Неверојатната јачина на Ел Нињо »Годзила»

Временски промени во Ел Нињо

Ел Нињо е метеоролошки феномен што ги менува обрасците на движење на океанските струи. Се повторува на секои 3 или 7 години, но се верува дека поради глобалното затоплување, сè повеќе ќе се забележува низ целиот свет.

Пред неколку децении, околу 1997 година, беше многу поразително. Сепак, НАСА верува дека 2016 година може да биде уште поголема и помоќна, до тој степен што тие ја нарекоа „Годзила“.

Што е феноменот Ел Нињо и од што се состои?

Феномен Ел Нињо во климатологијата

Овој феномен е поврзано со затоплувањето на водите на Пацификот, кои се загреваат помеѓу 1 до 3ºС во споредба со нормалното, на секои 3 или 7 години. Овој осцилирачки модел на греење и ладење е познат како ENSO (или ENSO) циклус. Тоа директно влијае на моделот на врнежи во тропските области, но може да има големо влијание врз климата во другите делови на светот. И Ел Нињо (поврзано со затоплување) и Ла Ниња (поврзани со ладење на вода) се екстремни фази на ENSO циклусот, со трета фаза наречена Неутрална, при што се бележат нормални температури.

Историја на Ел Нињо

Името на феноменот Ел Нињо (се однесува на детето Исус), го дадоа перуанските рибари на топол поток што се појавува секоја година околу Божиќ, со што се фаворизира доаѓањето на бројни риби. Тие го сметаа за божествен дар, па наскоро започнаа да ја идентификуваат оваа промена на температурата на морето со името Ел Нињо.

Сепак, во 60-тите години на минатиот век тие започнаа да сфаќаат дека тоа не е локален феномен во Перу, туку дека тоа влијае на целиот тропски Пацифик, дури и пошироко. Во моментов е познато дека може да влијае на климата на целиот свет во текот на целата своја фаза. Целиот циклус на ЕНСО трае помеѓу 3 и 7 години, како што рековме. Во овие години, постојат топли фази кои траат помеѓу 8 и 10 месеци секоја (Ел Нињо), неутрални фази и исто така може да има некоја студена фаза (Ла Ниња). ENSO е многу променлив циклус, како по интензитет, така и во времетраење. Всушност, сè уште не е сигурно познато кои се причините за овие промени.

Системи за откривање на Ел Нињо

Ел Нињо е откриен со различни методи, истакнувајќи го сателити, пловечки плови и анализа на океаните. Истражувачите континуирано добиваат податоци за условите на површината на морињата, како и за ветерот во екваторијалната зона.

Како влијае на времето?

Последици од Ел Нињо

Откако ќе се развијат, во многу делови на земјината топка се случуваат значителни промени во температурите и моделите на врнежи. Овие промени се случуваат затоа што влијаат на моделите на ветер во атмосферата. Во случај на тропските предели, воздухот што се крева за да формира дождливи облаци на едно место мора да се премести во друга точка поради силата на гравитацијата. Во остатокот од светот, промена на ветрот исто така може да предизвика суши во некои агли, или обилни дождови во други.

Да знаеме и да разбереме до кој степен може да влијае на глобалната клима, да видиме кои се нејзините последици:

На глобално ниво

 • Рекорди На температура
 • Изглед на болести тешко е да се искорени
 • Изгубени на животински и растителни видови
 • Промени во атмосферската циркулација

Америка дел Сур

 • Периоди многу влажно, при што врнежите се многу интензивни.
 • Греење на струјата на Хумболт.
 • Намали атмосферски притисок.

Југоисточна Азија

 • Суши важно.
 • Температура на океанот опаѓа.
 • Ограничен формирање облак.

Како и да е, имајте на ум дека нема два Ел Нињо слични, и дека сезонските промени, како и различните временски модели може да варираат од случај до случај. Така, кога ќе се развие, не може да се гарантира дека погодените области ќе бидат исти како и минатиот пат, но едноставно ќе има поголема веројатност, но нема да биде сигурно дека повторно ќе бидат исти.

Детето »Годизила»

Тихиот океан

Како што се загрева планетата, фаворизира појава на помоќни циклонис Топлите температури имаат директно влијание врз Ел Нињо, така што има несомнено многу фиџети. На Северната хемисфера во 2016 година, температурите беа повисоки од вообичаеното: на Северниот пол имаа 2ºС кога нормалното е -26ºС. Од друга страна, на јужната хемисфера и конкретно во Сонора (Мексико) падна снег за прв пат по 33 години. Во Латинска Америка, обилните дождови во текот на првиот квартал од годината беа протагонисти на тој дел од светот.

Во прилог на термометри, експерти исто така погледнаа во висината на Тихиот океан. Како што можете да видите на сликата, ситуацијата во 97 година е скоро идентична со онаа што ја имавме на крајот на 2015 година.

Според НАСА, Ел Нињо 2016 не покажува знаци дека сака да се распрсне. Обично, нејзините ефекти се чувствуваат на Северната хемисфера во текот на целата пролет, но тие се намалуваат како минуваат месеците. Но, овој пат веројатно ќе биде поинаку.

Последиците ќе се почувствуваат особено во Јужна Америка, но „каде и да живеете, ќе ги почувствувате ефектите од овој феномен“, велат од НАСА.

Со оглед на овој феномен, малку може да се стори. Најдоброто нешто што треба да направите е да се обидете да се прилагодите најдобро што можете и да бидете внимателни на временските предупредувања за да избегнете проблеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.