Морски ракав

Морски ракав

Кога зборуваме за торнада, секогаш доаѓа на ум еден вид екстремен метеоролошки феномен со голем деструктивен потенцијал. Една од неговите варијанти е морски ракав. Познато е и под името воден излив. Тоа е метеоролошки феномен чиј изглед е видлив и наликува на маса на облаци кои имаат форма на инка и брзо ротираат. Тоа е како конвенционално торнадо, но се одвива на површината на морето.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е морски ракав, како се произведува и какви ефекти има.

Што е морски ракав

Водена вода во Валенсија

Кога има голема атмосферска нестабилност и се појавува торнадо на ниво на морска површина, го имаме она што е познато како морски ракав. И тоа е дека тоа е атмосферски феномен што може да се идентификува како маса на облаци што имаат облик на инка и која брзо се врти. Овој феномен потекнува од кумулусна облачна основа до површината на морето и предизвикува негово издигнување до одредена висина. Поради оваа причина, тој се нарекува морски ракав или воден излив.

По дефиниција, ние зборуваме за торнадо во тој метеоролошки феномен што се јавува на земјата и генерира разорни ефекти на местото каде што поминува. Во овој случај, при минување над морска површина името се менува во морска манга. Морскиот ракав, исто така, може да се претвори во конвенционално торнадо, ако заврши на удар на земјата. Нормално, кога ова се случува, торнадото губи многу интензитет и завршува да исчезне. Ако го анализираме морскиот ракав врз основа на негативните последици што може да ги има врз материјалните добра или луѓето, мора да знаеме дека неговата состојба е многу помала.

За разлика од конвенционалните торнада, морскиот ракав се појавува во морето. Ова го прави потенцијалниот ризик од оштетување многу помал. Може да влијае на некои пловни објекти кои пловат на море или рибарски бродови. Во Шпанија обично наоѓаме ваков вид на Екстремни метеоролошки феномени во областите на Каталонија, заедницата на Валенсија, Балеарските Острови, Канарците и во источните области на Кантабриското Море. Иако насилството на овие појави не е преголемо, доволно е да стане сериозна опасност и за риболов и за рекреативни пловни објекти.

Како се формира морски ракав

Потекло на морскиот ракав

Постојат бројни студии кои истражувале како се развива морски ракав. Заклучоците од студиите открија дека овие метеоролошки појави се генерираат во пет различни фази. Toе ја анализираме секоја од фазите и потеклото на морскиот ракав:

 • Фаза 1: темно место. Во текот на оваа фаза се формира еден вид на темен диск кој станува скоро црн на површината на водата. Фактот дека оваа дамка може да постои, значи дека има колона воздух на истата површина. За време на оваа фаза, може да има или не може да има мал облак во форма на инка.
 • Фаза 2: спирала. Во текот на оваа фаза, спиралните ленти се формираат околу гореспоменатата црна дамка. Овие ленти се менуваат едни со други помеѓу посветли и потемни бои.
 • Фаза 3: прстен од пена. На темното место на почетокот ќе започне да се формира еден вид виорот на пена од водата што ја крева ветрот. Во исто време кога тоа се случи или започнува вертикалниот развој на облакот од инка познат под името туба.
 • Фаза 4: зрелост. Прстенот формиран од пена и цевката достигнуваат максимална висина и должина со поголем дијаметар. Тука е местото каде што го гледаме метеоролошкиот феномен во неговиот максимален раскош.
 • Фаза 5: дисипација. Оваа фаза обично се случува многу пати нагло. Ова се должи на фактот дека престануваат еден или повеќе услови што го одржуваат активниот морски ракав. Многупати се случува дождот што е близу до овој метеоролошки феномен да не го усоврши наведениот морски ракав и да предизвика опаѓачките студени струи да иницираат дисипација на феноменот. Друг вид дисипација е тоа што морскиот ракав влегува во земјата и поради силата на триење и промената на густините завршуваат ослабувачки сè додека не исчезнат.

клучните карактеристики

Карактеристики на морските ракави

Можеме да кажеме дека ниту еден морски ракав не е ист како друг. Вистина е дека може да се класифицира според интензивната или помалку интензивната активност на секоја од нив. На овој начин, тие се класифицираат како торнадички морски ракави и не-торнадички морски ракави. Секој од двата вида морски ракави ги има своите главни карактеристики. Toе ги анализираме секој од нив.

Торнадскиот морски ракав е оној феномен во кој се претпоставува дека механизмот за формирање е сличен на оној на класичното торнадо. Единствената разлика е во тоа што настанот се случува во морето со зелена боја на површината на земјата. Постојат некои студии во кои се прави обид да се замени зборот торнадик поврзан со невремето, бидејќи не е целосно јасно дека механизмот на формирање на овој метеоролошки феномен бара постоење на вртлог со голема моќност, како што се случува во случајот на конвенционални торнада.

Од друга страна, ги имаме неорнадските морски ракави. Овој вид морски ракави се најчести на бреговите на Пиринејскиот полуостров. Неговиот механизам за формирање е поврзан со комбинацијата на хоризонтална смолкнување на ветерот што се одвива на ниво на морето.. Оваа хоризонтална смолкнување се меша со високи температури на морската површина што ги генерираат овие услови што го фаворизираат постоењето на морскиот ракав. На нашите брегови има голема количина на сончево зрачење што предизвикува морската површина да се загрева брзо со текот на времето. Аклиматизацијата на морето се одвива побавно поради ова големо сончево зрачење. Поради оваа причина, морскиот ракав се одвива почесто на нашите брегови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за метеоролошкиот феномен на морскиот ракав.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.