Со надеж за климатските изгледи за 2016 година

Преглед на климата

Целата планета работи за намалување на ефектите од климатските промени и за соодветна клима во кој треба да се живее во хармонија. Во резиме од 2016 година ќе ве ставам во климатски контекст.

2016 година се карактеризира со име што ќе звучи долго време: Париски договор. Овој договор влезе во сила и го ратификуваа 120 земји. Да ги видиме климатските изгледи како што беа во текот на целата година.

Парискиот договор

Парискиот договор беше неспорна замена за претходниот Протокол од Кјото. Целта е да може да се намалат емисиите на стакленички гасови со цел да се борат против климатските промени и да се промовира енергетската транзиција. Овој договор стапи на сила 4 ноември во рекордно време кога ќе се спореди со протоколот од Кјото каде постапката за одобрување траеше околу седум години.

Овој голем климатски пакт е ратификуван од земјите одговорни за најголеми емисии на стакленички гасови на планетата. Има толку многу што тие сочинуваат скоро 90% од глобалните емисии. Од друга страна, изборите за претседател на САД предизвикаа лоша перспектива за климата на планетата, бидејќи тој беше избран Доналд Трамп.

Париски договор

Доналд Трамп е човек кој не верува во климатските промени бидејќи смета дека тоа е приказна измислена од Кинезите со цел да се добие конкурентност. Сепак, и покрај победата на Доналд Трамп во претседателската функција, брзото влегување во сила на климатскиот самит во Маракеш не предизвика никакви пукнатини или проблеми во упатствата на Договорот. Доналд Трамп, за време на својата кандидатура, потврди дека, доколку тој стане претседател, ќе ги повлече сите средства наменети за активности што имаат врска со борбата против климатските промени, бидејќи за него тоа не постои.

Како елемент на надеж за климата на нашата планета, ниту една земја не даде знак на самитот во Маракеш да го следи американскиот претседател во случај тој да се откаже од Договорот како што беше ветено во неговата кампања. Покрај тоа, светските сили и оние кои се одговорни за најголемите количини на глобални емисии, како што се Европската унија, Кина, Индија или Бразил, бргу констатираа дека е неопходна енергетска транзиција и фокусот кон позелена економија заснована на обновливи енергии за да може да се избегне неповратни ситуации и еколошки катастрофи.

Париски договор

Светски емисии

Трета година по ред, глобалните емисии на стакленички гасови се стабилни и не се зголемени од 2014 година. Ова се должи најмногу на помалку согорувањето на јагленот во Кина и САД.

Сè уште е рано да се каже дека глобалните емисии достигнаа врв и дека тие нема да се зголемат во иднина бидејќи сè уште немаме доволно податоци за да дадеме таква изјава. Но, вистина е дека постојат јасни симптоми дека постои дисконекција помеѓу развојот и економскиот раст, кои не се поврзани со загадувањето. Тоа е да се каже, можете да се развивате и да растат економски во една земја без зголемување на загадувањето благодарение на технолошките иновации, енергетската ефикасност и обновливите извори на енергија.

Доналд Трамп

Од друга страна, уште еден надежен факт е тоа меѓународната агенција за обновлива енергија (ИРЕНА, за акронимот на англиски јазик) објави дека 2015 година означи рекорд за инвестиции во обновливи извори (348.000 2016 милиони долари) и дека три земји од Латинска Америка се на врвот на списокот на приматели на истите: Бразил, Чиле и Мексико. Иако инвестициите во XNUMX година беа малку пониски, може да се припише рекорд на пониски цени на чиста енергија и обновлива технологија. Чиле ја достигна минималната цена за утврдена фотонапонска соларна енергија со 2,9 центи долар за киловат час.

Конечно, скоро 1% од сопствениците на глобални финансиски средства Тие одлучија да отстапат од фосилни горива, меѓу нив и најголемиот суверен фонд во светот, норвешкиот јавен пензиски фонд, кој префрли 863.000 XNUMX милиони кон инвестиции без ризици поврзани со климатските промени.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.