Морскиот живот на половите и тропските предели е загрозен од глобалното затоплување и прекумерниот риболов

Рибарски мрежи и море

Се повеќе и повеќе од нас се населуваат на оваа веќе многу оштетена планета. Ресурсите што претходно ги имавме полека истекуваат. Земјата едноставно не може да даде повеќе од себе. И ова е нешто што го гледаме секој ден: глобалната просечна температура се зголемува, столбовите се топат предизвикувајќи покачување на нивото на морето, метеоролошките појави стануваат се повеќе екстремни,… меѓу многу други настани што ви ги кажуваме на блогот.

Во тропските предели и на половите имаат два сериозни проблеми: едниот е глобалното затоплување, а другиот е прекумерен риболов.. Морскиот живот во двата региона е загрозен.

Студија спроведена од истражувачи од Шпанија, Австралија и Нов Зеланд, која е објавена во списанието „Science Advances“, го потврдува ова. 2016 година беше најжешка во снимената историја и таа топлина во најголем дел ја апсорбираа океаните. Со оглед на ситуацијата, на морските животни им е тешко да напредуваат.

За прв пат истрагата го зема предвид, преку сателитски снимки, зголемувањето на температурата на океанот, промените во океанските струи и нивото на морската продуктивност во последните три децении.

Риба плива во морето

Така, Истражувачите можат да утврдат кои области со најголем морски биодиверзитет се меѓу најпогодените од глобалното затоплување, кои се најблиску до тропските предели и половите, како што се источниот брег на САД и Канада, областа на екваторот, Северното Море или југоистокот на Австралија и Нов Зеланд.

Со спротивставување на податоците од студијата со информациите за риболовната активност во последните 60 години тие сфатија дека областите со најголем морски биодиверзитет се исто така најпогодени од прекумерниот риболов. Поради оваа причина, влијанијата на индустрискиот риболов и климата мора да се земат предвид „истовремено за зачувување“ на овие области, според Франциско Рамирез, истражувач во биолошката станица Доњана (EBD-CSIC), кој додаде дека „Не станува збор за крај на риболовната активност, туку за спроведување на политиките за зачувување".

Можете да ја прочитате студијата овде (на англиски).


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.