Најтешките предмети во универзумот

најтешките предмети во универзумот

Универзумот, иако имаме само ограничено разбирање за него, е место на неизмерна огромност. Во рамките на ова огромно пространство има масивни галаксии, колосални планети и ѕвезди со неверојатна големина. Сепак, секогаш постои еден ентитет кој ги надминува сите други во однос на големината и тежината. На најтешките предмети во универзумот Тие се и оние кои вршат најголема сила на гравитација.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се најтешките предмети во универзумот и нивните карактеристики.

Најтешките предмети во универзумот

галаксии

GQ Lupi b, најголемата егзопланета

Астрономите открија егзопланета која орбитира околу ѕвездата GQ Lupi во 2005 година. Оваа планета, надвор од нашиот Сончев систем, е проектирана оддалеченост од околу 100 астрономски единици од нејзината ѕвезда, што и дава период на орбита од околу 1.200 години. Се проценува дека GQ Lupi b има радиус 3,5 пати поголем од оној на Јупитер, што ја прави најголемата егзопланета откриена досега.

UY Scuti, најголемата ѕвезда во универзумот

со радио приближно 1.700 пати поголема од онаа на Сонцето, UY Scuti е хиперџинска ѕвезда која заслужи истакнато место во небесната сфера. Референтна точка: ако Сонцето се замени со UY Scuti, обемот на вториот би се проширил надвор од орбитата на Јупитер; Покрај тоа, гасните и правливите еманации на ѕвездата би се прошириле надвор од орбитата на Плутон.

Маглината Тарантула

La маглината наречена 30 Дорадус се наоѓа во Големиот Магеланов Облак, мала сателитска галаксија која орбитира околу нашиот Млечен Пат и се наоѓа на приближно 170.000 светлосни години од Земјата. Широко е препознаен како најсложен и најдинамичен регион за формирање на ѕвезди во рамките на галаксиите присутни во Локалната група.

Најзначајната празнина во вселената досега е суперпразнината која се наоѓа во соѕвездието Еридан.

Супервоид на Еридан

проширување на универзумот

Во текот на 2004 година, група астрономи открија огромна празнина од вселената додека анализираа низа од мапи генерирани од сателитот Вилкинсон за микробранова анизотропија сонда (WMAP) на НАСА. WMAP собра детални информации за космичкото микробранова позадинско зрачење, што е зрачење останато од Големата експлозија.

Предметната точка која Измерувајќи неверојатни 1.800 милијарди светлосни години, тој е исклучително необичен по недостатокот на ѕвезди, гас, прашина, па дури и темна материја.. И покрај претходните набљудувања на слични празнини, научниците сè уште се борат да разберат како таква огромна и пространа празнина од оваа големина можела да се материјализира.

IC 1101, најголемата галаксија

Млечниот пат, нашата домашна галаксија, се проценува на растојание од 100.000 светлосни години. За споредба, оваа големина изгледа сосема обична. На пример, IC 1101, најголемата галаксија позната на астрономите, е приближно 50 пати попростран од Млечниот Пат и има приближно 2.000 пати поголема маса од него.

TON 618, најголемата масивна дупка

Хиперлуминозниот квазар наречен TON 618 се наоѓа на галактичкиот северен пол во соѕвездието Canes Venatici. Неодамнешното истражување сугерира дека може да биде домаќин на најголемата супермасивна црна дупка некогаш забележана, со потенцијална маса од 66 трилиони пати поголема од онаа на Сонцето.

Ферми меурчиња, маси на гасовита материја

Во 2010 година, астрономите го користеа телескопот Ферми за да детектираат масивни формации кои излегуваат од Млечниот Пат. Овие огромни региони, видливи само во одредени бранови должини на светлината, Тие се протегаат до неверојатна висина од 25.000 светлосни години, што е еквивалентно на четвртина од ширината на нашата галаксија.. Преовладувачкиот консензус меѓу истражувачите е дека овие меурчиња настанале од бес на хранење што се случило во минатото, вклучувајќи ја централната црна дупка на нашата галаксија. Ова резултираше со значајни ослободувања на енергија, познати на колоквијален јазик како „burps“.

Ланијакеа, најголемото суперкластер

Млечниот Пат, нашата домашна галаксија, е едноставно мала компонента на огромен амалгам од галаксички јата наречени Ланијакеа. Оваа збирка, иако не е ограничена со ниту една формална граница, се верува дека вклучува приближно 100.000 галаксии со комбинирана маса од 10.000 трилиони пати поголема од онаа на нашето Сонце. оддалеченост од повеќе од 520 милиони светлосни години, според проценките на астрономите.

The Huge-LQG, колекција на квазари

Квазарите се фасцинантен феномен кој се јавува кога црната дупка, сместена во јадрото на галаксијата, почнува да ја зафаќа секоја материја што е во нејзина близина. Овој настан генерира огромно количество енергија, испуштена во различни форми како што се радио бранови, светлина, инфрацрвени, ултравиолетови и Х-зраци, предизвикувајќи квазарите да станат најсветлите ентитети во набљудуваниот универзум. Со 73 квазари и приближна маса од 6,1 квинтилиони (нумеричка вредност придружена со 30 нули), Huge-LQG е исклучителен астрономски феномен.

Големиот ѕид Херкулес-Корона Бореалис, најголемиот ентитет

Колосалната формација на галаксија, позната како Големиот ѕид Херкулес-Корона Бореалис, се протега на неверојатно растојание од 10 милијарди светлосни години и има потенцијал да биде домаќин на милијарди галаксии. Оваа импресивна надградба е именувана по нејзината локација помеѓу соѕвездијата Херкулес и Корона Бореалис и моментално е препознаена како најобемната и најтешката структура идентификувана во видливиот универзум.

Како да знаеме кои се најтешките предмети во универзумот?

најтешките предмети во универзумот

Одредувањето на тежината на небесните објекти во универзумот, како што се галаксиите и ѕвездите, е сложен процес кој вклучува неколку фундаментални методи и концепти на физиката и астрономијата. Ова се аспектите што се земаат предвид:

 • Гравитација и Њутновиот закон за универзална гравитација: Пред сè, мора да разбереме дека секој објект со маса врши сила на гравитација која привлекува други објекти кон себе. Оваа сила на гравитација го следи Њутновиот закон за универзална гравитација, кој вели дека силата на привлекување е директно пропорционална со масата на предметите и обратно пропорционална на квадратот на растојанието меѓу нив.
 • Орбити и Кеплерови закони: За да се одреди масата на ѕвездите и бинарните системи, астрономите го набљудуваат движењето на објектите во орбитата околу нив. Кеплеровите закони опишуваат како објектите се движат во овие орбити и дозволуваат масата на централниот објект да се пресмета од нивните орбити и гравитационата сила што ја искусуваат.
 • Спектроскопија: Спектроскопијата е вредна алатка за одредување на хемискиот состав и физичките својства на ѕвездите. Со анализа на светлината што ја емитува ѕвездата, астрономите можат да ја одредат нејзината температура, составот и сјајноста. Овие податоци се од суштинско значење за да се процени неговата маса.
 • Набљудувања на гравитационите ефекти: Преку прецизни набљудувања, астрономите можат да детектираат гравитациски ефекти, како што е гравитационото леќи, што ја открива масата на далечните објекти. Овие феномени се предизвикани од искривувањето на простор-времето поради масата на објект, како што е галаксијата, што ја искривува светлината од објектите зад неа.
 • Ѕвездени и галактички модели на еволуција: Научниците користат и теоретски модели на ѕвездена и галактичка еволуција. Со споредување на овие предвидувања со вистинските набљудувања, тие можат да ја одредат масата на ѕвездите и галаксиите.
 • Мерења на движење и радијална брзина: Набљудувајќи како ѕвездите се движат во галаксија или како галаксиите се оддалечуваат една од друга, астрономите можат да ја проценат нивната маса преку равенки за брзина и набљудувања.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа кои се најтешките објекти во универзумот и нивните карактеристики.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.