Неандерталец

неандерталец

El Неандерталец познат под научното име на Хомо неандерталезин Тоа беше хоминид што се развиваше главно во Европа од пред околу 230.000 28.000 години до пред околу XNUMX XNUMX години. Познато е под името Неандертал и за разлика од другите видови од родот Хомо тој се развил исклучиво и живеел на европскиот континент.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за неандерталецот и неговите карактеристики.

Потекло на неандерталецот

неандерталец

Потеклото е исклучиво европско, а докази се пронајдени што укажуваат дека е потомок на Хомо хајделбергенеза, кои дошле во Европа од Африка за време на средниот плеистоцен. Постојат неколку децении дека таа имала врска, која иако не е премногу јасна, со Homo sapiens во контекст на човечката еволуција. Постојат бројни анализи на депозити кои се пронајдени и постојат сомнежи. Најнормално е што тие беа два различни вида кои, иако се од ист род, живееја заедно во истиот период.

И тоа е дека овој вид на човечко суштество имал анатомски разлики со Homo sapiens. Капацитетот на мозокот беше голем, дури и поголем од оној на современото човечко суштество. Ова е една од причините зошто се сомневаат во експертите за причината за нејзиното истребување. Најистакната теорија е таа што открива дека биле презаситени од бројот на Homo sapiens што дојде од Африка. Знаеме дека овој континент е лулка на човештвото бидејќи е нашиот вид што се појави на овој континент. Оттогаш, предците на човечкото суштество се проширија на остатокот од планетата, доаѓајќи во целост да доминираат над неа. Тие не беа сами во еволутивниот процес.

На овој начин, во Европа може да се појават различни видови на човечки суштества кои припаѓаат на ист род. Неандерталецот имал можност да стане вид доминантно. Видовите од кои потекнуваше мораа да го променат своето живеалиште за време на процесот на глацијација. Ова ги натера да мора да мигрираат на југ поради екстремно студените неповолни услови на животната средина. Со векови постоеле разни изолациони услови што предизвикале потреба за прилагодување и се развиле во хоминиди.

Откако заврши леденото доба, тие почнаа да личат на неандерталците. Овде тие ќе преминат од различен вид во друг. Роден е во Хомо неандерталезин.

Откривање на населението

неандерталци

Иако имал долгогодишно постоење, никогаш немало големо население. Се проценува дека за време на 200.000 жители на планетата, не надминувало население од 7.000 лица. Ова е многу мало население, бидејќи денес секој мал град има многу повеќе жители. Моментот во кој овој вид страда од својот раскош се случи пред приближно 100.000 години. Пронајдените алатки им овозможуваат на научниците да потврдат дека имаат доста високи способности за ментален развој.

Иако имале малку популации, пронајдени се многу расфрлани фосили, што докажува дека тие се шират низ поголемиот дел од целиот европски континент. Некои експерти сметаат дека можеле да стигнат до централна Азија. Односот помеѓу неандерталецот и Homo sapiens понекогаш се коси со идејата за линеарна еволуција. Реалноста е сосема поинаква. Човечките видови не се развиле и еволуирале на линеарен начин.

Различни видови од овој род дојдоа да ја делат планетата во различни области и коегзистираат во некои области. Неандерталецот живеел во Европа, Сапиенс во Африка и други видови како што се Хомо еректус достигнале на Исток.

Истражувачката техника што се користи за да дознае повеќе за овој вид, во голема мера помогна да се открие како се појави човечкото суштество. Тоа е техника на ДНК анализа. Познато е дека Сапиенс и Неандерталците коегзистирале во Европа кога Сапиенс ја напуштил Африка. Но, малку се знае за нивниот соживот. Од објавената студија за геномот Неандертал знаеме дека сегашното човечко суштество сè уште има скоро 3% од ДНК со неандерталецот. Ова значи дека имало спарувања помеѓу двата вида, иако на специфичен начин.

Истребување на неандерталецот

развој на човекот

Крстовите меѓу двата вида започнале многу подолго отколку што се сметаше порано. Поединци од двата вида постоеле на исто место пред околу 100.000 XNUMX години. За истребувањето на неандерталците се уште расправаат некои научни кругови. Постојат некои теории, но ниту една не може да се утврди како точна. Се појавија нови податоци кои се чини дека го надминуваат точниот момент на исчезнување на овој вид.

Се проценува дека тие започнале да исчезнуваат кога Европа започна значително да се лади, предизвикувајќи намалување на природните ресурси. Што се однесува до причината за неговото исчезнување, има некои експерти кои посочуваат дека тоа би можеле да бидат климатските промени што ги споменавме. Постојат и други експерти кои велат дека причината за исчезнувањето на неандерталецот може да се должи на доаѓањето на Хомо сапиенс. Оваа теорија не е баш основана бидејќи видовме дека има крстови меѓу нив.

Од оваа причина, последната највалидна хипотеза што се обидува да ја потврди е дека бројот на поединци на Сапиенс станал 10 поголем од оној на неандерталците. Ова предизвика борба за природни ресурси и некои болести погодени од неандерталецот, а не од Сапиенс. На ова го додаваме преминот помеѓу двата вида што подразбира исчезнување на претходниот.

Некои iosубопитства

Меѓу фосилите пронајдени кај неандерталците, наоѓаме некои од нив кои даваат доволно информации за да ги знаат нивните физички карактеристики. Тие беа прилагодени на студот бидејќи тие ќе мора да преживеат во средина обележана со последното ледено доба. Ова ги натера да мора да се прилагодат на екстремно постудено време за да преживеат. Меѓу овие адаптации, сметаме дека се подолги и пократки. Носот е исто така поширок за да може да се фати мирис на поголемо растојание.

Тие не се истакнаа по неговата висина бидејќи имаше просечна висина од 1.65 метри.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за неандерталецот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.