Најразорни тајфуни и урагани во последните години

560

Сега, кога целата област на Пацификот се наоѓа во налетот на тајфуните и ураганите, добро е време да се потсетиме на најлошите епизоди од овие деструктивни временски настани во поновата историја. Тајфуните честопати оставаат безброј економски загуби покрај бројните лични повреди.

Тогаш ќе ти кажам за оние тајфуни што Тие беа насловни во последните години за нивната висока деструктивна моќ.

Во последниве години тајфунот Бола заврши со разорување на градот Бангладеш заедно со источна Индија. Тоа се случи во 1970 година и уби речиси половина милион луѓе. Тајфунот Нина погоди голем дел од Кина во 10975 година, оставајќи повеќе од 200.000 XNUMX луѓе мртви како последица на тоа, како и бројни материјални штети.

Еден од најновите урагани и кој предизвика најголема штета беше Мич, бидејќи во 1998 година тој патуваше низ централноамериканската област, оставајќи бројка од 10.000 смртни случаи и голем број исчезнати. Во 2013 година ураганот Јоланда беше центар на вестите низ целиот свет бидејќи уништи дел од Филипините, оставајќи конечна бројка од 6500 мртви и милиони луѓе погодени од големата материјална штета.

20070514_време_08

Циклоните се бури кои обично се формираат во океани со топла вода, предизвикувајќи силни ветрови и обилни врнежи од дожд при влегување во земја. Во областа на Атлантикот тие се познати под името урагани додека низ целата област на Пацификот се познати како тајфуни. Како што видовте, ова се многу деструктивни појави кои уништуваат сè што им се наоѓа на патот. Се надеваме дека во остатокот од годината, силата на овие појави нема да предизвика премногу материјална или лична загуба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.