Најубавите галаксии во универзумот

најубавите галаксии

Според астрономите, има помеѓу 100.000 и 200.000 милиони галаксии во набљудуваниот универзум. Астрономите, исто така, ги класифицираат галаксиите во три различни групи врз основа на нивната форма: елипсовидна, спирална и неправилна. Овој систем за категоризација е дизајниран од Едвин Хабл, американски астроном, и се базира исклучиво на визуелниот изглед и обликот на галаксијата, а не на други карактеристики како што се брзината на формирање на ѕвезди или активноста на галактичкото јадро. Постои листа на најубавите галаксии на универзумот.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се најубавите галаксии во универзумот, нивните карактеристики и важност.

Карактеристики на најубавите галаксии

најубавите галаксии

Примерен пример за спирална галаксија е Млечниот Пат, чија најпрепознатлива карактеристика се неговите спирални краци. Се проценува дека возраста на Млечниот пат е стар околу 13.200 милијарди години и има дијаметар од 100.000 светлосни години. Дискот на галаксијата не е целосно рамен, туку напротив искривен, како што покажуваат неколку слики. Астрономите ја припишуваат оваа чудна деформација на влијанието на две соседни галаксии: големиот и малиот магеланов облак. Покрај својот диск, Млечниот пат има и ореол.

Според научниот консензус, се верува дека значителен 90% од масата на нашата галаксија е составена од темна материја. И покрај нејзината невидливост, постоењето на оваа загадочна материја може да се заклучи преку симулации кои споредуваат како би изгледал Млечниот пат без него, како што е ореолот на темната материја што го опкружува.

Се проценува дека галактичкиот ореол има повеќе од 15 килопарсеци и е составен од деликатна мешавина на меѓуѕвезден гас, ѕвезди кои стареат и темна материја. Сместено во највнатрешната точка на една од групите честички во форма на спирала познати како Орионова рака, Нашиот сончев систем се наоѓа на околу 27.000 светлосни години од Галактичкиот центар.

Низ човечката историја, човештвото се обидувало да ја разбере пространоста на универзумот, што е инхерентно непредвидливо. И покрај нашиот значителен напредок во разбирањето на космосот, со нови откровенија што се појавуваат секојдневно, сè уште имаме многу да научиме и откриеме.

За да стекнеме подлабоко разбирање за еден од визуелно најневеројатните ентитети што постојат, ќе тргнеме на патување низ космосот, поминувајќи го нашиот Млечен Пат и истражувајќи ги соседните галаксии како што се Сомбреро, Андромеда и Полноглавецот. Вреди да се напомене дека за приближно четири милијарди години, нашиот Млечен Пат и Андромеда ќе се судрат, создавајќи нов ентитет познат како Лактомеда.

Најубавите галаксии во универзумот

Млечниот начин

млечен пат

Терминот Млечен Пат се однесува на галаксијата што го содржи нашиот Сончев систем и сите негови небесни тела. Составен е од широк опсег на ѕвезди, планети и други небесни тела, кои се поврзани заедно со силата на гравитацијата. Се проценува дека Млечниот пат е стар приближно 13.600 милијарди години и се наоѓа во локалната група на галаксии, кој исто така содржи Андромеда и неколку други помали галаксии. Се верува дека има дијаметар од околу 100.000 светлосни години и содржи околу 100 милијарди ѕвезди, што ја прави една од најважните галаксии во универзумот.

Нашата галаксија, која го зазема второто место по големина во рамките на Локалната група, има маса еквивалентна на 10^12 пати поголема од Сонцето. Таа е класифицирана како решеткана спирална галаксија, со проценет просечен дијаметар од приближно 100.000 светлосни години. Галаксијата е дом на помеѓу 200.000 и 400.000 милиони ѕвезди. Растојанието од нашата ѕвезда, Сонцето, до центарот на галаксијата е приближно 25.766 светлосни години.

Галакси хокеј стап

Галаксијата Хокеј Стик, позната и како NGC 4656, е главниот фокус на оваа слика снимена од вселенскиот телескоп Хабл на НАСА/ЕСА. Оваа галаксија се наоѓа во соѕвездието Canes Venatici, и иако нејзиното име е погрешно поради ограничената перспектива на оваа слика, таа всушност е во облик на долг, искривен стап кој се протега низ просторот пред да се закриви на едниот крај. како космички стап за хокеј.

Оваа уникатна форма може да се припише на интеракција помеѓу NGC 4656 и две соседни галаксии, NGC 4631 и NGC 4627, кои предизвикаа трансформација на ѕвездите на галаксијата, гасот и прашината во изненадувачката и извонредна форма што ја гледаме денес. Фасцинантно е да се набљудува како овие интеракции меѓу галаксиите можат да го променат нивниот изглед и да доведат до такви импресивни форми.

Голем магеланов облак

Големиот Магеланов Облак, познат и како LMC, е џуџеста галаксија која Тој е дел од локалната група и се наоѓа на приближно 163.000 светлосни години од нашиот Млечен Пат. Таа е класифицирана како неправилна галаксија поради нејзината искривена форма и недостаток на централна испакнатост. LMC е дом на бројни региони кои формираат ѕвезди, вклучувајќи ја и маглината Тарантула, која е една од најактивните региони за формирање ѕвезди во целата Локална група. Дополнително, LMC служеше како клучна референтна точка за астрономите и космолозите во нивните напори да ја одредат стапката на ширење на универзумот.

Големиот Магеланов Облак е мала галаксија која е дел од локалната група на галаксии. И покрај тоа што е се наоѓа на оддалеченост од приближно 160.000 светлосни години од Земјата, сè уште е видлив со голо око како слаб објект кој се наоѓа на јужната хемисфера на нашата планета, помеѓу соѕвездијата Дорадо и Менса. Галаксијата првпат го привлече вниманието на јавноста благодарение на португалскиот истражувач Фердинанд Магелан, кој го направи првичното откритие, со што го позајми своето име на галаксијата.

Галакси NGC 4248

NGC 4248 е галаксија која може да се најде во соѕвездието Canes Venatici. NGC 4248, спирална галаксија, се наоѓа во соѕвездието Canes Venatici и Тоа е приближно 25 милиони светлосни години од нашата планета. Широкополеската камера 3 на вселенскиот телескоп Хабл НАСА/ЕСА сними слика која прикажува неверојатна колекција на прозрачен гас, прашина од опсидијан и зрачни ѕвезди: спиралната галаксија NGC 4248.

галаксијата андромеда

Андромеда

Галаксијата Андромеда, позната и како М31, е спирална галаксија која се наоѓа околу 2,5 милиони светлосни години од Земјата. Таа е најблиската галаксија до Млечниот пат и е видлива со голо око на ноќното небо. Со дијаметар од околу 220.000 светлосни години, таа е најголемата галаксија во Локалната група галаксии, која го вклучува Млечниот Пат и околу 54 помали галаксии. Познато е дека галаксијата Андромеда има огромна црна дупка во центарот, со маса која се проценува дека е околу 140 милиони пати поголема од Сонцето.

Сместена во соѕвездието Андромеда, галаксијата Андромеда е приближно 2.537 милиони светлосни години од Земјата. Иако ова растојание е неверојатно огромно, близината на галаксијата до нашата планета е таква што таа е најоддалечениот објект видлив со голо око од Земјата. Освен тоа, Таа е најблиската голема галаксија до нас и вклучува голем број ѕвезди слични на оние на Млечниот Пат.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најубавите галаксии во универзумот и нивните карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.