мраз

Сигурно некогаш сте чуле за тоа мраз. Тоа е слој од подлогата што е кора на земјата и кој е трајно замрзнат поради својата природа и климата каде се наоѓа. Неговото име потекнува од ова трајно замрзнување. Иако овој слој на подлогата е трајно замрзнат, тој не е постојано покриен со мраз или снег. Го има во области со многу студена и периглацијална клима.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, формирање и можни последици од топењето на мразот.

клучните карактеристики

Пермрафстот има геолошка старост покрај 15 илјади години. Сепак, бидејќи климатските промени ги зголемуваат глобалните просечни температури, овој вид почва е во опасност од топење. Континуираното одмрзнување на овој мраз може да предизвика различни последици што ќе ги видиме подоцна во овој напис. Тоа е една од најголемите опасности со кои се соочивме во однос на климатските промени во оваа деценија.

Пермафросот е поделен на два слоја. На едната рака, го имаме пергелизолот. Ова е најдлабокиот слој на оваа почва и е целосно замрзнат. Од друга страна, го имаме молисолот. Молисолот е најповршен слој и може полесно да се одмрзне со промена на температурите или сегашните услови на животната средина.

Не смееме да го мешаме вечниот мраз со мраз. Не значи дека станува збор за земја покриена со мраз, туку дека е замрзната земја. Оваа почва може да биде исклучително сиромашна со карпи и песок или многу богата со органска материја. Тоа е, оваа почва може да има голема количина на замрзната вода или може да содржи скоро никаква течност.

Го има во подземните простории на скоро целата планета во постудените области. Поточно Го наоѓаме во Сибир, Норвешка, Тибет, Канада, Алјаска и острови лоцирани во Јужниот Атлантски Океан. Ова зафаќа само помеѓу 20 и 24% од површината на земјата и е нешто помалку од оној што го окупираат пустините. Една од главните карактеристики на оваа почва е дека на неа може да се развие живот. Во овој случај, гледаме дека тундрата се развива на тлото на мразот.

Зошто е опасно одмрзнувањето на мразот?

Треба да го знаете тоа илјадници и илјадници години вечен мраз е одговорен за акумулирање големи резерви на органски јаглерод. Како што знаеме, кога живо суштество умира, неговото тело се распаѓа во органска материја. Оваа почва апсорбира органска материја имајќи голема количина јаглерод во неа. Ова значи дека мразот може да акумулира околу 1.85 трилиони метрички тони органски јаглерод.

Кога ќе видиме дека вечниот мраз почнува да се топи, има сериозен проблем како резултат. И овој процес на топење на мразот подразбира дека целиот органски јаглерод задржан од почвата се ослободува во форма на метан и јаглерод диоксид во атмосферата. Ова топење предизвикува стакленички гасови да се искачуваат во атмосферата. Потсетуваме дека јаглерод диоксидот и метанот се два стакленички гасови со можност да ја задржат топлината во атмосферата и да предизвикаат зголемување на просечните глобални температури.

Постои многу корисна студија која е одговорна за евидентирање на зголемувањето на температурите во функција на промената на концентрациите на овие два вида на стакленички гасови во атмосферата. Главната причина за оваа студија е анализирајте ја непосредната последица од топењето на мразот на мраз. За да ја знаат оваа промена на температурите, истражувачите мораат да го дупчат ентериерот за да извлечат неколку примероци за да можат да ја забележат количината на органски јаглерод присутен во нив.

Во зависност од количината на овие гасови, може да се забележат климатски варијации. Со големото зголемување на температурите, овие почви замрзнати илјадници години започнаа да се топат со незапирлива брзина. Ова е синџир за самохранење. Тоа е, одмрзнувањето на мразот предизвикува зголемување на температурите, што, пак, ќе предизвика уште повеќе топење на мраз. Потоа стигнете до точката кога глобалните просечни температури драматично ќе се зголемат.

Последици од топење на мраз

мраз

Како што знаеме, со климатските промени владее зголемување на просечните глобални температури. Овие просечни температури можат да предизвикаат промени во метеоролошките обрасци и да предизвикаат извонредни феномени. Опасни феномени како што се продолжени и екстремни суши, зголемена фреквенција на поплави, циклони, урагани и други извонредни феномени.

Во научната заедница е утврдено дека зголемување на глобалната просечна температура од 2 степени Целзиусови би предизвикало губење на 40% од целата површина окупирана од мраз. Бидејќи одмрзнувањето на овој кат предизвикува губење на конструкцијата, станува многу сериозно бидејќи подот поддржува сè што е над и за цел живот. Губењето на оваа почва значи губење на сè што е над неа. Ова исто така влијае на вештачките конструкции и на самите шуми и на целиот сроден екосистем.

Веќе се одмрзнува вечниот мраз пронајден на јужна Алјаска и јужен Сибир. Ова го прави целиот овој дел поранлив. Постојат делови од вечниот мраз што се поладни и постабилни на повисоките ширини на Алјаска и Сибир. Овие области се чини дека се нешто подобро заштитени од екстремни климатски промени. Се очекуваа драстични промени во следните 200 години, но како што се зголемува температурата тие се гледаат пред време.

Зголемената температура од арктичкиот воздух предизвикува побрзо да се стопи замрзнувањето и целиот органски материјал да се распаѓа и да го ослободува целиот свој јаглерод во атмосферата во форма на стакленички гасови.

Се надевам дека оваа информација може да дознае повеќе за мразот и последиците од неговото топење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.