Најдобрите геолози во историјата

Низ историјата на нашата планета имало многу промени на геолошко ниво. Овие промени се изучуваат благодарение на големиот придонес што науката го даде во нашето општество. Лицето кое студира геологија е познато како геолог. Низ историјата на човештвото имало геолози кои дале многу вредни информации за еволуцијата и функционирањето на нашата планета. Затоа, тие беа разгледани најдобрите геолози во историјата.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се најдобрите геолози во историјата и што придонеле за научната заедница.

Најдобрите геолози во историјата

Никола Стено

Тој не можеше да недостасува во групата на најдобри геолози во историјата. Сигурно некогаш сте чуле за тоа Никола Стено. Тој е протагонист на научната револуција од XVII век во геологијата. И ова беше првиот геолог во историјата. Студирал медицина и патувал низ цела Европа, живеејќи во Тоскана. Таму каде што се појави првата група научници кои беа заштитени од големиот војвода Фернандо Втори де Медичи да ги спроведат своите истражувања.

Неговото пишување започна благодарение надисекција на ајкула нарачано од неговите покровители што го натерало да ја објави Каниши каршии. Благодарение на толкувањето на копнените слоеви и фосилните записи, тој беше во можност да ги сумира принципите на слоевитоста во познатото дело „Продомус“. Факт е дека слоевите имаат принцип на оригинална хоризонталност и страничен континуитет. Тоа е, подлогата над него е помлада од онаа под него. Како подлоги, тие имаат страничен континуитет во времето.

Николас Стено беше тој што покажа дека нашата планета има историја што може да се идентификува со читање на карпите. Благодарение на ова откритие, модерниот концепт на геолошко време.

Ејмс Хатон

Ејмс Хатон Тој беше главниот јунак на илустрацијата благодарение на неговата теорија за плутонизмот. Во тоа време, постоеше нептунизам и катастрофализам кои беа преовладувачки идеи. Овој геолог го бранел ендогеното потекло на гранитите и вулканските карпи. Овој модел беше наречен Плутонизам. Благодарение на неговите подвизи, тој беше вклучен во групата на најдобри геолози во историјата.

Подоцна тој започна да го дефинира концептот на геолошкиот циклус и истакна дека геолошките процеси дејствуваат долго време и дека се потребни катастрофи и божествени интервенции за да се објасни историјата на Земјата. Тој исто така беше претходник на актуелизмот и зачнувањето на длабокото време. Години подоцна овој концепт би бил популаризиран од Чарлс Лајел.

Вилијан Смит

Овој научник бил геодет кој примарно го проучувал лондонскиот слив за време на индустриската револуција. Еден од проблемите што овој човек не можеше толку многу да го истакне е тоа што тој имаше социјално ниво што не му дозволуваше да студира на универзитет. Не можејќи да студира на универзитетот, тој започна да работи како геодет-чирак, што во тоа време беше високо ценета професија.

Геодетите имаа големо значење во рудниците за јаглен, во развојот на индустрискиот мотор и во изградбата на канали преку кои се пренесува вода. Во сливот во Лондон имаше едноставни геолошки структури со добро диференцирани нивоа. Тој беше во можност да ги провери фосилите што ги имаа слоевите кога пругата постоеше. Овие слоеви секогаш се случувале по дефиниран редослед. Така може да се утврди секоја епоха на соодветните фосили. Благодарение на овие фосили беше можно да се даде релативна возраст на слоевите.

Благодарение на овој научник, претпоставеното раѓање на биостратиграфија. Тој исто така ја направи првата геолошка карта во историјата претставена на топографска карта. Можеше да се работи во различни бои и тоа беше мапа што го смени светот.

Orорж кувиер

Тој беше еден од големите анатомисти во своето време и уживаше голем престиж и влијание. Тој не само што студирал геологија, туку бил задолжен и за преглед на знаењето што се имало за животните. Orорж кувиер беше основач на палеонтологијата како наука и тој прв провери важни факти. Меѓу овие важни настани беа и биолошките истребувања и катастрофи што постоеле на нашата планета. Овие се сите ненадејни и страшни настани што го сменија животот на Земјата.

Главната работа на овој научник беше главната точка на антиеволуционистичката мисла за тоа време. Тој покажа големи способности за да може да ги обнови фосилите, па дури и од мали фрагменти.

Чарлс Лајел

Друг научник кој спаѓа во групата на најдобри геолози во историјата. Тој беше адвокат по обука и главната личност задолжена за ширење на сите идеи за реалноста. на Хатон. Овие идеи посочија дека сегашноста е клучот за минатото. Еден век по раѓањето на Чарлс Лајел и токму од смртта на Хатон, Чарлс Дарвин ги моделираше принципите на геологијата.

Алфред Вегенер

Тие беа германски научник, геофизичар, метеоролог. Алфред Вегенер развивачот на Теорија на континенталниот лебдат. Главно бил обучен за астроном, но подоцна се посветил на метеорологијата. Замина во историјата затоа што прв ја бранел геолошката хипотеза која се состоела од односот на наносот на континентите. Умрел замрзнат во Гренланд во 1930 година, на експедиција каде барал докази за да ја поткрепи својата хипотеза.

Меѓу податоците на кои се потпре да ја брани теоријата на континенталниот лебдат спомна дека постоел пред милиони години еден единствен континент кој го именувал Пангеа. Со текот на годините, овој суперконтинент беше фрагментиран и започна разделбата. На крајот, континентите ја заземаа позицијата што ја имаат денес. Тој исто така се засновал на некои фосили што можел да ги сними и на контурите на денешните континенти кои се вклопуваат заедно со неверојатна сличност.

Теоријата за континенталниот лебдат беше точна, но нецелосна. Подоцна стана познато благодарение на Тектонски плочи дека тие постојат струи на конвекција во копнената мантија што се оние кои предизвикуваат движење на континентите. Алфред Вегенер не можеше да даде доказ зошто се смениле континентите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најдобрите геолози во историјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   ДАНИЕЛ НОФРИЕТА dijo

    СЕ ЗАБЕЛЕУВА ЗНАЕЕТО КОЕ СЕ РАЗВОЈА ВО ВРЕМЕ ЗА ДА ЈА ЗНАЕ ПЛАНЕТА