Највисока планина во светот

Еверест највисоката планина во светот

Кога зборуваме за највисока планина во светот обично мислиме на планината Еверест. Постојат различни начини за мерење на висината на една планина и тим од геодети одлучи да ја измери висината на сите самити на хималајски опсег. Тие се заинтересираа за планина што ги надмина сите други. Тоа беше врвот XV.

Овој напис ќе ви каже сè што треба да знаете за највисоката планина во светот и ќе откриеме дали Еверест е највисоката планина во светот.

Највисока планина во светот

Вулкан Чимборазо

Кога Индија беше британска колонија, тим геодети започна да ја мери висината на сите врвови на Хималаите. Тие ја пресметале надморската височина на 9.000 метри надморска височина на Самитот XV. Ова ја направи највисоката планина во светот. Во 1865 година тие го сменија името на овој братучед во Еверест. Ова име потекнува од Georgeорџ Еверест, велшки експерт кој бил задолжен за мерење на речиси целата топографија на Индија. Од таа година, голем број алпинисти се обидоа да го освојат неговиот врв за да му покажат на светот дека стапнаа на највисоката планина во светот.

Ние знаеме приказни од сите видови во кои немало добар крај. И тоа е дека достигнувањето на овие височини со сопствено стапало носи големи ризици. Од одредена надморска височина, условите во животната средина не се погодни за луѓето да останат долго. Притисокот се намалува во висина како и температурата. Со помалку вегетација, помал притисок и помалку кислород, останувањето во висина е комплицирано. На ова ја додаваме тешкотијата на нивото на стрмнина што ја има планината додека се зголемуваме во надморска височина.

Сите овие причини се совршена мешавина за големиот број несреќи што постоеле низ историјата на оние кои се обиделе да се искачат на највисоката планина во светот.

Начини за мерење на планина

највисока планина во светот

Ако го измериме Еверест од нивото на морето, ќе видиме дека тоа е највисоката планина во светот. Сепак, има и други планини повисоки од оваа, сè додека користиме друг параметар за да ја пресметаме нејзината висина. Знаеме дека секој метод за мерење е предмет на гледна точка на набverудувачот. Друг аспект што треба да се земе предвид во кој било метод на мерење е референтната точка што ја избираме.

Ако ја користиме референцата од основата на која се темелат овие планини, гледаме дека Килиманџаро во Танзанија и вулканот Мауна Кеа и Хаваи се повисоки од Еверест. Како што можете да видите, во зависност од референтната точка што ја користиме за да ја измериме должината, можеме да видиме дека највисоката планина во светот не е. Би било пологично да се пристапи кон референтната точка од основата на која седи планина, наместо да се земе надморската височина над морското ниво како референтна точка.

Планината Килиманџаро се наоѓа на африканските рамнини кои се близу до нивото на морето. Ако ја измериме оваа планина од основата, ќе видиме дека е повисока од Еверест. Од друга страна, ако ја анализираме Мауна Кеа, гледаме дека е уште поголема. И тоа е дека има своја основа на дното на морето. Бидејќи е вулкан, гледаме дека основата беше многу подлабока над морското ниво. Сè додека ја анализираме висината од основата каде што седи планината, највисока би била Мауна Кеа.

Формирање на највисоката планина во светот

планински масиви

Ако го земеме нивото на морето како референтна точка, Еверест е највисоката планина во светот. И тоа е дека, тајната за висината на Еверест не е во неговиот самит, ако не и под земја. Начинот на формирање на оваа планина беше начинот на кој таа можеше да се насели на толку високо место. Пред 50 милиони години континенталната плоча на Индија се судри со азискиот континент. Од целата историја на Земјата, тоа е најголемиот судир во последните 400 милиони години. Таквиот судир беше толку насилен што индиската плоча не само што се стутка, туку и се лизна под азискиот континент. На овој начин, оваа плоча, што претставува премин преку континентот, ја подигна копнената маса на небото, формирајќи го Еверест.

Иако тектонските плочи се судираат низ целиот свет, она што се случи под Еверест беше уникатно. Поради оваа причина, оваа планина е единствената највисока планина во светот кога ќе се изгуби од нивото на морето.

Стари планини

Планинскиот венец Хималаите е прилично млад, стар само 50 милиони години. Додека плочите ја туркаат индиската плоча кон север и под Азија, планините Хималаите продолжуваат да се издигнуваат. Во моментов, силите што туркаат нагоре се поголеми од ефектот на ерозија. Како што знаеме, ерозијата предизвикана од вода и ветер, меѓу другите геолошки агенси почнува да ја намалува надморската височина на врвовите што треба да бидат изложени на нив. Еден од начините да се измери староста на една планина е да се види степенот на илузија и влошување на страните на неговите самити.

Повеќето алпинисти кои се искачуваат на врвот на Еверест го прават тоа за гордо да покажат дека се способни да се искачат на највисоката планина во светот. Сепак, оваа планина продолжува да расте и денес. Долните делови на планината се направени од гранит, една од најсилните карпи во светот. Благодарение на овој состав, тие му овозможуваат да ја издржи ерозијата многу подобро од другите планини кои се помалку тврди.

По последниот земјотрес во Непал, сите планини северно од Катманду се издигнаа околу еден метар. Затоа, можеби Еверест се спушти малку. Овој бит е тотално занемарлив на вкупната надморска височина. Стапката на ерозија е во одреден момент или до растот предизвикан од притискање на плочите. Иако има уште милиони години да го сторат тоа, Еверест ќе ја изгуби титулата највисока планина во светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.