Мочуришта

мочуришта

Меѓу природните екосистеми со големо еколошко значење и одржување на биодиверзитетот, се наоѓаат мочуришта. Годишната цел е да ги освестиме луѓето за потребата од заштита на овие скапоцени природни екосистеми. Затоа, 2 февруари секоја година е Светски ден на мочуриштата. Мочуриште е екосистем во кој тлото трајно или периодично се потопува со вода. Ова може да се случи во слатководните екосистеми и во некои области со одреден степен на соленост.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се мочуриштата, кои се нивните главни карактеристики и колку се важни.

Што е мочуриште

екосистеми на мочуриштата

Тоа е природен екосистем, со еколошка рамнотежа, заснован на почва редовно или трајно потопена од поплави. Овие екосистеми можат да се појават на места каде што има свежа вода или каде што има солена вода. Поради овие карактеристики мочуриштата можат одржување на голема количина на биодиверзитет и природно богатство да се обезбеди со неспоредлива биодиверзитет.

Светскиот ден на мочуриштата ја нагласува важноста на мочуриштата бидејќи тие се важни за нашите идни одржливи средства за живот. Мочуриштата можат да бидат природни или вештачки изработени. Одредени типови на природни мочуришта можат да се прошират во мочуришта, некои мочуришта и нивните крајбрежни области, тресетишта итн. Од друга страна, можеме да видиме вештачки создадени или модифицирани мочуришта. Секогаш кога условите на животната средина дозволуваат, може вештачки да ја задржи влагата привремено и трајно.

Општо земено, овие типови изградени мочуришта се изградени за да се заштити биодиверзитетот под ризик од истребување. Исто така се користи за туристички цели за да се обезбедат еколошки услуги и да се помогне во ширењето на вредноста на заштитата на природата.

Видови мочуришта

важноста на природните екосистеми

Бидејќи овие мочуришта се многу богати, тие станаа важни алатки за заштита на природата. Постојат различни видови на мочуришта, и тие се класифицираат според видот на водата што ги сочинува и другите карактеристики што мора да ги следиме. Главната разлика помеѓу видовите мочуришта е видот на водата. Откриваме слатководни мочуришта и мочуришта со солена вода. Ние исто така можеме да направиме разлика помеѓу природните мочуришта и вештачките мочуришта.

Ајде да видиме кои се различните видови на мочуришта:

 • Речно мочуриште: Тоа е мочуриште со природни карактеристики и вид на свежа вода. Тие обично се составени од реки, потоци и водопади.
 • Езерски мочуришта: Тие се формираат преку езера и некои природни лагуни со слатководни води.
 • Тропски палустри: Вклучува области со мали извори, оази, поплави, мочуришни шуми, мочуришта и мочуришта. Главната карактеристика на овој вид мочуришта е дека сите тие имаат природни извори, а водата е свежа.
 • Морски мочуришта: Како што сугерира името, тие се природни мочуришта, но се состојат од солена вода. Тие обично се појавуваат во крајбрежните средини каде морето е плитко, како што се некои карпести, песочни плажи и некои чакалски области.
 • Вештачки: Тие се оние мочуришта што се создаваат од делата на човечкото суштество со цел складирање или контролирање на одреден волумен на вода. Овде можеме да ги видиме резервоарите и браните. Тие исто така може да имаат за цел да зачуваат одредена количина или видови на заштитена флора и фауна.
 • Утоки: многу реки формираат утоки пред да се создадат нивните последни усти и некои мочуришта. Нивната главна карактеристика е што се составени од солена вода од утоки и е од природно потекло. Понекогаш е способен да формира мочуришта со солена вода или области од мангрова.
 • Мочуришта на езерото со солена вода: Изгледа многу како претходните имиња, но и езерата и лагуните се солени, бидејќи се наоѓаат во крајбрежните области. Тие исто така имаат природно потекло.

клучните карактеристики

крајбрежните води

За екосистемот да се смета за мочуриште, тој мора да ги исполнува следниве карактеристики:

 • Се разгледуваат преодни области или постепени промени помеѓу водните и копнените системи. Тоа е, тие се сметаат за мешани екосистеми, бидејќи тие зачувуваат некои од карактеристиките на еден и друг екосистем. Откривме дека некои делови се повеќе фокусирани на копнените екосистеми, додека други се повеќе фокусирани на морските екосистеми.
 • Тие се зони за поплавување, така што можат да бидат привремени или трајни области. Привремените области се појавуваат на места со мали вдлабнатини, кои лесно се поплавуваат кога врне силен дожд.
 • Водните води мора да бидат во застојана вода, мали потоци, свежа вода или солена вода, и вклучуваат мали океански области со одредена длабочина. Плимниот ефект на мочуриштата е многу слаб. Обично овој ефект нема да надмине 6 метри.
 • Границата на мочуриштето ќе се определи според неговиот вид вегетација на секој терен. Вегетацијата е хидрофилна, односно треба добра тенденција за вода. Исто така е можно да се направи разлика помеѓу нехидрофилна вегетација и вегетација што претставува граница на мочуриште, каде што завршува друг екосистем и започнува со целосно копнено опкружување.
 • Мочуриштата се идеално живеалиште за голем број видовиособено птиците преселници кои се хранат и одмараат во мочуриштата низ целиот свет. Можеме да најдеме и растенија и животни како цицачи, влекачи, водоземци, риби и инсекти.

Еколошка важност на мочуриштата

Мочуриштето е многу важен екосистем за нормално функционирање на природата. Тие се способни да го засолнуваат биодиверзитетот на голем број птици, риби и други групи животни. Тие исто така развиваат растенија кои зависат од вода.

Ако додадеме вредност на човечкиот свет, мочуриштата можат да создадат области за производство на храна и да бараат многу вода за одгледување, исто како и оризот. Други фактори кои се многу важни за одржување на влажноста се регулирање на хидролошкиот циклус, вклучувајќи ги и површината и водоносни слоеви. Исто така, активно е вклучено во контролата на ерозијата и регулирањето на хранливите циклуси.

Поради оваа причина, огромното мнозинство мочуришта има режим на заштита што се смета за природен резерват. Во оваа и категоријата моќност на режимот на заштита економските активности се ограничени на истражување и влезот на туристи кој е многу контролиран. Сето ова е направено за да се зачува максималната биодиверзитет.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што се мочуриштата и какво е нивното значење.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.