Најкритичните и најранливите точки на климатските промени во Европа

климатски промени Европа

Како што напоменав многу пати, климатските промени влијаат практично на секој агол на планетата. На некои поранливи места, тоа очигледно влијае на нив повеќе, а на други помалку. Но, во Европа, најистакнатите негативни ефекти влијаат и ќе продолжат да влијаат на јужните и југоисточните региони.

Најпогодени области се медитеранските и крајбрежните области. Во оваа статија за Арктикот можеме да видиме кои се најблиските последици од затоплувањето предизвикано од климатските промени. Како што можеме да видиме, нашата земја е меѓу првите на кои им штети ефектите на климатските промени.

Извештај за климатските промени, влијанијата и ранливоста Европа 2016 година

Извештајот беше презентиран на 25 јануари од Европската агенција за животна средина (ЕЕА). Овој документ е долг околу 420 страници и ги сумира податоците од стотици студии спроведени во последниве години. Овие студии се засноваа на ефектите што ги имаат и ќе ги имаат климатските промени низ цела Европа.

Екстремни настани како што се топлотни бранови, обилни врнежи од дожд и суши тие ќе се појавуваат почесто и почесто. Понатаму, практично сите предвидувања за непосредна иднина на Европа се доста песимистички ако емисиите на стакленички гасови во атмосферата не се намалат брзо.

поплави

И покрај намалувањето на стакленичките гасови, ефектите од климатските промени нема да запрат, тие едноставно нема да се зголемат. Сепак, ефектите што ги гледаме веќе ќе продолжат да ги менуваат екосистемите што ги знаеме. Забележаните промени во климата веќе имаат значително влијание врз екосистемите, економијата и здравјето на луѓето и благосостојбата во Европа.

Влијанија врз планетата

И покрај напорите што се прават, па дури и ако се воведе Парискиот договор, се бележат сè повисоки годишни рекордни температури, висината на морето продолжува да се зголемува и мразот на Арктикот продолжува да се повлекува побрзо секоја година. Покрај тоа, годишните врнежи се менуваат, со тоа што европските региони стануваат се повеќе влажни и суви суви.

одмрзнување

На глобално ниво, обемот на глечерите и нивното проширување се намалуваат, со сериозни последици што ги видовме на претходната врска. Во исто време, екстремни настани поврзани со времето, како што се топлотни бранови, обилни врнежи од дожд и суши, тие се јавуваат со зголемена фреквенција и интензитет во многу региони. Подобрените климатски проекции обезбедуваат дополнителни докази дека екстремните настани поврзани со климата ќе се зголемат во многу европски региони.

Точки на климатските промени

Како што коментирав претходно, сите региони на планетата се ранливи на климатските промениИако е точно дека некои од нив ќе доживеат повеќе негативни реперкусии од другите. Јужна и југоисточна Европа ќе бидат жаришта за климатските промени. Повеќе негативни влијанија се очекува да се појават во овие делови на Европа.

суши

Овие региони веќе доживуваат значително зголемување на максималните температури и последователно намалување на врнежите и протокот на река, што исто така значи зголемен ризик од поинтензивни суши, губење на приносите на земјоделските култури, загуба на биодиверзитет и зголемување на шумските пожари.

Почести топлотни бранови и промени во дистрибуцијата на заразни болести чувствителни на климатските промени се очекува да се претворат во зголемени ризици по здравјето и благосостојбата на луѓето.

Климатски промени во здравјето на луѓето и економијата

Пред сè, крајбрежните области и поплавените подрачја на западна Европа се сметаат за критични точки, бидејќи имаат поголем ризик од поплавување како резултат на покачувањето на нивото на морето. Промени во циклусите на видовите, нивното движење кон други области, итн. Тие влијаат негативно на различните екосистемски услуги и економските сектори како што се земјоделството, шумарството и риболовот.

Со климатските промени, експанзијата на болести поблиску до Еквадор ќе биде неизбежна. Неговите здравствени ефекти вклучуваат повреди, инфекции, изложеност на хемиски опасности и последици од менталното здравје. Топлотните бранови станаа почести и поинтензивни, предизвикувајќи десетици илјади предвремени смртни случаи во Европа. Овој тренд се очекува да се зголеми и интензивира, освен ако не се преземат соодветни мерки за прилагодување.

болести

Ширењето на одредени видови крлежи, азискиот тигар-комарец и други носители на болести го зголемува ризикот од заразување со Лајмска болест, енцефалитис што се пренесува преку крлежи, инфекција со вирусот Западен Нил, денга треска, чикунгуниска треска и лајшманиоза.

Како што можеме да видиме, ние сме една од земјите најранливи на климатските промени и се надевам дека ќе се стори нешто за да се спречат неговите разорни ефекти.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.