Планетата Нептун

Нептун на планетата

Нептун тоа е најоддалечената планета од сите наши Сончев систем. Зад него е само она „Планетата Плутон и Орт облак, што ги означува границите на нашиот Сончев систем. Таа е најоддалечената планета од сите гасни гиганти (Јупитер, Сатурн y Уран) Благодарение на напредокот во науката и математиката, тоа беше откриено од предвидувањата во математиката. Неговото име потекнува од римскиот бог Нептун и го добило името по сината боја и затоа што Нептун е господар на сите води.

Со овој напис можете да ги научите сите карактеристики на планетата Нептун, како и да откриете некои посебни curубопитства. Дали сакате да дознаете повеќе за последната планета во Сончевиот систем? Ако продолжите да читате, можете да научите сè.

Основни податоци

Нептун најстудената планета

Нептун Тоа е најоддалечената планета и четвртата во опашката на гасните гиганти. И Уран и Нептун се познати како ледени гиганти бидејќи нивните температури се екстремно ниски поради оддалеченоста од Сонцето. Ако го споредиме со останатите планети, тој е четврти по големина и трет по маса. Масата на овој гасен гигант е 17 пати поголема од нашата планета.

Има екваторијален радиус од 24.622 км и се наоѓа на растојание од 4.498.252.900 км од Сонцето. За разлика од нашата планета, на која и требаат околу 24 часа да се сврти сама на себе (види Ротациони движења), овој гигант за сладолед трае само 16 часа. Сепак, орбитата околу Сонцето што го дефинира минувањето на годините станува нешто вечно. Она што за нас е една година (што е колку време е потребно да се заобиколи Сонцето), за планетата Нептун тоа е 164,8 години.

Се нарекува замрзнат гигант бидејќи неговата просечна температура на површината е на -220 степени во споредба со 15 степени на нашата планета. Бидејќи е планета поголема од Земјата, нејзината површинска гравитација на екваторот е 11 m / s2.

Кога овие планети се нарекуваат гасни гиганти, тоа не значи дека тие се составени целосно од гасови. Јадрото на Нептун е направено од стопена карпа со мешавина од вода, течен амонијак и метан гас. Карактеристичната сина боја не се должи на присуството на вода на површината, но неговиот главен атмосферски гас е метан.

Магнетно поле и прстени на Нептун

Прстени на Нептун

Ако го анализираме магнетното поле на овој замрзнат гигант, го набудуваме тоа наклонет е околу 47 степени во однос на оската на ротација и е раселен на 13.500 км од нејзиниот центар. Во овој случај, не е наклонот на планетата што предизвикува ова отстапување, туку флуксот на материјата и гасовите во внатрешноста, предизвикуваат отстапување на електромагнетното поле.

Наспроти она што може да се забележи, Нептун, како Сатурн, има прстени. Доказот за тоа го доби леталото Војаџер II кога, во 1989 година, успеа да ја фотографира планетата и да се приближи до нејзината орбита. Покрај тоа, тој не само што има карактеристични прстени, а има 8 месечини. Ова е нешто што ги крши шемите, сè додека ги сметаме карактеристиките на Земјата како нормални. Иако на крајот на денот, нема ништо нормално и претходно утврдено, бидејќи ние сме луѓето што ги ставаме категориите.

Иако се чини дека нешто измислено, Нептун има систем составен од 4 прилично тесни и тенки прстени со слаба боја. Ова е она што ги прави непрепознатливи со опсегот на забележување. Прстените се составени од честички прашина кои се кинеле со текот на годините од внатрешните месечини. Овие фрагменти се преполни заедно со влијанието на гравитацијата и се одвоени од нивните месечини од влијанијата на помалите метеорити.

Гасови и атмосфера

Ротација на планетата Нептун

Како што може да се види, бидејќи е гасен гигант, нејзината атмосфера е важен аспект што треба да се земе предвид. Може да се види дали со голо око се анализира површината на планетата дека има дамки слични на бурите присутни на Јупитер. Сепак, овие точки не се стабилни како на другата планета, но тие се формираат и исчезнуваат со текот на времето. Ова ни помага да заклучиме присуство на бури со голем интензитет, но не долго.

Тој имаше таканаречената Голема темна точка со големина слична на онаа на нашата планета, но таа исчезна во 1994 година. Подоцна беше формирана друга. Ова ни дава да разбереме сочно формирање на бури што се случуваат во атмосферата. Исто така, треба да се спомене дека ветровите што дуваат на Нептун се сметаат за најсилни од сите планети што го сочинуваат Сончевиот систем. Многу од овие ветрови дуваат во спротивна насока од нивната оска на ротација.

Како aубопитен факт, во областите близу до тоа Големо темно место може да се забележат ветрови до 2.000 км на час. Веројатно, човечко суштество подложено на тие ветрови, умира влечено и погодено од притисокот на воздухот.

Динамика и промени во атмосферата

Големина на Нептун со Земјата

Фотографиите на оваа планета во книги и документи се менуваат со текот на годините, бидејќи не се одржува на ист начин. Точките што се формираат и уништуваат ја менуваат морфологијата со која ја гледаме планетата. Во однос на температурите, температурите биле толку ниски што биле околу -260 степени, додека на Земјата, најнискиот регистриран е -90 степени.

Составот на атмосферата содржи водород и хелиум во поголем дел и воопшто малку азот. На целата површина можеме да најдеме области со мраз од вода, метан и мраз од амонијак (На овие ниски температури гасовите замрзнуваат). Облаците не се водена пареа, бидејќи на тие температури нема пареа. Направени се од замрзнат метан и се менуваат релативно брзо.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Нептун и неговите посебни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.