Најдождливо место во Шпанија

Womanената се штити од дождот

Дождот е метеоролошки феномен кој, барем кај нас и конкретно во најсушните региони, обично е многу добро прифатен. Но, Дали некогаш сте се запрашале кое е најврнежливото место во Шпанија? Колку и да изгледа curубопитно, тоа не е Галиција. Точно е дека повеќето бури влегуваат таму, но за да преципитира, мора да се исполнат низа услови; и таму е каде што орографијата, правецот и интензитетот на ветерот, како и надморската височина ја одредуваат количината на вода што се собира во одредена област.

Па, да откриеме каде е местото каде што треба да се заштитите со чадор, Како минимум.

Како што знаеме, не врне со ист интензитет ниту паѓа во иста количина во Мадрид како во Мурсија на пример. И живееме во земја со различни орографии: имаме планински масиви, крајбрежја, централни системи. Понатаму, не целата територија има ист месец со обилни дождови, како што можете да видите на сликата подолу.

Така, според Државната агенција за метеорологија (АЕМЕТ) најврнежливото место во Шпанија е Сиера де Гразалема, во Кадиз. Имаме тенденција да мислиме, не без причина, дека Андалузија е територија каде времето е секогаш добро, но вистината е дека оваа заедница нема униформа. Влажниот ветер од Пониенте ги фаворизира најсоодветните услови за дожд. И тоа го прави толку добро што е снимен, во просек, повеќе од 2100мм вода годишноТие се дури и надминати 4000 mm.

Мапа на дождови AEMET

Мапа за дожд. Можете да видите дека секоја област има свој дождлив месец. Слика - АЕМЕТ

Се разбира, Галиција внимателно го следи, поточно Сиера де О Кандан во Понтеведра, или Сиера де Гредос во Централниот систем, каде што паднале скоро 4000 мм за само една година.

Дали знаевте кое е најврнежливото место во нашата земја?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.