Најшокантни временски феномени во Австралија

Временски феномени во Австралија

Денешната колекција на фотографии им припаѓа на победниците на фотографски натпревар што австралиската влада го организира секоја година од 1985 година со цел да собере слики на календар кои ја покажуваат различноста на нејзината клима Прекрасни погледи. Езерото Ер, моќна бура во Квинсленд, грмотевица во Дарвин, поплавите во Кантри Кантри и двојно Виножито на плажата Вомбара се наоѓаат некои од метеоролошките феномени кои се протагонисти на изданието во 2012 година.

Следно, ви донесовме само мал примерок од фотографиите што го сочинуваат целосен календар, што може да се набави од веб-страницата на канцеларијата за метеорологија на австралиската влада. Вистински скапоцен камен за loversубителите на земјата и за оние кои знаат да ја ценат вредноста на добрата фотографија и прекрасниот див пејзаж.

Бура во Квинсленд

Бура во Квинсленд, вовед во ураганот Јаси, фотографија од inaина Харингтон

Канал земја поплави

Поплавување на Канал Кантри, Квинсленд, фотографија на Хелен Коменс

Двојно виножито во Вомбара

Двојно виножито на плажата Вомбара, Нов Јужен Велс, фотографија од Мет Смит

Повеќе информации - Двојни слики од виножито

Извор - Слики во светот, Австралиско владино биро за метеорологија


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)