Најстудените земји на планетата

Антарктикот

Во текот на овие денови страдаше Шпанија првиот голем бран на студ во годината со многу ниски температури, особено на северот на полуостровот. Сепак, овие температури немаат никаква врска со достигнатите во други земји во текот на зимските месеци.

Следно ќе ти покажам кои тие се најстудените земји на планетата и во која нема да сакате да ја поминете зимата.

Антарктикот

антарктик (1)

Тоа е една од областите најстудено на Земјата и тоа е дека на Антарктикот тие достигнаа 89 степени под нулата. Убавината на пејзажите ги прави многу патници кои доаѓаат во текот на целата година и страдаат толку ниски температури.

Канада

Канада

Северна Канада Тоа е едно од најстудените места на планетата од кога може да се стигне 40 степени под нулата. Пејзажот на оваа област навистина е спектакуларно бидејќи има илјадници снежни елки заедно со огромни планини што го прават истото вистинска Божиќна разгледница. 

Финска

Финска

Финска е вистинската работа Северна Европа а снегот е присутен за време на цела долга зима. Температурите можат да добијат на 45 степени под нулата во некои области на земјата и часовите на сонце на ден се скоро непостоечки. Едно од најпосетуваните и препорачаните места за секој турист Ладно и ладно е градот во кој живее Дедо Мраз.

Исланд

Исланд

Исланд е друга земја во Европа каде што зимите се навистина сурови. Температурите обично се околу 25 степени под нулата цела зима, затоа животот во оваа земја навистина е комплицирано. Како контрапункт на силниот студ, го има Исланд со апсолутно прекрасни пејзажи што вреди да се посетат и да се замислат барем Еднаш во животот. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.