Што е гнездење

Бремени резервоари

Априори, концептот на наметнување Можеби не ви звучи како ништо. Одиме на полето на геологија за кое има различни феномени што можат да се појават континуирано и да ни дадат многу информации. Да се ​​ставиме во опсегот на седиментни структури со континентално потекло. Тука е местото каде што наоѓаме преплетување на конгломератите. Овие структури имаат прилично iousубопитна импликација и можат да ни дадат информации за палеоекологијата. Намалувањето има студии за седиментите што доаѓаат од Ценозојски и може да биде многу корисно да се добијат геолошки информации за некоја област.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за гнездење.

Што е гнездење

Имбрикација

Монтажата не е ништо друго освен таложење што се случува во речните системи со висока и ниска енергија. Неговото утврдување е насочено кон географска реконструкција, спречување и ублажување на ризиците презентирани од некои егзогени процеси во континенталните области. За да се проучи ова гнездење, потребен е стратиграфски запис за тоа Помага да може да се разберат сите геолошки настани што се случиле на истата област.

Ова испреплетување на кластери или конгломерати може да ни обезбеди многу вредни информации за тоа како се формирал одреден талог. Можеме да кажеме дека ова гнездење е подредување на блоковите во талог о и дека предизвикува најголемите оски да бидат поставени приближно паралелно и под агол со хоризонталата што покажува во правец на струјата. Како што споменавме претходно, тие се седименти кои се модифицирани со дејството на речниот тек.

За да го разбереме подобро, ќе дадеме пример за проток на вода што носи некои материјали со големина на чакал или поголеми како долно оптоварување. Се сеќаваме дека во транспортот на седименти можеме да најдеме неколку видови. Првиот беше индексирање: тоа е транспорт на поголеми седименти кои постепено се движат на ниво на земјата со индексирање. Второто беше солење: солењето беше транспорт на малку помали седименти доволно тешки за да можат да се движат само во мали скокови.

Конечно, имавме два вида на транспорт за оние помали седименти. Една беше пловидба и една распуштање. Флотација, како што сугерира неговото име, е транспорт на одреден материјал преку флотација во вода. Распуштањето е во тоа што честичките се толку мали што се раствораат во водата.

Ова, рече, ние зборуваме за гнездење на clast кога Овој долен товар е со големина на чакал или поголем. Овие класти имаат подолга оска од другите, така што кога струјата на водата ја губи јачината, тие остануваат наталожени на дното и се поставуваат во позиција која, хидродинамички, е постабилна.

Како да препознаете гнездење

Видови на гнездење

Излегува дека седиментите што се транспортираат со проток на вода се ставаат во најстабилна положба. Ако кластовите беа поставени со наклон на спротивната струја, најверојатно, силата на истите ќе ги превртеше повторно. Со ова препознавање на преклопувањето, тоа може да ни помогне да знаеме дали во одредени падини и геолошка морфологија имало речен тек во минатото.

Резултатот од поставувањето на класите во наклонот на потокот го прави постои пакување на компонентите на материјалот што е доста карактеристично.

Кога визуелизираме падина каде што имало речен тек, можеме да ги видиме следниве карактеристики:

  • Низата на класти и сегментирани материјали обично има низа што ја намалува зрната. Тоа е, класите што се поголеми се повеќе прицврстени во основата отколку оние што се повеќе на врвот. Ова е затоа што силата на речниот тек не е доволно силна за да ги носи поголемите седименти нагоре.
  • Можеме да најдеме многу малку простор помеѓу два класта, така што се подразбира дека тие имаат многу скудна матрица. Ова е, дека материјалите се депонирани заедно.
  • Нормално, рабовите се добро заоблени бидејќи водата еродира голем дел од нив. Ретко се наоѓаат остри рабови.
  • Бидејќи кластерите се намалени, можеме да ги најдеме со наклон во иста насока што е онаа што ја открива насоката на водата во текот на реката.

Информации за ограничени класти

Имбрација на седимент

Сета оваа анализа на кластерите депонирани на одреден начин ни дава многу информации за тоа како се таложеле овие седименти. Првото нешто е да се земе предвид изборот на големини и јасна стратификација што се забележува. Ова укажува на тоа дека можеби луѓето во транспортот имале бурен проток. Ако класите се исто така заоблени, тоа покажува дека течението на реката било релативно интензивно и долго.

Преплетувањето на кластите ја открива насоката на протокот на речниот тек. Познавајќи ја насоката во која се поставени седиментите, можеме да знаеме во која насока водениот проток на вода. Редоследот на седиментите во опаѓачката положба на зрното укажува на тоа дека реката со текот на времето го губи капацитетот за транспорт. Исто така, сугерира дека имало некои настани со поплави што пренеле погруб материјал и ископале мали канали помеѓу песочните лакови на претходните наслаги.

Ако погледнеме внимателно, конгломератите се поврзани со сите климатски и тектонски варијации што се јавуваат со текот на времето. Исто така, до комбинацијата на обете. Тектонските процеси се одговорни за создавање на гребени, подигнување и тонење на областите ограничени со раседи. Сепак, климатските ефекти се тие што ги доведуваат овие алувијални рамнини и проширувањето на бреговите на реките.

Како што можете да видите, благодарение на испреплетеноста на класите, можеме да откриеме многу информации за тоа што имало одамна. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за гнездење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.