неутрина

квантната физика

Денес ќе разговараме за најнеостварливите честички во природата. Се повикуваме неутрина. Ова се честички кои за прв пат биле опишани во 30-тите години на теоретски начин од научник фокусиран на квантната физика, наречен Волфганг Паули. Тие се многу тешко да се детектираат честички бидејќи тие едвај комуницираат со обична материја.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, важност и curубопитност на неутрините.

клучните карактеристики

честички на неутрино

Постои објаснување зошто овие честички се тешко откриени. И тие се честички кои едвај комуницираат со обична материја. Понатаму, тие имаат многу мала маса и неутрален електричен полнеж, па оттука и нивното име. Тие се честички кои можат да бидат соочени со нуклеарни реакции и да не бидат под влијание. На нив, исто така, не влијаат другите сили како што се електромагнетни. Единствените начини за интеракција со неутрините се преку дејство на гравитацијата и мала слаба нуклеарна интеракција. Несомнено е дека тие се прилично iousубопитни честички кои го привлекоа вниманието на бројни научници насочени кон квантната физика.

За да се откријат неутрините, ќе биде потребно да се произведе оловна плоча со дебелина од една светлосна година за да се осигура дека половина од овие неутрини што минуваат низ него може да се судрат за да можат да ги заробат. Научниците тврдат колку е тешко да се фати неутрино. Со цел да го објасниме ова, гледаме дека во секоја секунда од тоа време поминува неколку милиони од овие честички минуваат низ нашата планета и нас самите, без всушност да се судрат. Ниту, пак, се судрија со некој друг посебен, иако некои од нив го прават тоа.

Фати ги неутрините

неутрина

Неутрините може да се илустрираат со прибегнување кон квантната механика. Според овие принципи, би било потребно да се изгради оловен лим со димензии (9,46 × 10)12 км за да може да се фати половина од неутрините што минуваат низ него. И покрај тоа колку неутралните се денес недостижни, имаме неколку опсерватории кои се способни да ги детектираат. Една од овие опсерватории е позната како јапонски Супер-Камиоканде и е вистинска машина. Опсерваторијата се наоѓа во Хида, најголемиот остров во архипелагот Јапонија.

Супер-Камиоканде е изграден во рудник длабок еден километар. Оваа опсерваторија има димензии 40 метри висока и 40 метри ширина. Овој том е сличен на оној на зграда од 15 ката. Треба само да ја видите големината на опсерваторијата што е потребна за да се направи во лен за да се разбере тежината на нивното откривање.

Во рамките на опсерваторијата не наоѓаме ништо повеќе и ништо помалку од 50.000 11.000 тони вода со екстремна сиромаштија кои се опкружени со XNUMX XNUMX цевки за фотомултипликатор. Овие фото-мултипликатори се еден вид сензори кои ни овозможуваат да гледаме неутрини додека минуваат низ нашата планета. Не е дека можете да ги видите овие неутрини директно, но можете да го набудувате зрачењето на Черенков што тие го генерираат кога поминуваат низ водата. Водата е спроводлива материја и течност што се смета за универзален растворувач. Благодарение на својствата на водата, можеме да го видиме зрачењето што го издаваат неутрините кога поминуваат низ него.

Neубопитства за неутрино

набудување на честички

Најмногу iousубопитно во врска со целата оваа новина е што научниците работат во оваа опсерваторија и имаат направено неколку откритија. Едно од овие откритија е дека со користење на помалку вода и помалку чиста вода, можете да набудувате неутрини кои се повториле на поголемо растојание. Тоа е да се каже, Овие неутрини што можат да се забележат во овој вид вода доаѓаат од постара супернова.

Нечистотијата што се додава во водата за да може да се визуелизираат овие неутрини е гадолиниум. Тоа е хемиски елемент кој спаѓа во групата ретки земји што влијае на вградување во вода. Овој ефект драстично ја зголемува чувствителноста на детекторот за да може да се визуелизира премин на неутрини. Истражувачите кои работат на оваа опсерваторија додадоа 13 тони соединение формирано од гадолиниум во вода со висока чистота. Ова ја прави вкупната концентрација на овој елемент во општото решение да биде 0.01%. Оваа концентрација е неопходна за да може да се засили сигналот на послабите неутрини и на тој начин да може да се набудуваат.

Значајност

Може да мислите дека зошто научниците ги вложуваат сите овие напори да проучат посебен интерес. И, тоа е што, иако не веруваме во тоа, тие се суштинска алатка што може да ни обезбеди голема количина на информации за суперновите. Супернова се насилните експлозии што се случуваат во оние starsвезди кои веќе не се во состојба да го издржат притисокот поради дегенерација на електроните. Ова знаење е од витално значење за да се знае повеќе за структурата на универзумот.

Неутрините се движат со голема брзина многу близу до брзината на светлината. Знаеме дека ниту едно тело што има маса не може да се движи со брзина на светлината. Затоа, ова укажува на тоа дека неутрините имаат маса. Благодарение на ова, може да се објасни и низа реакции на елементарни честички. Важноста на неутрините да бидат посоодветни е огромна. Ова значи дека неутрините кои имаат маса не се вклопуваат во стандардниот модел на честички за кои се дискутира во теоретската физика. Класичниот модел на квантна физика е застарен и треба да се направат одредени промени.Портите на знаење се зголемуваат.

Фактот дека неутрините имаат маса објаснува многу работи. Имајте на ум дека моделот на квантната физика има помеѓу 14 и 20 произволни параметри и е не толку ефикасен модел за тековната наука. Како што можете да видите, неутрините имаат голема важност во светот на квантната физика и знаењето за универзумот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што се неутрини, нивните карактеристики и важност за светот на науката и астрономијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.