Неоген период

Неоген биодиверзитет

Кенозојската ера била поделена на различни периоди и, пак, на различни епохи. Денес ќе разговараме за вториот период од оваа ера и тоа е Неоген. Започна пред околу 23 милиони години и заврши пред 2.6 милиони години. Тоа е период кога планетата претрпе низа промени и трансформации на геолошко и на ниво на биодиверзитет. Еден од најзначајните настани во овој важен период е појавата на Австралопитекес, еден од главните видови пред да помине Хомо сапиенс.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за неогенот и неговата важност во геологијата.

клучните карактеристики

Континенти во неоген

Неогената фаза била онаа во која нашата планета доживеала висока геолошка активност и во однос на Континентален лебдат како на ниво на морето. И дали е тоа континентите го продолжија нивното раселување на позициите што ги заземаат во моментов поради тоа движење на тектониката на плочите предизвикано од струи на конвекција на Земјината мантија.

Поради ваквото движење на континенталните плочи се смени и поморската активност. Морските струи биле модифицирани бидејќи се појавиле некои видови на физички бариери и промени во режимите на ветерот поради промената на климата. Овој настан беше доста важен бидејќи имаше непосредна последица врз температурите на Атлантскиот океан. Една од најважните физички бариери што се појавија поради ова движење на плочи беше истмусот на Панама.

Во текот на оваа фаза, биодиверзитетот исто така се разви многу опширно. Копнените групи цицачи биле оние кои доживеале најголема трансформација. Од друга страна, птиците, влекачите и морското опкружување исто така имале голем еволутивен успех.

Неогена геологија

Неогена геологија

Како што споменавме претходно, ова е период кога има висока геолошка активност од орогена гледна точка и од гледна точка на континенталниот нанос. Фрагментацијата на Пангеа продолжи и разните фрагменти што настанаа започнаа да формираат поместување во различни насоки.

Во текот на овој временски период, неколку копнени површини се судрија со јужна Евроазија. Овие маси биле Северна Африка и онаа што одговарала на Индија. Индија не може да биде дел што има свој континентален лебдат, но притискаше на Евроазија. Така се зголемија континенталните маси и ја формираат орогеноста што денес ја знаеме како Хималаи.

Формирањето на истмус на Панама имаше непосредни последици во значителна варијација на температурите на целата планета. Поточно, ги нападна температурите на Тихиот Океан и Атлантикот, предизвикувајќи нивно намалување.

Клима

Во однос на климата, во целиот овој период нашата планета се карактеризираше главно со намалување на глобалните температури. Особено, териториите што се наоѓале на северната хемисфера имале малку потопла клима од оние што биле на јужниот пол. На ист начин, климата се менувала со текот на времето, а исто така постоеле и екосистемите. Овие промени во екосистемите се должат на еволутивните прилагодувања на новите услови на животната средина што ги нуди светот што се менува.

На овој начин, големи области шуми не успеаја да се развијат и да се прилагодат на новите услови на животната средина, така што тие исчезнаа создавајќи екосистеми каде преовладуваа пасишта и савани со голем број тревни растенија. Во текот на овој период, половите на планетата беа целосно покриени со мраз како и денес. Екосистемите што преовладуваа беа оние кои имаа вегетација составена од голем број тревни растенија и чии најрепрезентативни дрвја беа четинари.

Неогена флора

морска фауна

За време на неогенот имало проширување на формите на живот што постоеле уште од палеогенот. Климатските копнени температури имаа големо влијание врз развојот и воспоставувањето на нови живи суштества. Еволуцијата на прилагодување кон овие средини може да создаде нови форми на живот. Фауната беше онаа која доживеа најголема диверзификација, со оглед на тоа што флората остана нешто застојана поради намалувањето на глобалните температури.

Флората беше ограничена од климата бидејќи развојот на џунгли или шуми со големи екстензии беше ограничен, па дури и предизвика исчезнување на големи хектари од нив. Бидејќи големите шуми и џунгли не можеа да се најдат со толку ниски температури, беа развиени растенија што можат да се прилагодат на средина со ниски температури, како што се тревни растенија.

Некои специјалисти се повикуваат на овој пат кога на ниво на флора посочуваат како »Возраста на билките». Не поради оваа причина, многу видови на ангиосперми беа во можност успешно да се воспостават и развијат.

фауна

Во однос на фауната на Неоген, можеме да видиме дека постои широка диверзификација на многу од животинските групи што ги познаваме денес. Најуспешните групи биле влекачи, птици и цицачи. Не можеме да ги заборавиме морските екосистеми каде групата цетаци исто така имаше голема диверзификација.

Птиците од редот на минувачите и таканаречените „птици на теророт“ биле оние што се наоѓале главно на американскиот континент. Денес, птиците од редот на минувачите се најразновидната и најшироката група птици. Тоа е затоа што тие успеале да го задржат својот опстанок подолго време и се карактеризираат главно со нозете што им овозможуваат да седат на гранките на дрвјата. Покрај тоа, тие имаат способност да пеат и ова предизвикува да имаат сложени ритуали на парење.

Од цицачите можеме да кажеме дека е оној кој претрпе широка диверзификација. Сите Семејство Bovidae од кое припаѓаат кози, антилопи, овци и, од друга страна, оние на семејството Cervidae, Онаму каде припаѓаат елените и елените, тие значително го проширија својот опсег.

Групата цицачи што одбележала исклучително важен настан во целиот еволутивен процес е онаа на првото хоминид. Тој е „Австралопитек“ и се карактеризира со својата мала големина и со двоножното движење.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Неоген.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.