Најразорните природни катастрофи во историјата

Катрина

Слика на ураганот Катрина, снимен во 2005 година

Понекогаш природата ни ја покажува целата своја моќ, целата своја сила. Тоа е нешто што е дел од оваа планета, и затоа, Немаме друг избор освен да научиме да живееме со тоа.

Сепак, низ вековите имало феномени кои не само што нè изненадија, туку и загрозија милиони луѓе. Денес ќе се потсетиме на најразорни природни катастрофи во историјата.

Земјотрес и цунами во Лисабон (Португалија)

Имаме тенденција да мислиме, не без причина, дека на Пиринејскиот полуостров нема ризик од земјотреси или сериозни метеоролошки настани. Но, на 1 ноември 1755 година имаше земјотрес што исто така предизвика бран, предизвикувајќи смрт на скоро 100 илјади луѓе.

Ураганот Гилберто во Мексико

Ураганите, забележани од сателити или радари, се дури и убави, но вистината е дека тие треба да се почитуваат и да се преземат низа мерки за да се избегне опасност. Но, дури и кога се претпазливи, се случуваат несреќи, како во септември 1988 година. Тоа предизвика вкупно 318 смртни случаи.

Земјотрес и цунами во Валдивија (Чиле)

На 22 година во чилеанскиот град Валдивија беше регистриран силен земјотрес од 1960 степени Рихтер, што предизвика неколку цунами. За 2 илјади луѓе Тие ги загубија своите животи.

Хаити

Хаити по цунамито во 2010 година

Ураганот Катрина во САД

Тој е еден од најразорните урагани во поновата историја. Помина од Јужна Флорида до Тексас, оставајќи безброј загуби на материјалот. Земаше живот од 2 илјади луѓе, предизвикувајќи најголем број на смртни случаи во Newу Орлеанс.

Ерупција на Кракатоа и последователни цунами во Индонезија

Вулканските ерупции создаваат неверојатна глетка, но може да остават и жртви, како што се случи на 26 август 1883 година во Индонезија. Кракатоа избувна на таков експлозивен начин, што се слушна на оддалеченост од над 3 километри. Како да не е доволно, по избувнувањето се формираа низа бранови што достигнаа висина од скоро 40 метри. Тие ги загубија своите животи повеќе од 36 илјади луѓе.

Како што можеме да видиме, природните катастрофи што предизвикуваат пустош се специфични, но мора да бидете претпазливи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.