Најниската температура досега забележана на земјата

АнтарктикTemps_1957-2006_570x375_scaled_cropp

Антарктикот, најстудениот континент на планетата

Секоја година, кога доаѓа зимата, има луѓе кои уживаат во зимата, снегот, но има и други кои страдаат и се жалат на ниските температури. Едно решение е да се утешите размислувајќи дека има и други места каде што температурите се бесконечно постудени.

Најстуденото трајно населено место на земјата е северо-источно Сибир, каде што температурите во градовите Верхојанск и Оимекон паднаа на 67,8 ° C под нулата во 1892 и 1933, соодветно. И до последните извршени студии, записот беше 89,2 ° C под нулата, регистриран во руската научна база Восток во Антарктикот ова во 1983 година.

Но, во моментов, кое е најстуденото место на земјата? Најстуденото место на површината на планетата се наоѓа во планинскиот венец Антарктик на источното плато на Антарктикот каде што температурата може да достигне вредности под 92 ° C под нулата во чиста зимска ноќ.

Група научници го открија ова место со анализа на најдеталните мапи за глобална температура на површината добиени до денес, развиени со податоци од сателити со далечинско набудување како што се Landsat 8 (кои припаѓаат на НАСА и USGS).

Истражувачите ги анализирале податоците добиени од различни сателити во текот на 32 години. Откриле дека во десетици случаи рекордот за најстудени температури бил лоциран на низа точки помеѓу планинските масиви на Антарктикот, два врва лоцирани на познатата источна антарктичка висорамнина. Новиот рекорд беше постигнат на 10 август 2010 година, достигнувајќи вредности од 93,2 ºC под нулата.

http://www.youtube.com/watch?v=HMCSyD4jVoc

Веќе се сомневаше дека овој планински масив на Антарктикот може да достигне температури под оние од Восток поради неговата надморска височина, но конечно, благодарение на сензорот Landsat 8, беше можно подетално да се проучи оваа област и да се утврдат нејзините вредности.

Патот до наоѓање одговор на прашањето, која е најстудената температура што може да се постигне на земјата и зошто? Почна кога некои истражувачи го проучуваа поместувањето на големите снежни дини на источното плато на Антарктикот. Кога научниците ги зголемиле деталите, забележале пукнатини на површината на снегот помеѓу дините, веројатно создадени кога температурите паднале толку ниско што горниот слој на снег потонал.

Во оваа област веќе има екстремни температури кои паѓаат уште повеќе кога небото е чисто. Ако небото остане чисто неколку дена, температурата на земјата паѓа уште повеќе, оставајќи ја преостанатата топлина да избега. На овој начин, на снегот и мразот се формира слој на супер ладен воздух, погуст од воздухот над него, се спушта по падините на опсезите на источното плато на Антарктикот и влегува во ледените пукнатини, и на овој начин температурата паѓа уште повеќе.

Според истражувачите, ако воздухот остане статичен подолго време, преостанатата топлина продолжува да се зрачи и на овој начин се достигнуваат записите за студот во светот. Отпрвин се сметаше дека овие рекордни температури ќе се најдат во многу специфични области, укажува на Скамбос (водач на проектот), но откриено е дека, напротив, се забележува во широка лента на Антарктикот со голема височина.

Повеќе информации: Сибирскиот регион Алтај забележа највисоки температури во последните 170 годиниНајстарото ледено јадро на светот откриено на АнтарктикотРуски научници известуваат дека го достигнале езерото Восток на 2 милји под мразот на Антарктикот

Fuente: НАСА


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.