Најрадочните градови во Шпанија

дожд-во-Шпанија

Месецот април е типично пролетен месец, во кои врнежите од дожд обично имаат голема улога. Постојат области на полуостровот каде што обично врне голем број денови во годината и дека уживаат малку во сонцето.

Искористувајќи го фактот дека сме во месец на дожд, ќе разговарам со вас оние градови на Шпанија во која има тенденција да врне честопати без оглед на сезоната во која се наоѓа.

Северниот полуостров е највлажната област на земјата и во кое затоа врне многу повеќе. Двата града кои се обидоа да бидат најврнежни во Шпанија се Виго и Сан Себастијан. Во случај на галициски град, Годишно се собираат 1.791 мм вода. Додека во Сан Себастијан врнежите од дожд тие обично се 1500 mm годишно.

Сепак, постои област во јужна Шпанија каде најчесто паѓа најголемото количество дожд годишно, тоа е Сиера де Гразалема. Во оваа област, до околу 2200 мм дожд за една година.  Тоа е место каде што обично врне најмногу дожд во текот на месеците септември и април.

viaулвија

И покрај овие податоци, многу е тешко да се знае кој град во Шпанија има најмногу дожд на крајот на годината. Времето е многу променливо и додека во даден месец еден град може да биде преплавен од постојани врнежи од дожд, за време на различен месец може да биде град со малку дожд оној што прима најмногу врнежи од дожд.

Она што е јасно е дека месец април е месец кој според податоците типично е дождливо и во кои обично се јавува поголемиот дел од врнежите од годината.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.