Најдобрите места на планетата за набудување на Северната светлина

Северна светлина

Северната светлина е импресивен феномен, сигурно најубавата што човечкото суштество може да ја види и ужива. Спектакуларните бои што светат на ноќното небо можат да послужат како извор на инспирација за писателите и уметниците.

Ако и вие не сакате да го пропуштите, дознајте кои се тие најдобрите места на планетата за набудување на Северната светлина.

Како се произведуваат Северните светла?

Разнобојна Аурора Бореалис

Пред да знаете каде да одите да ја видите, Кој подобар начин да знаете како се произведуваат претходно? На овој начин, можеме да го видиме со уште подобри очи. Па да започнеме.

Како што знаеме, сонцето континуирано емитува сончеви зраци од сите правци, а некои од нив стигнуваат до планетата Земја. Кога овие зраци ќе дојдат во контакт со половите, и на север и на југ, во магнетосферата на Земјата, a дифузна светлина но претежно проектирајќи во јоносферата.

Да бидеме поконкретни, и секогаш според теоријата дека до сега е најприфатена, поларните светлини се предизвикани од a зрачење на честички кои доаѓаат од кралот на вездите. И електроните и протоните што доаѓаат од него се отклонети од магнетното поле на Земјата. Ако честичките одат во вистинската насока, магнетното поле ќе биде одговорно за нивно концентрирање околу секој од магнетните полови, со што влегува во судир со компонентите на воздухот што, конечно, тие ќе емитуваат светлина.

Значењето на »поларната светлина»

Феномен на Северна светлина

Ако самата претстава е прекрасна, не заостанува ниту значењето на неговото име. И излегува дека „Аурора“ е името на римската божица на зората, а „бореал“ - бореа - е збор со грчко потекло што значи север. Значи, имаме дека »Аурора Бореалис» значи Северна зора (или Северна светлина). Убаво е нели?

Најдобри месеци за да ја видите Северната светлина

Иако овој феномен може да се појави во текот на целата година, најдобрите месеци се Јануари и февруари, што е кога температурите се најниски. Секако, мора да бидете многу топли за да уживате во тоа.

И покрај тоа, од октомври до март тие се јавуваат почесто, па ако не можете да одите тие два месеци, секогаш можете да одите на кој било од другите четири.

Места за да ја видите Северната светлина

Сега кога знаеме како се произведуваат и кои се најдобрите месеци, да видиме, каде ќе треба да одиме ако сакаме да уживаме во најшарената ноќ во нашиот живот.

Алјаска 

Аурора Бореалис во Алјаска

На Алјаска, северните светла може да се видат од планините во текот на месеците ноември и јануари, кога се во средина на глацијалната зима. Ако ова е прв пат да одите, треба да го знаете тоаи прават зимски тури кои одат во потрага по овие чуда.

Канада

Аурора Бореалис во Канада

За време на зимските месеци, канадското небо е покриено со светла што тие ќе ве натераат да се сомневате дали сонувате или сте будни. Отпрвин ќе видите сè темно, но наскоро ќе се појават цртежи и светла за танцување што ќе се рефлектираат во водените текови што се наоѓаат во оваа област.

Гренланд,

Аурора Бореалис во Гренланд

Ако покрај тоа што сте lубител на светлосни појави, сакате фотографирање, одете на Гренланд во зимските месеци и уживајте во мастер класа со професионален фотограф што ќе ве научи да ги добиете најдобрите слики за ноќта.

Исланд

Аурора Бореалис во Исланд

Северните светла се појавуваат на Исланд помеѓу крајот на август и средината на април, што е кога температурите се ниски, а ноќите се најтемни. Осигурете се дека вашата камера ќе биде готова до 22 часот, бидејќи тоа е моментот кога најверојатно ќе се појават.

Норвешка 

Норвешка не може да отсуствува. Без сомнение, најдоброто место е Арктичкиот круг, така што за да ги видите, колку одите на север, толку повеќе можете да уживате во Северните светла. Во случајот на Норвешка, мора да одите од 21 септември до 21 март, што ќе биде кога исто така можете да одите со санки или со моторна санка.

Финска

Аурора Бореалис во Финска

Во овој дел од светот се вели дека северните светла не се појавуваат ниту повеќе ниту помалку од 200 ноќи годишно, најдобрите месеци се меѓу септември и март.

Патем, бидете многу внимателни бидејќи експертите предупредуваат дека можат да траат со часови ... или секунди.

Сибир

Во Сибир да видите вакво шоу, ќе биде многу, многу ладно, добро зимските температури лесно може да паднат под -30 -С. Но, вреди да се носат неколку слоеви на топлина за да се види.

совети

За да ја направиме ноќта навистина незаборавна, не можеме да го заборавиме следново:

  • Носете топла облека (вклучувајќи ракавици, шал и капа)
  • Подгответе го фотоапаратот фотографии и / или видео
  • И, секако, побарајте А. место без загадување на светлина

Иако можете да патувате сами без проблем, ве советувам да одите со некој близок. На овој начин искуството ќе биде уште поисплатливо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.