Морињата на светот

морињата на светот

Иако сите води на планетата се навистина исти, човечкото суштество ги поделило овие води на мориња и океани според карактеристиките на истата вода и географската локација. На овој начин е можно подобро да се класифицираат биодиверзитетот, природните ресурси и географијата. Постојат бројни морињата на светот надвор од 7-те мориња за кои се сметаше дека се во антиката. Секој од нив има свои карактеристики и има некои кои се поголеми од другите.

Во оваа статија ќе ви кажеме за различните мориња во светот и нивните главни карактеристики.

Морињата на светот

морињата на светот и животните

Океанот е живеалиште на илјадници видови и медиум низ кој се движат бродовите. Нивниот опсег е огромен, многу поголем од површината на земјата и сè уште содржат многу мистерии. Морињата и се наоѓаат поблиску до полиците на континенталот. Континенталната полица е местото каде што се наоѓаат големи количини на природни ресурси и биодиверзитет. Тоа е област близу до континентите како што покажува и неговиот збор.

Поголемиот дел од биолошката разновидност што ја населува нашата планета е во светските мориња. Исто така, спротивно на популарното верување, тие се вистински бели дробови на земјата. За луѓето, тие се места за одмор, забава и размислување. Континуиран, но не неисцрпен извор на вода што може да стигне до домови во многу делови на светот. Поради риболов, тие се исто така основен елемент за исхраната на земјата. Тие се исто така основа на туристичките активности и им донесоа многу придобивки на земјите како нашата.

Ако имавме мориња во светот поделени по континент, имаме ваква листа:

 • Европа: Јадранско, Балтичко, Бело, Ла Манш, Кантабрија, Селтик, Алборан, Азов, Баренц, Фрисланд, Ирска, Мармара, Север, Егеј, Јон, Медитеран, Црна и Тирана.
 • Америка: Аргентинец, Заливот Хадсон, Бофор, Карибите, Чилеанецот, Кортес, Ансенуза, Беринг, Чукотка, Грау, Гренланд, Лабрадор, Саргасо и Големите езера.
 • Азија: Yellowолта, арапска, бела, касписка, андаманска, аралска, бендска, бериншка, славна, јужна Кина, источна Кина, Филипини, јапонија, охотски, источен сибир, сулу, инланд сето, кара, лаптев, мртва и црвена
 • Африка: Алборан, арапски, медитерански и црвено.
 • Океанија: Од Арафура, од Бизмарк, од Корал, Од Филипини, од Халмахера, Од Соломон, Од Тасманија и од Тимор.

5-те најголеми мориња во светот

карибско море

Како продолжение, постои список на 5 најголеми мориња во светот. Ова се следниве:

 1. Арапско Море со 3.862.000 км²
 2. Јужно Кинеско Море со 3.500.000 км²
 3. Карипско Море со 2.765.000 км
 4. Средоземно Море со 2.510.000 км²
 5. Беринг море со 2.000.000 км²

Toе детализираме малку повеќе кои се карактеристиките на овие поголеми мориња.

Арапско Море

На површина од скоро 4 милиони квадратни километри, Арапското Море е најголемото море во светот. Познато е и како Оманско Море и Арапско Море. Сместено е во Индискиот океан. Има длабочина од скоро 4.600 метри и има брегови на Малдиви, Индија, Оман, Сомалија, Пакистан и Јемен.

Арапското Море е поврзано со Црвеното Море преку теснецот Баб-ел-Мандеб и е поврзано со Персискиот Залив преку Оманскиот Залив.

Најважните острови се Лакадивските Острови (Индија), Масира (Оман), Сокотра (Јемен) и Астора (Пакистан).

Јужно Кинеско Море

На површина од 3,5 милиони квадратни километри, Јужното Кинеско Море е втора по големина поморска област во светот. Сместено е на азискиот континент, од кои многу се острови кои се предмет на територијални спорови меѓу азиските земји. Еден од најголемите проблеми со кои се соочува ова море е губење на биодиверзитетот. Оваа загуба е предизвикана од прекумерниот риболов и културата на Азијците да јадат сирова риба. Овие области се богати со риби од сите видови и се погодени од прекумерен риболов.

Исто така, мора да земете во предвид негативен аспект како што е загадувањето. Да не заборавиме дека Кина има едно од најлошото загадување на воздухот и фрлање отпад. Загадувањето на водите во овие мориња е доста високо.

Карипско Море

Освен златните острови со многу бели песоци и кокосови дрвја на плажа, Карипското Море е едно од најдлабоките мориња на планетата, достигнувајќи длабочина од 7,686 метри. Од океанографска гледна точка, тоа е отворен тропски океан. Едно од местата со најголем биодиверзитет и многу чиста плажа. Поради оваа причина, таа стана една од најпознатите туристички дестинации ширум светот. Од година во година, илјадници туристи одат на овој остров во текот на целата година.

Морињата на Шпанија

морињата на Шпанија

Во Шпанија имаме 3 мориња и океан што се граничи со полуостровот. Имаме Средоземно Море, Кантабриско Море, Алборанско Море и Атлантски Океан.

Средоземно Море

Оваа морска област содржи многу вода, што претставува 1% од вкупната морска вода во светот. Волумен на вода тоа е 3.735 милиони кубни километри и просечната длабочина на водата е 1430 метри. Има вкупна должина од 3860 километри и вкупна површина од 2,5 милиони квадратни километри. Сите овие количини вода овозможуваат да се искапат трите полуострова во јужна Европа. Овие полуострови се Пиринејскиот полуостров, Италијанскиот полуостров и Балканскиот полуостров. Исто така се капе на азискиот полуостров познат како Анадолија.

Името на Медитеранот потекнува од античките Римјани. Во тоа време се викаше „Маре нострум“ или „Наше Море“. Името Медитеранско потекнува од латинскиот medi terraneum, што значи центар на земјата. Ова име беше именувано заради потеклото на општеството, бидејќи тие ја знаеја само земјата околу оваа поморска зона. Ова ги тера да мислат дека Медитеранот е центар на светот.

Алборанско Море

Ова може да биде голема непозната во шпанските води, можеби поради неговата мала површина во споредба со другите води. Алборанското Море одговара на најзападната точка на Средоземното Море и е долга 350 километри од исток кон запад. Максималната ширина од север кон југ е 180 километри. Просечната длабочина е 1000 метри.

Кантабриско Море

Кантабриското Море е долго 800 километри и има максимална длабочина од 2.789 метри. Температурата на површинските води се менува од 11ºС во зима на 22ºС во лето. Атлантскиот океан го капе северниот брег на Шпанија и крајниот југозапад на атлантскиот брег на Франција. Една од карактеристиките на Кантабриското Море е силниот ветер што дува над него, особено на северозапад. Потеклото на овие сили се случило на британските острови и северното море.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните мориња на светот и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.