Тројцата мудри луѓе ќе бидат придружени со студ и дожд во Шпанија

Божиќен ден со снег

Многу луѓе, особено децата, со нетрпение го очекуваат доаѓањето на Тројцата кралеви, денот кога ќе добијат подароци и радост. Но оваа година ќе биде време да се спакуваме, бидејќи студен фронт се очекува да го допре копното ден пред доаѓањето на нивните Божиќни величества.

Според предвидувањата, времето ќе биде малку „лудо“: можеме да станеме уште топло преку ден, но навечер ќе ни треба добар капут за да избегнеме настинка.

Колку ќе биде температурата?

Прогноза на температурата за 5 јануари 2018 година

Температурата, како што гледаме на сликата, ќе биде повеќе или помалку пријатна во текот на денот, особено долж целиот медитерански брег и во двата архипелага (Балеарските и Канарските острови), каде што температурите би се допреле, па дури може да надминат и 20 Целзиусови степени. Во северната половина на полуостровот околината ќе биде нешто посвежа, 10-15ºС.

Во текот на ноќта температурите ќе опаѓаат, особено од петок кога нивото на снегот ќе се спушти на 600-700 метри на северот од земјата.

Thereе има ли дождови?

Прогноза за дожд за 5 јануари 2018 година

Вистината е дека да. Тројцата мудри луѓе ќе имаат многу проблеми и за време на Парадата и при испораката на подароците. Фронтот ќе влезе преку западот на полуостровот, оставајќи значителни врнежи од дожд во Галиција, Астуриас, Кастилја и Леон, Екстремадура, Мадрид, Кантабриа, Баскија и, генерално, низ целата територија, а се поситни на Балеарските острови

Па тоа, ќе имаме крај на Божиќните празници поминати покрај вода, со облачно небо и со зимска облека. Но, нема штета што не доаѓа: овие дождови ќе помогнат резервоарите да продолжат да се полнат, нешто што ќе биде особено корисно во текот на летото.

Се надевам дека оваа статија ви беше корисна и дека ќе можете да го уживате Божиќ, дури и со мантил at.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.