Најзагадувачки земји во светот

Загадување на воздухот

Загадувањето на глобално ниво е доста сериозен проблем што мора да се реши од дното нагоре. Кога зборуваме за загадувањето генерирано од две земји, станува збор главно за загадување на воздухот. Иако постојат различни видови на загадување, токму загадувањето на воздухот предизвикува сериозни последици од планетарно ниво, како што се глобалното затоплување и климатските промени. На најзагадувачки земји во светот Тие се оние кои се одговорни за најголемата количина на загадувачки емисии на гасови во атмосферата.

Поради оваа причина, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме кои се најзагадувачките земји во светот и кои се главните причини за ова загадување.

Загадување на воздухот

јаглерод диоксид

Ова е проблем што повеќе не е исклучиво за интересите на животната средина. Со текот на годините стана тема што е дел од секојдневниот живот на сите. Загадувањето на воздухот е прашање од универзален интерес и неговото решение не е во рацете на владата или мултинационалните компании, туку секој може да придонесе со зрно песок за да може да ги запре овие последици. Најочигледен доказ за загадувањето на воздухот се оние познати облаци со загадување кои се собираат околу урбаните центри и се штетни за здравјето.

Постојат и други помалку забележливи или видливи форми на загадување на воздухот, но тие исто така имаат фатални последици по здравјето на живите суштества и екосистемите. Овие загадувачи генерираат затоплување и земјата со катастрофални последици. Меѓу потеклото што го имаме за загадувањето на воздухот, гледаме дека, за време на илјадници години живот на оваа планета, се произведени токсични емисии.

Токсичните емисии се дел од животниот циклус, но во природна скала. Тоа е да се каже, контаминацијата природно не влијае сериозно на составот или структурата на екосистемите бидејќи се јавува спонтано. Тој е дел од циклусот и не е зголемен со човечки активности. Овие емисии вклучуваат гасови што се испуштаат при вулкански ерупции, но нивните ефекти не се трајни. Сепак, со доаѓањето на индустриската револуција од страна на човечкото суштество и со влошен раст на населението, наоѓаме панорама на загадување на воздухот на глобално ниво.

Секое загадување на воздухот се однесува на присуство на токсични елементи кои се генерираат преку човечка активност.

Главни последици

Најзагадувачки земји во светот

Како што знаеме, последиците од загадувањето на воздухот се доста големи. Првиот, најдиректен, е зголемувањето и влошувањето на респираторните и кардиоваскуларните заболувања кај луѓето што живеат во загадени урбани центри. Исто така, постојат места близу до близина на индустриски извори кои се оние што ги испуштаат овие токсични производи во атмосферата. Во сите овие области, респираторните и кардиоваскуларните болести се зголемуваат во голем број.

Се проценува дека приближно 3% од сите приеми во болница Се произведува од болести поврзани со количината на загадувачи во атмосферата. Најзагадувачки земји во светот се оние каде има поголема концентрација на овие гасови и, според тоа, има и поголеми здравствени последици.

Друг сериозен ефект на загадување на воздухот е добро познатиот ефект на стаклена градина. Не смееме да го мешаме ефектот на стаклена градина како таков со неговото зголемување. Проблемот не е во тоа што има ефект на стаклена градина (без него, животот не би бил таков каков што го знаеме), туку што ги зголемува ефектите како резултат на овие гасови. Некои од проблемите што произлегуваат од загадувањето на воздухот се уништување на екосистемите, чувство на акција во големи области, покачување на нивото на морето, исчезнување на земјиштето, размножување на инсектите, истребување на видовите и многу повеќе.

Најзагадувачки земји во светот

Најзагадувачки земји во светот

Ние тоа го знаеме секоја година повеќе од 36.000 милиони тони СО2 се емитираат во атмосферата. Тоа е главниот стакленички гас што придонесува за климатските промени. Патеките за емисии за ова гориво главно се резултат на загадувачки активности на човекот. Сепак, само некои од најзагадувачките земји во светот се одговорни за испуштање на оскудното мнозинство од овие гасови. Може да се каже дека најзагадувачки земји во светот во последните години се Кина, САД, Индија, Русија и Јапонија.

Кога зборуваме за емисии на СО2, ние всушност го повикуваме како главен гас, но исто така и како мерка. Кога веќе знаеме еквивалентни емисии во СО2, веќе можеме да го знаеме Јаглеродниот отпечаток на секоја држава, иако она што го произведува како загадување не е логично сè или само Диоксид.

Ако немаме идеја, мора да знаеме дека сегашните нивоа на загадување не се случиле најмалку 3 милиони години кога немало човечко суштество на планетата. Исто така, треба да се има предвид дека, во тоа време, земјата беше во период на многу активна вулканска активност.

Со податоците што можат да се добијат, откриваме дека Кина е одговорен за 30% од сите емисии на глобално ниво, додека во САД е одговорна за 14%. Да анализираме кое е рангирањето на најзагадените земји во светот:

 • Кина, со емитирани повеќе од 10.065 милиони тони СО2
 • Соединетите држави, со 5.416 милиони тони СО2
 • Индија, со 2.654 милиони тони СО2
 • Русија, со 1.711 милиони тони СО2
 • Јапонија, 1.162 милиони тони СО2
 • Германија, 759 милиони тони СО2
 • Иран, 720 милиони тони СО2
 • Јужна Кореја, 659 милиони тони СО2
 • Саудиска Арабија, 621 милиони тони СО2
 • Индонезија, 615 милиони тони СО2

Иако поголемиот дел од рангирањето останува ист во однос на 2018 година, се издвојува дека Канада е изоставена да и го остави позицијата број 10 на Индонезија, една од земјите во развој што забележува најголем раст на емисиите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најзагадувачките земји во светот и сериозните последици од загадувањето на воздухот на глобално ниво.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.