Телескопи Skywatcher

Наследство

Постојат бројни телескопи за набудување на ноќното небо. Само некои модели за почетници можат да ни дадат предност да ја видиме оваа убавина. Еден од оние телескопи што вреди да се купат се оние од моделот SkyWatcher. Главната цел на овие телескопи е да имаат напреден квалитет и да бидат по прифатлива цена е за секого. Брендот SkyWatcher има широк спектар на производи за секој што започнува со светот на астрономијата или за оние кои се понапорни и напредни со поголемо искуство во оваа област.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики на телескопите SkyWatcher и ќе направиме споредба за да дознаете повеќе за овие производи.

Потекло и главни карактеристики на телескопите SkyWatcher

Телескопи Skywatcher

Основачот на телескопите SkyWatcher се вика Дејвид Шен и од својата 26 година започна да работи како техничар во истражувачки центар. Ова е местото каде што тој се интересираше за gazвездени andвезди и оптички дизајн. Телескопите во минатото биле многу поскапи отколку денес. Денешната цел е многу луѓе да можат да гледаат подалеку од нашето ноќно небо. Една од најинтересните убавини што треба да ја посетите е да размислите за прстените на Сатурн. Во 1999 година, Синта го лансираше брендот SkyWatcher стрДа стори сé што е можно за да се подобри квалитетот на телескопите и да се намалат трошоците за производство. На овој начин, тоа би имало прилично конкурентна цена на пазарите со бренд и многу супериорен дизајн за сите fansубители на овој свет.

Астрономските телескопи SkyWatcher имаат одличен квалитет и доста прифатлива цена. Ова го направи еден од најважните брендови ширум светот. Има прилично широка и разновидна понуда, особено специјализирана за астрономски телескопи со среден опсег, кои му овозможуваат на корисникот да ужива во набудувањето на небото, без разлика дали сте аматер, средно или напредно.

За многу луѓе, SkyWatcher е бренд на телескопи и додатоци како најдобар квалитет. Toе анализираме некои од најпродаваните модели за нивните карактеристики и цена.

Најпродавани телескопи Skywatcher

Наследство

Наследство на Skywatcher

Тоа е серија модели кои се составени од помали телескопи за да можат да ги позиционираат на маса. Тие служат и за да ги однесат каде било за да имаат подобар транспорт. Меѓу неговите главни карактеристики и, за она што најмногу се истакнува, се неговата ниска цена и лесно ракување. Ова е идеален телескоп за почетници. Тие имаат многу привлечен, модерен дизајн и соодветна тежина за да можат лесно да го пренесат.

И покрај тоа што се прилично ефтини, тие имаат прилично добра дефиниција на сликата. Ако сакате да имате телескоп за да можете да ги подобрите сликите на Месечината и некои планети, наследството 90 е една од најдобрите опции во оваа серија. Исто така, служи за да можете да имате некои визуелизации на теренот. Има доста напредни технологии што ни овозможуваат рачно да го движиме телескопот во која било оска без да биде обележан. Ова ни дава голема удобност при користење. Покрај тоа, таа има внатрешна меморија со повеќе од 42.000 објекти за да може да се набудува автоматски. Ако сакате копија од оваа серија, можете да ја купите со кликнување овде.

Меркур

Меркур

Тоа е друга линија на телескопи позната и како Меркур, идеален за оние кои сакаат да започнат со оваа астрономска опсервација. Тоа е прилично лесен уред за употреба, но ви се гарантира добро искуство. Неговиот држач е доста погоден за наб observудувања на копно и има добро зголемување на уредите, иако не е најдобриот на пазарот. Таа е идеална за почетници. Постојат 3 различни модели на телескоп во зависност од целта што ја сакаме. Првиот е SkyWatcher жива 607 кој има дијаметар на леќата 60мм и фокусна должина од 700мм. Ова е еден од најосновните телескопи, затоа е корисен за оние кои сакаат да започнат на овој свет. За да започнете во овој свет, можете да го купите овој телескоп со кликнување тука.

Потоа, тука е следниот модел наречен жива 707 во кој наоѓаме монтажа на алтазимут. Сите луѓе што се здобиле со овој телескоп потврдуваат дека има доволно квалитет за да може да започне на овој свет бидејќи не бара многу прилагодувања. Тие исто така велат дека во нивниот пребарувач не е најдобро, затоа ќе биде потребно да се процени дали сме веќе средно или напредно. Ако сакате да го купите овој телескоп, кликнете овде.

Последниот е SkyWatcher жива 705. Најдобро е според квалитетот и цената на двата споменати погоре, но тоа во некои ограничувања бидејќи е на иницијација. Овој модел можете да го купите со кликнување овде.

Истражувач

Skywatcher Explorer

Оваа просторија на астрономски инструменти има доста оптимален квалитет за сите оние луѓе кои веќе имаат некое претходно знаење во астрономијата. Неговиот квалитет на слика е доста висок и може да обезбеди доста интересни детали на предметите што можеме да ги набудуваме во текот на соларен систем. Има голема решетка што ни овозможува да ги набудуваме планетите, маглините и галаксиите на доста пријатен начин.

Го потенцираме телескопот Refractor explorer 130 mm, кој има високо квалитетни материјали и статив со екваторијално монтирање и параболично огледало. Ова служи за да се избегне сферична аберација. Со големата решетка што ја имаат, можеме да ги набудуваме планетите дури и во области каде што имаме големо загадување на светлината. Тој е доста интересен телескоп со оглед на неговата цена. Ако сакате да го купите овој модел, кликнете овде.

Понапредна опција од оваа марка е SkyWatcher explorer 200p / 1000 EQ5. Станува збор за модел кој има отвор од 200 mm и монтирање што служи за да може да се следи астрономските објекти на полесен начин. Ова го прави совршен телескоп да ги направи првите чекори на овој свет. Можеме да добиеме одлични фотографии од вселената по прилично прифатлива цена. кликнете овде да се добие еден од нив.

Се надевам дека со оваа информација и овие споредби ќе одлучите да одвоите кој телескоп Skywatcher сакате да го имате.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ИСУС ЛАЗКАНО В. dijo

    СОПСТВУВАМ ТЕЛЕСКОП НА СЕБЕСТРАЧНИЦИ 114X1000MM. ES EQ1 T ИМА „БИНАР“ БРЕНД И НЕ МОOTАМ ДА ГО НАЈДАМ ТОЛКУ НЕГОВИОТ ПРИРАЧНИК или мрежите.