Најстудениот град во светот регистрира температури од -79 степени

Oymyakon

Постојат места на нашата планета кои тешко можеме да ги разбереме заради нивната посебна состојба и услови. Постојат егзотични места, места со многу топлина, напуштени места и, како во овој случај, ќе видиме, замрзнати места.

Мислам Oymyakon, најстудениот град во светот, каде што температурите паѓаат под -50 степени. Willе се запрашате како можат да живеат жителите на овој град.

Ојмјакон, најстудениот град во светот

Првиот совет што ќе им го дадат на турист кој го посетува овој град е да не го запирате моторот на вашиот автомобил кога сте на отворено. Ова е затоа што, како бензинот замрзнува на -45 степени, Можеби кога сакате повторно да го стартувате вашиот автомобил, не можете.

најстудениот град во светот

Овој град се наоѓа во источен Сибир (да, од каде потекнува претходната студија што ја поминавме во јануари). Припаѓа на Република Саја и има околу 450 жители. Овој град е многу познат по тоа што има рекорд за најниска температура досега забележана во населено место. Ништо повеќе и ништо помалку од -71,2 степени. Сепак, тоа не е најстудената температура забележана низ историјата на планетата Земја. Ова беше добиено на Антарктикот, поточно во базата Восток, во 1983 година, кога термометарот падна на -89,2 степени.

Како преживуваат такви температури?

Најнормално на светот е да се прашувам како жителите на овој град можат да преживеат пред овие ниски температури. Нормалната работа е да се достигне -50 степени во јануари. Покрај тоа, почвата останува целосно замрзната, формирајќи вечен мраз. Децата не одат на училиште кога термометарот покажува температури под -52 степени. Оваа околност се јавува во месеците декември до март.

Најбезбеден начин да се преживее во такви екстремни температури е да се остане во затворен простор што е можно подолго. Многу е тешко да се сретнете со некој на улица во зима, бидејќи луѓето не поминуваат повеќе време надвор од домот отколку што е потребно за да избегнат здравствени проблеми од смрзнатини. Исто така, кога ќе сретнете некој на улица, тој тешко дека зборува. Таквото однесување е нормално и разбирливо на место каде што се наоѓате Негативни 65 степени е честа појава во јануари.

ледена брада

Она што некој може да помисли е дека навикнати на тој студ, жителите на овој град сакаат ниски температури. Всушност, тоа е спротивното, тие го сметаат студот за нешто непријатно и пред сè, опасно. Еден од начините на кои се загреваат е пиење вотка. Благодарение на овој алкохол што го пијат како да е вода, можат да се загреат.

За да се забавуваат дома, бидејќи мора да поминуваат поголемиот дел од своето време таму, тие избираат да читаат книги и да гледаат телевизија. Некои емисии се исто така организирани, но очигледно не на отворено. Кога во постудените месеци тие се принудени да ја напуштат куќата, треба да можат да ја посетат бањата за да се олеснат, бидејќи во овој град, немањето цевки нема многу смисла. Ако има цевки во оваа област, би пукнале поради екстремните температури што ги трпатКако општо правило, тоалетот е обично еден вид нападнат колиба сместена покрај куќите.

Како заработуваат за живот во Ојмјакон?

Што се однесува до економската активност на овој град, лесно може да се видат фарми на ирваси и крави. Покрај тоа, има неколку згради на јавната администрација. Руската Федерација вложува многу пари за да преживее Сибир, што ја спречува економијата да работи сето тоа лошо.

ладен ојмјакон

Во овој град А. замрзнува само 30 секунди откако е изваден од вода, посетителот е пречекан со знак на кој пишува „добредојде на студениот столб“ и во целиот месец јануари има само околу 28 часа сонце.

Но, зошто е толку студено?

За почетниците, географската ширина на која се наоѓа градот Ојмјакон објаснува една од причините зошто е толку студено. Но, она што навистина го прави студот што го трпат таму, станува екстремен, одговара на комбинацијата од три главни фактори: платото во кое се наоѓа општината, оддалеченоста од океанот и антициклонската состојба што ја трпи секоја зима.

Покрај тоа, освен што е многу далеку од морето (што не дозволува морето да ги омекнува температурите), тој се наоѓа на околу 740 метри висина, што помага температурите да бидат уште пониски. Со антициклонски ситуации, температурите опаѓаат повеќе и остануваат постабилни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.