Пиринејскиот мрмот е во опасност поради ниската генетска разновидност

Пиринејски мрмот

Климатска промена има разорни ефекти врз многу фактори кои го условуваат животот на Земјата, вклучително и генетската разновидност. Ние многу добро знаеме дека глобалните температури се зголемуваат како резултат на зголемувањето на емисиите на гас од индустријата и транспортот ширум светот.

Ова зголемување на температурата на планетата има одредени ризици во променливите што ги условуваат различните екосистеми на нашата планета. Варијабли како што се температурата, киселоста на езерата, недостигот на свежа вода и фрагментацијата на живеалиштата се она што тие ја намалуваат биодиверзитетот.

Како генетската разновидност влијае на прилагодувањето кон климатските промени

Во природните и антропизираните екосистеми, сите механизми што ги прават елементите да функционираат добро се меѓусебно поврзани. На груб начин, сè што ги прави екосистемите да работат како што ги познаваме денес, се синџирите и односите помеѓу живите суштества и инертните суштества.

За да може да се прилагодиме на разорните и негативните ефекти од климатските промени, потребна е голема генетска разновидност што дозволува генерираат мутации во ДНК да може да ги издржи и преживее промените во животната средина. Бидејќи популациите на одредени видови животни и растенија опаѓаат, тие стануваат поранливи на условите на животната средина. На пример, растителни видови кои бараат ниски температури имаат тенденција да го менуваат својот опсег на поголема надморска височина, бидејќи температурите растат во пониските области поради климатските промени.

Пиринеите

Затоа, и животинските и растителните видови се поотпорни и имаат полесно време да се прилагодат на климатските промени, како и поголема популација и генетска разновидност имаат.

Што е со мрмотите на Пиринеите?

Во Шпанија, на Пиринеите, живеат заедници на мрмоти од француските Алпи. Овие беа повторно воведени помеѓу 1948 и 1988 година затоа што изумреја на Пиринеите повеќе од 15.000 XNUMX години.

Една неодамнешна студија го покажува тоа генетската разновидност на овие мрмоти е прилично малаЗатоа, според она што го кажав претходно, тоа ќе има големи потешкотии и ќе биде многу ранлив вид пред ефектите на климатските промени. Веќе Шпанија е земја која, поради климата, економијата и географската положба, е многу ранлива на климатските промени.

Опсег на подземен хог

Опсег на алпски мрмот

Студијата е спроведена од истражувачи од Центар за еколошки истражувања и шумски апликации (CREAF-UAB) и Лабораторија за биометрија де биологија еволутив (LBBE) во Лион (Франција). За ова тие ја анализираа ДНК на пиринејските мрмоти преку нивната коса.

Кога повторно се воведе овој вид на Пиринеите, повторно беа воведени околу 400 примероци кои доаѓаа од француските Алпи. И покрај недостатокот на планирање и следење (бидејќи некои од нив не знаеја точно од каде потекнуваа), повторното воведување на алпскиот мрмот на Пиринеите тоа беше успех бидејќи брзо го воспостави и колонизираше скоро целото јужно лице на овој планински масив.

Потекло и последици од ниската генетска разновидност

Популациите кои беа повторно воведени имаа многу мала генетска разновидност. Ова е многу важен аспект со цел да се прилагоди на климатските промени и новите сценарија што ги претставува. Обично, повеќе од една третина од повторните воведувања не успеваат поради недостаток на претходни студии, несоодветно последователно следење или ниска генетска разновидност.

Фактот дека еден вид има богата генетска разновидност е важен воопшто за еволуцијата на заедниците и самиот вид, но тој е поважен кога популациите се мали.

алпски мрмот

Но, зошто нивната генетска разновидност е мала? Па, како и населението на Пиринеите не размениле генетски материјал, секој град на Пиринеите сè уште многу наликува на оригиналниот град на Алпите.

Единственото прашање што останува е дали времето ќе може да му помогне на приземјето да се прилагоди на климатските промени или ќе биде уште еден неуспех за повторно воведување. Нашата преостаната надеж е да ги намалиме и стопираме ефектите од климатските промени, така што мормите и другите загрозени видови ќе имаат повеќе време да се прилагодат на новите сценарија што ќе ги создадат климатските промени.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.