарение на комбинираните ефекти на гравитациската контракција и зрачењето и притисокот на гасот. Тогаш нема да престане да произведува јаглерод.

Кога овој елемент е исцрпен во јадрото, тој повторно се прилагодува, компресира и повторно ја зголемува својата температура за да избегне гравитациски колапс. Од овој момент, јаглеродното јадро ќе се запали преку процесот на нуклеарна фузија и ќе почне да произведува потешки хемиски елементи.

Иако во јадрото на ѕвездата, фузијата на јаглеродот се случува во непосредниот горен слој, палењето на хелиумот останува непроменето. И над овој водород. Во процесот на ѕвездена нуклеосинтеза, име на процесот во кој се случуваат нуклеарни реакции во овие објекти, ѕвездите добиваат хиерархиска структура слична на кромидотНа Најтешките елементи се во сржта, и оттаму наоѓаме сè полесни елементи еден по друг.

Ѕвездите се всушност одговорни за производство на хемиски елементи. Во него се синтетизираат кислород, јаглерод, водород, азот, калциум и фосфор кои сочинуваат 99% од масата на нашето тело. И хемиските елементи кои го сочинуваат преостанатиот 1%. Материјата што не сочинува не сме само ние, туку се што не опкружува буквално доаѓа од ѕвездите.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за неутронската ѕвезда и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.