Најголемите вулкани во светот

најголемите вулкани во светот

Вообичаено, има околу 20 активни вулкани кои еруптираат во секој даден ден во секое време низ светот. Тоа значи дека новите избори не се вонредни настани како што ни се чини. Како и со бурите, повеќе од 1000 удари на гром паѓаат на крајот на денот. На најголемите вулкани во светот Тие се оние чии ерупции и големина се поголеми.

Во оваа статија ќе се фокусираме да ви кажеме кои се карактеристиките на најголемите вулкани во светот.

Најголемите вулкани во светот

исфрлена лава

Според Глобалната вулканолошка програма Смитсонијан, има приближно 1356 активни вулкани ширум светот, што значи дека активните вулкани се оние кои моментално еруптираат, покажуваат знаци на активност (како земјотреси или големи емисии на гас) или доживеале ерупција на вулкани, односно во последните 10.000 години.

Постојат секакви вулкани, повеќе или помалку експлозивни ерупции, чија разорна моќ зависи од многу фактори. На земјата има вулкани, има неколку кратери, водни, а геолошкиот состав е многу разновиден, но кој е најголемиот вулкан во светот?

Вулканот Невадос Ојос дел Саладо

Сместено на границата меѓу Чиле и Аргентина, Невадос Ојос дел Саладо е највисокиот вулкан во светот, но се издига само 2.000 метри над неговата база. Се издига на 6.879 метри долж Андите.

Неговата последна забележана активност беше на 14 ноември 1993 година, кога три часа беше забележана наизменична сива колона од водена пареа и солфатарен гас. На 16 ноември, набљудувачите од Земјоделската служба за добиток и регионалната полициска станица Марикунга, на 30 километри од вулканот, забележаа слични, но помалку интензивни столбови.

Вулканот Мауна Лоа

вулкани

Врвот на штитниот вулкан Мауна Лоа е 2.700 метри понизок од Ојос дел Саладо во Невада, но е речиси 10 пати повисок од Андите бидејќи се издига речиси 9 километри над морското дно. На овој начин, многумина го сметаат за најголемиот активен вулкан во светот. Нејзиниот врв е пресечен од кратерот Мокуавео, најстариот и најголемиот кратер од 6 x 8 km.

Тоа не е само вулкан кој се смета за голем, туку и висок. Иако има и други вулкани кои исто така припаѓаат на истата мрежа на вулкани што постојат околу Хавајските острови, овој е еден од најголемите. Надморска височина е приближно 4170 метри. Овие димензии заедно со површината и ширината прават вкупен волумен од околу 80.000 кубни километри. Поради оваа причина, тој е најголемиот вулкан на Земјата во однос на ширината и волуменот.

Познат е по тоа што е вулкан од типот на штит кој има уникатни карактеристики. Има континуирани повисоки текови кои произлегуваат од античките вулкански ерупции. Тоа е вулкан кој се смета за еден од најактивните на Земјата. Од своето формирање, има речиси континуирани вулкански ерупции, иако не премногу моќни. Во основа тој е составен од повисоки и ја има основата на таа активност и нејзината близина во човечката популација. Тоа значи дека е вклучен во проектот Вулкани на деценијата, што го прави предмет на континуирано истражување. Благодарение на овие истраги, има многу информации за тоа.

Етна

Вулканот Етна, кој се наоѓа во Катанија, вториот по големина град во Сицилија, Италија, е највисокиот вулкан во континентална Европа. Неговата висина е околу 3.357 метри, а според италијанскиот национален институт за геофизика и вулканологија (INGV), последователните ерупции во последните години го подигнаа својот врв за 33 метри за краток временски период.

По пауза од 20 дена, вулканот Етна повторно еруптираше во вторник на 21 септември. Вулканот е управуван од Глобалната вулканолошка програма на Смитсонијан, еден од најозлогласените вулкани во светот, познат по својата честа вулканска активност, повеќекратните масивни ерупции и големата количина лава што вообичаено ја исфрла.

На надморска височина од повеќе од 3.300 метри, Тој е највисокиот и најширокиот воздушен вулкан на европскиот континент, највисоката планина во медитеранскиот слив и највисоката планина во Италија јужно од Алпите. На исток гледа на Јонското Море, на запад и на југ кон реката Симито и на север кон реката Алкантара.

Вулканот зафаќа површина од околу 1.600 квадратни километри, има дијаметар од околу 35 километри од север кон југ, обем од околу 200 километри и волумен од околу 500 километри квадратни.

Од нивото на морето до врвот на планината, пејзажите и промените на живеалиштата се зачудувачки, заедно со неговите богати природни чуда. Сето ова го прави ова место уникатно за планинари, фотографи, натуралисти, вулканолози, духовна слобода и љубители на природата на земјата и рајот. Источна Сицилија прикажува широк спектар на пејзажи, но од геолошка гледна точка, таа нуди и неверојатна разновидност.

Најголемите вулкани во светот: супервулкани

најголемите активни вулкани во светот

Супервулкан е вид на вулкан чија магма комора е илјада пати поголема од обичен вулкан и затоа може да ги произведе најголемите и најразорни ерупции на Земјата.

За разлика од традиционалните вулкани, тие очигледно не се планини, туку подземни наслаги на магма, со само огромна вдлабнатина во облик на кратер видлива на површината.

Имаше педесет вулкански суперерупции во историјата на нашата планета, кои зафатија големи географски области. Таков беше случајот со планината Туба, која еруптираше во Суматра пред 74.000 години. исфрлајќи 2.800 кубни километри лава. Сепак, ова не е последно, бидејќи најновото се случи во Нов Зеланд пред околу 26,000 години.

Можеби еден од најпознатите е супервулканот Јелоустоун, во САД, чија калдера е формирана пред 640.000 години, предизвикувајќи столбови од пепел високи до 30.000 метри кои го прекриле Мексиканскиот залив со прашина.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најголемите вулкани во светот и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.