Небесна планетасфера

како да се користи небесна планета

Во рамките на групата инструменти што се користат за набудување на небото што го имаме небесна планетасфера. Познато е и под името на небесната рамнина и не е ништо друго освен математичка алатка која служи за познавање на небото над хоризонтот. Предноста што ја дава во однос на другите инструменти за набудување е тоа што можете да го набудувате хоризонтот во кое било време и кој било ден од годината . Негов претходник е астролаб, и како оваа, небесната плансфера е дизајнирана за одредена географска ширина.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за небесната плансфера, како се користи и за што служи.

Која е небесната планетасфера

со constвездието на вездите

Кога зборуваме за небесната планифера или за еден вид математичка алатка што служи за познавање на небото на хоризонтот. Предноста што ја дава во однос на другите инструменти за набудување на небото е тоа што можеме да го видиме во кое било време и ден од годината. Овој инструмент е дизајниран да го набудува небото од одредена географска ширина. Во овој случај, планисферата е на 37 степени северно и таа нема да биде соодветна за друга северна локација со многу далечен став. Ништо повеќе да се каже дека ќе биде бескорисно ако се користи на јужната хемисфера.

Неговиот степен на корекција е степени над или под 37 степени северно. Тоа е, може да се користи совршено во Андалузија, Сеута, Мелилја и другите гранични области, како и секое гратче во светот со слична географска ширина. Небесната планисфера се состои од два рамни и кружни дискови чии центри се вртат на истата оска. Основата на овој инструмент е chartвездената табела која ги означува сите со theвездија и starsвезди што можат да се набудуваат на небото. Исто така, ви нуди до деклинација или аголно растојание до северниот небесен пол. Овој пад може да се забележи со цел да се знаат интересите на планисферата.

Има сферичен пресек во рамнина и секогаш претпоставува нарушувања. За небесната планетасфера, ја избравме проекцијата што ги одржува аголните растојанија, иако фигурите се наменети нешто странично. Другиот диск од кој е формиран е нетранспарентен, освен мал про transparentирен прозорец, што претставува небото над хоризонтот. Работ на прозорецот е хоризонтот на небото и каде е можеме да ги најдеме кардиналните точки. Северните и јужните точки се спротивни и го делат прозорецот на две еднакви половини. Сепак, системот за проекција ги става кардиналните точки на исток и на запад како нееднакви.

Како работи небесната планифера

gazвездување на starвезди

За да ја искористиме небесната плансфера, мора да ја користиме табелата со црна позадина. Најсјајните starsвезди на небото што можат да се видат на оваа географска ширина се претставени на оваа табела. Некои од имињата на starsвездите се претставени во розова боја, млечен пат Претставен е во виолетова боја, со linesвездичките линии се црвени и имињата на со theвездијата во окер. Други бои што можеме да ги разликуваме во табелата со црна позадина се екваторијалниот координатен систем што е изразен во темно сина боја, небесниот Екватор во небесна боја и еклиптиката во жолта боја. Еклиптиката е патот на сонцето меѓу theвездите.

Многу луѓе се прашуваат зошто планисферата работи само на околу 37 степени северна географска ширина. Ова се должи на оваа географска ширина е просекот на градовите во Андалузија и бидејќи не сите планисфери размислуваат од нашите географски широчини, оваа поадаптирана плансфера е развиена. Создаден е во Андалузија, па оттука и оваа географска ширина.

Како се прави ова

небесна планетасфера

Можете да направите небесна планетасфера на едноставен начин. Не е ништо повеќе од исечок и најважно е да го отпечатите со одреден квалитет и да имате добра вештина да ги исечете хартиите со ножиците. Можеме да ја отпечатиме табелата со starвезди на лист со нормална големина. Препорачливо е да го сторите тоа на бел картон или фотографска хартија за да има повисок квалитет при неговата употреба. Потоа, ќе ги испечатиме предните и задните страни, но со светло обоен картон. Потоа, можеме да ги исечеме рабовите на сликите на неколку парчиња. Тука ќе го вклучиме прозорецот на предното лице што ќе не насочи кон небото.

Следно, ги преклопуваме сивите јазичиња на предното лице и ќе влеземе лепак низ сивата површина. Glueе ги залепиме предните и задните парчиња и ќе ги оставиме отпечатените лица кон надворешноста. Откако ќе ги завршиме сите овие чекори, ќе видиме дека имаме еден вид плик. Горенаведеното е шупливо и во него Willе ја воведеме исечената сферична буква со отпечатената страна свртена кон прозорецот.

Откако ќе завршиме со подготовка на производството на нашата небесна планифера, треба само да научиме да ја користиме со текот на времето. Отпрвин може да нè чини повеќе, но потоа полесно се навикнуваме.

Како се користи

Бидејќи посочивме како да креирате ваша небесна планета, ќе ви покажеме како треба да ја користите. На работ на chartвездената табела што сакаме да биде отпечатена, ќе ги поставиме деновите и месеците во годината. Во полукругот на предното лице се наоѓаат часовите од 18 часа попладне до 06 часот наутро. Зоните се локално време, а не официјално. Ова значи дека просечното сончево време на секој локалитет зависи од географските координати каде се наоѓаме. Можеме приближно да земеме два часа од официјалното време ако сме во летно сметање на времето и еден час ако сме во зимско време.

Ако сте во друга земја, но со слична ширина, ќе треба да ја знаете само разликата помеѓу нејзините официјални часови и локалното време. На овој начин, можете да ја користите истата небесна планета. Следно, мора да погледнете на север и мора да запомните дека пол-starвездата се наоѓа во центарот на табелата со starвезди. Завртете ја целата планифера така што северниот дел на прозорецот се совпаѓа со северниот хоризонт. Прозорците секогаш мора да бидат над хоризонтот, бидејќи го претставуваат небото и никој од theвездите не гледа во земјата. Мора да барате сличности помеѓу најсјајните starsвезди на небото со оние што блескаат на табелата од слична позиција. Така можете, малку по малку, да ги идентификувате различните starsвезди и со constвездија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е небеска планисфера и како се користи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.