Сиеломото, земјотрес во воздухот

Сиеломото

Слика од aliforniamedios.com

Земјотресите веќе се изненадувачки за сите во таа област, но оние што се случуваат во воздухот се уште поизненадувачки феномени. И тоа е тоа, замислете дека одите мирно и почнувате да забележувате нешто чудно. Во тоа, гледате нагоре кон небото и гледате нешто чудно, што предизвикува гласно татнеж и може дури и да предизвика тремор. Како би се чувствувале вие?

Феноменот е познат под името на небо мотор, Skyquake или Skyquake. Иако не се нови, научниците досега не беа во можност да дадат логично објаснување за тоа како и зошто се формира.

Небото може да се формира каде било во светот, но во Соединетите држави, Јужна Америка и Австралија тие последни го видоа тоа. Граѓани кои мирно спиеја, и кои одеднаш почнаа да слушаат звук што вибрира стакла на прозорецот. Секој може да помисли дека тоа е почетокот на Армагедон или крајот на светот. И всушност, често е вообичаено луѓето што го виделе тоа да пишуваат алармантни коментари на своите профили на социјалните мрежи. Но, реалноста е таа нема за што да се грижите.

Што предизвикува небо?

Цунами

Како што рековме, сè уште не постои единствена теорија што го објаснува феноменот. Сега, ако живеете или живеете некое време во крајбрежен регион, веројатно сте слушнале како брановите се удираат на карпите. Па, излегува дека моќниот шум што го генерира може да се должи на метанот ослободен од кристалите од дното на океанот. Со согорување, ова е гас што може да произведе голем рик.

Следејќи ги брановите, сурферите често го велат тоа слушнале многу гласни звуци додека се занимавав со овој спорт. Дури и цунамито може да биде придружено со овој неверојатен звук.

Други теории укажуваат на тоа дека светларни прозорци можат да бидат произведени од:

 • суперсонични авиони кои ја кршат звучната бариера
 • un метеорит што експлодира во атмосферата
 • земјотреси

Сиеломото

Сепак, сите овие теории не може да се демонстрира. Точно е дека небесните грешки навистина се случуваат во крајбрежните региони, но тие не се формираат само таму; Од друга страна, експертите за суперсонични авиони негираат дека звукот на небото е сличен на оној на гореспоменатите возила. И, во случај на метеорити, овие карпи кои доаѓаат од вселената кога ќе влезат во атмосферата оставаат блесок на светлина, што ќе биде посветло, колку е поголемо. Небото не дава никаква светлина.

Така, најприфатеното научно објаснување е она што го кажува тоа кога слоевите на топол и ладен воздух се судираат едни со други, тие генерираат експлозија, предизвикувајќи на тој начин звук што, сигурно, не можете лесно да го заборавите. Толку многу, што е вообичаено за луѓето да имаат потреба од медицинска помош поради силни главоболки, вознемиреност во стомакот или други помали проблеми.

 Ново е?

Земјотрес во воздухот

Слика од supercurioso.com

Многу е редок, но не, не е нов феномен. Мора да се докаже дека тие постојат од месецот Февруари 1829 година. Во тоа време, група доселеници во Нов Јужен Велс (во Австралија) напишаа во својот дневник за патувања: „Околу 3 часот попладне, г-дин Хјум и јас пишувавме писмо на земја. Денот беше изненадувачки добар, без облак на небото или најмало ветре. Одеднаш слушнавме, како што се чинеше, детонација на топови на растојание од пет до шест милји. Тоа не беше шуплив звук на копнена експлозија, ниту звук произведен од паѓачко дрво, туку класичниот звук на артилериско парче. (…) Еден од мажите веднаш се искачи на дрво, но не можеше да види ништо необично.

На кој било континент некогаш е видено. Во Ирска, на пример, тие се многу чести, па затоа зборуваме за феномен што навистина постои, но за кој сè уште не знаеме многу. Во 70-тите, облакодерите станаа толку тежок проблем за Соединетите Држави што претседателот Jimими Картер нареди а службена истрага по ова прашање. За жал, тој не можеше да го открие потеклото на небото.

Познати случаи на циеломотос

Облаци од невреме

Покрај споменатите, има и други познати случаи:

 • Пред многу неколку години, во 2010 година, беше пријавен небесен мотор во Уругвај. Поточно, тоа беше на 15 февруари во 5 часот наутро (по Гринич). Тоа предизвика, покрај бучавата, и потреси во градот.
 • На 20 октомври 2006 година, градовите меѓу Корнвол и Девон, Велика Британија, рекоа дека „мистериозни експлозии“ оштетиле куќи.
 • На 12 јануари 2004 година, една од овие појави го потресе Довер (Делавер).
 • На 9 февруари 1994 година, еден беше почувствуван во Питсбург (САД).

Бидејќи тие не можат да се детектираат во моментот, ќе мораме имај трпение и почекајте да видите кога и каде ќе се појави следниот. Кој знае, можеби тоа се случува поблиску отколку што мислите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

10 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Никол dijo

  плашлив

 2.   Лурд Беатриз Кабрера Мендез dijo

  Синоќа, тоа е ... 23 март 2016 година, во 23.30:2010 часот по уругвајско време, во градот Монтевидео, поточно во населбата наречена Санта Каталина, граничи со ридот Монтевидео, се случи небесна несреќа. Разбирам дека тоа веќе се случи, во 2011, XNUMX година и сега по овој повод. Соседите слушнале огромен звук и почувствувале како им се тресат куќите, помислиле на блиската постројка за регасификација ... но таа не работи.

 3.   Анџела Марија Ортиз dijo

  Во раните утрински часови на 30 март 2016 година. Во Буенавентура - Вале дел Каука. Имаше нешто придружено со грмотевици, прекин на струја и оштетување на физичката надворешност на куќата. Никогаш не сум почувствувал вакво нешто. Беше како да сте во центарот на торнадо. Прекумерна бучава

 4.   Кристијан Црна Гора dijo

  7:54 часот наутро Вторник 14 јуни 2016 година Пакасмајо - Перу. силни звуци, небара камион да фрлаше камења, се слушаа прозорците од куќите, сè беше многу брзо, но сигурно повеќе од еден доби страв

 5.   Patricia dijo

  Вчера, 24 ноември 2016 година, повторно се почувствува земјотрес во два оддела на Уругвај приближно. Во 21:00 часот во Канелонес и Монтевидео велат дека тоа било како голема експлозија и се виделе блесоци на светлина, овие феномени стануваат многу чести овде.

 6.   Мохеса Хернандез dijo

  Две ноќи се слушнаа во Кордоба Веракруз на 19 и 20 јануари 2017 година

 7.   Лилијана Леива orоркера dijo

  Вчера, 17 година, околу 2017:08 часот, во регионот Арауканија. Чиле, искусен е феномен со слични карактеристики.

 8.   Сантијаго Атина Морено dijo

  Многу интересно, случајот со небото мора подобро да се проучи

 9.   Pablo dijo

  Аки, во државата Пуебла, Тлапанала, доживеа небесна сметка од 5 јануари 2018 година до зори, 6 јануари

 10.   Габриела dijo

  Овој настан се случи денес, четврток, 27 февруари 2020 година во 02 година, во градот Бахи де Каракез, во Еквадор.
  На небото се слушна силен звук, како да се случила експлозија, и иако не се забележуваа никакви движења на земјата (што ни даваше смиреност пред земјотресот), прозорците и вратите се тресеа.