Кој е најобичниот ден во неделата?

Дожд

Што би одговориле кога би ве прашале кој е најобичниот ден во неделата? Сабота? Понеделник? Вистината е дека многумина од нас би одговориле секој ден кога сме имале слободно време, и токму за тоа време е полесно да се сетиме колку беше нестабилна атмосферата.

Остатокот од неделата, кога работиме, едвај гледаме низ прозорецот, па сеќавајќи се какво е времето… е тешко. Но, дали знаевте дека постои ден кога е многу поверојатно од другите да врне? Ние го откриваме тоа за вас.

Тој ден е ... Сабота, според една студија спроведена од страна на Државниот универзитет во Аризона. За да го пронајдат одговорот, тие користеа податоци за загадување и врнежи од 1946 година од неколку градови на источниот брег на Соединетите Држави, со што демонстрираа дека саботата е најобичен ден

Објаснувањето е како што следува: во текот на целата недела во големите градови како Newујорк, Лос Анџелес, итн. Се акумулира загадувањето што го емитираат автомобили, фабрики и други извори. Ова загадување е составено од милиони суспендирани честички, наречени аеросоли, кои фаворизираат формирање на капки вода во облаците..

Силни дождови

На овој начин, откако ќе пристигне петок, се собрало толку многу загадување што шансите да врне за време на викендот, а поточно во сабота, се многу големи на овие специфични места. Во руралните области и градовите, оваа студија не може да се примени, бидејќи на овие места не е толку загадено колку во градовите.

Значи, ако не сакаме да врне толку многу во сабота, најдобро е да не загадуваме или да го правиме тоа што е можно помалку. Само на овој начин ќе избегнеме влажен викенд.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.