Најголемите езера во светот

Најголеми езера во светот

Кога зборуваме за езеро, се повикуваме на трајно тело на вода што се таложи во вдлабнатините што постојат на некое поле. Овие вдлабнатини можат да се формираат од геолошки раседи и од орогенеза. Тие исто така можат да бидат предизвикани од акумулација на глацијални морени или бројни снежни лавини. Денес ви го донесовме списокот на најголемите езера во светот.

Toе ви кажеме кои се најголемите езера во светот и кои се нивните главни карактеристики.

Каспиското Море

Каспиското Море

Езерото може да содржи и слатка вода и солена вода. Формирањето на секој вид езеро е она што ги одредува карактеристиките и видот на водата што ќе биде домаќин. Во овој случај, ќе разговараме за Каспиското Море. Тоа е должина со такво проширување што се смета за море. Содржи солена вода и се наоѓа помеѓу Европа и Азија. Бил со длабочина од 371.000 2 км170 и просечна длабочина од XNUMX метри.

Името Касписко Море се должи на Касписко. Тоа е името на антички град кој се развил југозападно од езерото. Има доста изобилна флора и фауна и е богата со есетра и фоки. За жал, тоа е море со многу спорови меѓу земјите бидејќи има и минерални суровини како што се нафта и природен гас и е предмет на постојани проблеми. Риболов и меѓународни води исто така предизвикуваат проблеми, бидејќи од одреден простор, не е познато кој е одговорен за неговото управување.

Северниот дел на езерото се замрзнува во постудените месеци и се користи за правење скијачки патеки. Може да кажете дека тоа е солен мраз, не многу чест во ниту една планина.

Езерото супериорно

Езерото супериорно

Таа е една од 5-те Големи езера на Северна Америка. Сместено е помеѓу САД и Канада. Има површина од 82.000 км2, да се биде најголемото слатководно езеро во светот. Има ваков волумен на вода затоа што има повеќе од 200 реки кои се влеваат во него и постојано го хранат.

Името на езерото Супериор се должи на фактот што Англичаните го ставија за време на истражување во 1760 година. Тоа беше езерото со најголем волумен и количина вода што ги откриле во нивните животи. Просечната температура на водата е 7 степени во текот на целата година. Зимата во ова езеро не е многу студена, а летото е посвежо.

Езерото Викторија

Езерото Викторија

Ова големо езеро се наоѓа во централно-источниот дел на Африка. Опкружен е со Танзанија, Кенија и Уганда. Неговата должина е 69.482 км2, се смета за второ по големина слатководно езеро на планетата, по езерото Супериор. Реката Кагера е најголемата притока што ја храни постојано. Длабочината на езерото е 82 метри, бидејќи се наоѓа на врвот на мала депресија. Просечната длабочина е 40 метри, додека 82 метри е максималната што се наоѓа во епицентарот на наведената депресија.

Постојат некои еколошки проблеми кои предизвикуваат истребување на бројни видови риби поради прекумерен риболов. Водниот зумбул е едно од растенијата што го напаѓа езерото и го прави токсичен. Друга причина зошто се влошува квалитетот на овие води се должи на бројните испуштања на домашен и индустриски отпад.

Езерото Хурон

Езерото Хурон

Тоа е уште едно од Големите езера на Северна Америка. Тоа е второ по големина од 5-те езера што лежат меѓу САД и Канада. Ова езеро се граничи со Онтарио и Мичиген на запад, друго од Големите езера. Неговата просечна длабочина е 59 метри, а максималната е 229 метри. Тоа е едно од езерата во светот со најголем сообраќај со бродови.

Поради климатските услови што ги има во ова езеро, најнормално е што е во периодот од декември до април езерото е целосно замрзнато. Ова ги прави нејзините води да не бидат проодни за ова време. На многу од деловните субјекти на кои им требаат чамците за да го преминат езерото, нивните активности се запрени.

Езерото Мичиген

Езерото Мичиген

Друго од Големите езера на Северна Америка. Опкружен е со Илиноис, Индијана, Мичиген и Висконсин. Сместено е во Соединетите држави во целост и има површина од 57.750 квадратни километри. Просечната длабочина е 85 метри, а максималната 281 метри. Се смета за петто по големина езеро во светот. Има плажи познати во Соединетите Држави по тоа што имаат песок што е различен од останатите. Ова е затоа што тие имаат висока содржина на кварц и звучи кога одите низ неа.

Бајкалско езеро

Бајкалско езеро

El езерото Бајкал Таа е една од најголемите лоцирана во Сибир. Тој е познат и по не, бре де Ојо азул. Неговата должина е 5539 км и е едно од најчистите езера во светот. Има многу мала заматеност. УНЕСКО го класифицираше како светско наследство во 1996 година и има површина од 21.494 квадратни километри. Просечната длабочина е 744 метри, а максималната е 1642 метри. Како што можете да видите, тој е подлабок од Каспиското Море.

Тоа е најголемото слатководно езеро во Азија и едно од најдлабоките во светот. Има повеќе од 233 сорти алги и повеќе од 852 видови на фауна и флора.

Езерото Тангањика

Езерото Тангањика

Тоа е едно од најголемите езера во цела Африка. Има просечна длабочина од 570 метри и максимална длабочина од 1470 метри. Се смета за второ најдлабоко езеро во светот. Содржи широк биодиверзитет на риби и други видови на флора и фауна кои создаваат бројни работни места што изнесуваат 45.000. Сместено е меѓу земјите Танзанија, Бурунди, Демократска Република Конго и Замбија.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најголемите езера во светот. Како што можете да видите, има езера со длабочина и површина што личат на вистински мориња. Се надевам дека ќе имате среќа да патувате во некои од овие прекрасни и прекрасни места.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.