Негативните ефекти од топењето на планетата

Одмрзнување на Арктикот

Климатските промени имаат моќни и разорни последици за нашите идни генерации. Всушност, многу од нејзините ефекти веќе се гледаат денес. Сепак, глобалните напори за намалување на емисиите на стакленички гасови сè уште не се доволни и одмрзнување на големите поларни области бидејќи Арктикот е неминовен.

Кои се последиците по светот од тоталното топење на Арктикот?

Неодамнешни записи за температура

Од 2014 година, кога беа забележани повисоки глобални просечни температури од моментот кога беа измерени, постои скоро сто инфекции од бактерии од родот вибрио. Оваа 2014 година е оценета како најтопла година откако се забележани температурите. Меѓу именуваните бактерии, ги наоѓаме оние кои предизвикуваат колера на бреговите на Шведска и Финска. Некои од овие случаи се случија на околу 160 милји од Арктичкиот круг. Зошто овие бактерии можат да влијаат на географските широчини близу до Арктикот?

Вибрио бактерии

Бактерии од родот вибрио

Ефекти од климатските промени што ги нарушуваат екосистемите

Климатски промени и нејзините негативни ефекти Тие го нарушуваат функционирањето и опсегот на многу видови флора и фауна. Видовите најранливи на овие промени се поврзани со тропските предели и мигрираат кон север поради зголемувањето на температурата. Овие бактерии од родот вибрио Потребни им се високи температури за да преживеат добро и поради зголемувањето на температурите на глобално ниво, можат да ја зголеми својата област на дистрибуција и да преживее на места со поголема северна географска ширина. Појавата на болести и патогени микроорганизми се само некои од последиците што ќе ги има топењето предизвикано од климатските промени.

Одмрзнување на Арктикот

Треба да се спомене дека глобалното затоплување не е исто во сите делови на светот. Постојат региони на планетата кои поради нивната географска положба стануваат потопло од другите. На пример, на Арктикот се нарекува ефект арктичко засилување за кои топењето таму е поизразено отколку во другите замрзнати региони. Ова може да се објасни на повеќе или помалку едноставен начин: Одмрзнувањето во корист на водата ја намалува способноста на регионот да го рефлектира инцидентното сончево зрачење. Тоа е да се каже, терестријалното албедо Се намалува бидејќи има помалку мраз да го рефлектира зрачењето и, според тоа, количината на топлина апсорбирана од земјата е поголема. Ова предизвикува површината да се загрее уште повеќе и да го врати топењето, што предизвикува патогените микроорганизми да пристапат до овие поосетливи области и да се шират.

Се шират бактерии

Иако овие бактерии не можат да се видат, морските бактерии се главната компонента на биомасата во океаните. Ова претходно именуваше видови на бактерии од родот вибрио тие се патогени. Друга опасност предизвикана од топење е топењето на мраз од северните раб на Сибир, Канада и Гренланд. На ист начин како што споменавме погоре, бидејќи се топи целиот леден слој на земјата, дозволува овој вид патогени бактерии да се шири и да предизвика сериозни болести.

Permafrost (замрзната земја)

мраз (замрзнат терен)

Истражувачите на CSIC пронајдоа ДНК од досега непознати вируси во езерата Свалбард во јуни 2015 година. Два месеци подоцна откривањето на вирус стар 30.000 XNUMX години заробен во сибирски мраз. Ова може да биде сериозен здравствен проблем ширум светот бидејќи функционирањето на овој вид бактерии и фактот дека тие можат да предизвикаат нови болести кај луѓето не е добро разбрано.

Парадоксот на одмрзнување и климатските промени

Климатските промени го топат мразот на Арктикот и ова се враќа на климатските промени. Сеопфатен извештај од Академиите на науките на САД за глобалните влијанија на затоплувањето на Арктикот во 2015 година истакна како намалувањето на ефектот албедо, ослободување на метан и јаглерод заробени во мраз, или промена на циркулацијата на океанот ќе го интензивираат затоплувањето глобален И тоа веројатно уништи го преостанатиот мраз на Арктикот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.