Неогена фауна

Неогена фауна

Во Кенозојска ера имаше неколку периоди. Тој Неоген период тоа беше втора од оваа ера и започна пред околу 23 милиони години и заврши пред приближно 2.6 милиони години. За време на овој временски период, нашата планета доживеа низа промени и трансформации и на геолошко и на ниво на биодиверзитет. На Неогена фауна Се карактеризираше со еден од најзначајните настани во историјата на земјата, како што е појавата на првите хоминиди.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и еволуција на неогената фауна.

Неоген период

Овој неоген период траеше приближно 20 милиони години и имаше големи промени на геолошко ниво и на ниво на биодиверзитет. Познато е дека е временскиот период кога се појавиле првите хоминиди познати како Австралопитекус. Овој вид на хоминиди тие ги претставуваат најстарите предци на човекот.

За време на неогенскиот период се случи голема промена на планетарно ниво во однос на геолошката активност. Континентите го продолжија своето побавно поместување од локациите што ги имаме денес. Ова движење на континентите предизвика морските струи да се модифицираат и да се појават некои физички бариери, како што е истмусот на Панама. Овие геолошки движења беа важни настани што влијаеја на намалувањето на температурите во Атлантскиот океан.

Сите овие промени на геолошко и температурно ниво влијаеа на појавата и развојот на одреден биодиверзитет. Во текот на овој период беше забележана голема биолошка разновидност на животните. Групите животни кои претрпеле најголема трансформација тие биле копнени и морски цицачи, птици и влекачи.

Развој на животот во неогенот

За време на целиот овој период, постоеше проширување на постојните форми на живот. Поради климата, имаа копнени температури големо влијание врз развојот и новото воспоставување на живите суштества. И флората и фауната претрпеа различни промени, при што фауната доживеа најголема диверзификација. Флората остана нешто позастојана.

Неогената флора се издвојува по застојот поради климата. Бидејќи климата во овој период беше нешто постудена, го ограничи развојот на големи џунгли и шуми. Покрај тоа, овој пад на температурите предизвика и исчезнување на големи површини од нив. Поради овие услови на животната средина, некои видови на растенија мораа да напредуваат, што може да се прилагоди на средина со пониска температура.

Растенијата кои можат да напредуваат под неповолни услови се оние кои припаѓаат на тревестото семејство. Некои специјалисти го нарекуваат периодот на неогенот како возраст на билки. Не беше сè негативно за растенијата. Некои видови на ангиосперми исто така беа успешно воспоставени и развиени.

Неогена фауна

Toе видиме како климата и геолошкиот развој влијаеа на неогената фауна. Во овој период, неколку групи животни се диверзифицирале, меѓу кои ние препознаваме дека се повеќе еволуирани, како што се цицачи, влекачи и птици. Морските екосистеми имаа широк развој, особено групата цетаци.

Byе ги анализираме една по една групите животни кои се развиле најмногу за време на неогената фауна.

Живина

Во рамките на групата птици, најразвиени биле оние кои спаѓале во групата пасерини. Некои од птиците од неогенскиот период се познати и како птици на теророт. Оваа голема група животни се населила на американскиот континент. Денес птиците од групата пасерини се најразновидната и најширока група. Се одржуваше со високо ниво на преживување со текот на времето.

Меѓу нивните главни карактеристики имаме дека тие се животни кои се карактеризираат со тоа што имаат нозе на кои може да седнат на гранката на дрвото. Покрај тоа, таа има способност да пее. Овие способности служат за воспоставување сложени ритуали на парење. Групата пасерини е позната и како група птици песни. За време на периодот на неогените групата птици почнаа да стекнуваат се повеќе сила и да се масираат. Бидејќи континентите постојано се движеа кон сегашната состојба, овие животни се диверзифицираа.

Главно во Јужна Америка се наоѓаат најголемите количини на фосилни записи. Овие записи сведочат за постоењето на големи птици. Многу од овие птици биле големи, но не биле во можност да летаат. Сепак, тие станаа големи предатори на ова време. Оваа група птици била позната и под името терористички птици.

Неогена фауна: цицачи

фауна на развој на неогените

Цицачите биле група животни кои претрпеле големи промени. Една од групите што најмногу еволуираше беа животни кои припаѓаат на семејството Bovidae и Cervidae. Во овие две групи животни наоѓаме кози, овци, антилопа, елен и елен. Сите овие животни неверојатно ја проширија својата област на дистрибуција.

На сличен начин, постојат и други големи цицачи како слонови, мамути и носорози кои доживеале голем развој. Некои од овие видови, како што се мамутите, не биле во можност да преживеат до сега поради одредени промени што дошле подоцна.

Исто така, треба да се земе предвид дека во фауната на Неоген се истакнаа некои примати, поточно мајмуните. Секоја група примати имала соодветно живеалиште и претрпела некои трансформации во нивниот еволутивен процес. Повеќето примати пронајдени на африканскиот и американскиот континент.

Во неогената фауна наоѓаме и развој на други главни цицачи како што се мачки и кучиња. Некои различни видови мечки и хиени исто така се диверзифицираат околу ова време. Во рамките на групата цицачи се случи еден од исклучително важните настани во еволутивниот процес на човечкото суштество. И дали е тоа се појави и се разви првиот хоминид.

Првата развиена хоминида била крстена со името Австралопитех. Главно се карактеризираше со мала големина и бипедално движење.

влекачи

Конечно, влекачите се развиле и во фауната на Неоген. Меѓу нив наоѓаме жабите, жабите и змиите кои беа во можност да ги прошират своите власти. Ова се должеше на големата количина на храна што беше на располагање. Нивната храна главно се базира на инсекти, кои имале многу изобилство.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за фауната на Неоген.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.