Море на Тетис

море од тетис

Во бројни написи поврзани со геолошко време многупати сме именувале Море на Тетис. Тоа е море што го капело градот Кабра, овој град е омилена дестинација на професионалните нуркачи. И тоа е дека, во античко време, целата оваа област беше капена во вода позната како Тетиско Море или Тетис Океан. Тоа е одлично водно тело и извор на живот што ги обележа историјата и географијата на нашата планета.

Поради оваа причина, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики и значење што ги имаше морето Тети.

Историја на морето Тетис

Маѓепсан град

Тетиското Море било големо количество вода со големина на приближно Азија. Формирана е приближно пред околу 250 милиони години кога сите континенти на Земјата беа обединети во супер континентот познат под името Пангеа. Мора да знаете дека овој суперконтинент е формиран и имал облик C. Во тоа време Тетиското Море било тело со вода што останало внатре во континентот и опкружено со неговите три страни. Тоа беше внатрешно море со плитки, топли карактеристики на водата. Сепак, тоа беше преполно со морски суштества, гребени, повеќебојни корали, природни острови итн.

На кратко, можеме да кажеме дека Тетиското Море беше големо количество вода натоварена со животни и со растителни животи и дека сигурно ќе беше многу позната ако беше таму денес. Таква е количината на биолошка разновидност во која се наоѓал овој океан, така што многу од суштествата што живееле на ова море се зачувани денес преку фосили. Сите овие фосили може да се видат во Центарот за интерпретација на Јура Кабра. Овој центар е како да патувате во минатото и да можете да го видите биодиверзитетот што постоел во овој океан.

Знаеме дека Тетисското Море беше внатрешноста на суперконтинентот, но и надворешноста беше опкружена со вода. На ова океанот се викаше Панталаса и тоа е она што денес е познато како Тихиот океан. Постојат многу луѓе кои веруваат дека Тихиот океан не е толку голем како што изгледа, но мора да знаеме дека зафаќа скоро третина од целата површина на планетата.

Еволуција на морето Тетис

Средоземно Море

Знаеме дека се должи на струи на конвекција на Земјината мантија има движење на тектонските плочи познато како Континентален лебдат. Овој континентален нанос предизвика фрактура на супер континентот Пангеа и последователно одвојување и поместување на плочите на континентите од неизмерноста на океанот. Ние мора да знаеме дека Средоземното Море започна да се формира од големото море Тетис. Голем дел од биолошката разновидност што постои во Средоземното море е наследен од океанот Тетис. Сепак, Не беше истото Средоземно море што го знаеме денес, Наместо тоа, тоа беше водно тело што преплави дел од Пиринејскиот полуостров и Европа, што во тоа време не беше ништо повеќе од архипелаг на острови.

Со сите животни, растенија и гребени што постоеле во античкото Средоземно море, не било познато што се случило сè додека науката не го открила тоа. И тоа е дека Средоземното Море пресуши. Иако изгледа неверојатно, тоа беше потполно реално. Ова сушење на Средоземното Море се случило поради движењето на тектонските плочи. Овие плочи ги затвораа теснецот Рифеџо и Бетиќ, кои беа единствените места каде што водата од Атлантикот можеше да влезе во Тетиското Море. Поради оваа причина, целиот овој медитерански слив што го знаеме денес стана импресивна пустина со бела сол. Сета оваа сол беше она што беше во растворената вода. Овој момент во развојот на планетата и геолошкото време позната е како Месинска криза на соленоста. Оваа извонредна епизода, заедно со сообраќајот, произведе скоро тотално истребување на целиот морски живот.

Подоцна, стотици години подоцна, се отвори теснецот на Гибралтар и Медитеранот повторно се полнеше со вода од Атлантскиот океан. Во тоа време, кога се формира Средоземното Море, знаеме во наши денови како син на античкото Тетисско Море.

Морска фауна

море од тетис итака

Toе дознаеме која е морската фауна што постоеше во Тетиското Море во тоа време. Пред околу 50 милиони години настанаа првите цетаци. Цецевите се првите цицачи кои биле во можност целосно да се прилагодат на водниот живот. Тоа е едно од чудата на еволуцијата на видовите и денес Тие вклучуваат голем број видови кои се дистрибуираат низ светските океани. Океанот Тетис немаше да биде помал. Во него се наоѓале и илјадници уникатни морски влекачи кои живееле и во крајбрежните и во плитките води. Ајде да видиме некои од видовите:

 • Амонити
 • Mixosaurus Ichthyosaur
 • Плакодонт Плакодус
 • Prolacertiform Tanystropheus
 • Сауропетериански Нотосаурус

Познато е дека градот Кабра и геопаркот кој се наоѓа во Суббетика некогаш бил дом на сите овие морски суштества.

Како е името?

Постојат многу луѓе кои се прашуваат зошто ова море се нарекувало на овој начин. Едуард Суес беше доста познат австриски геолог, кој беше страствен за светот на геологијата. Од 44-годишна возраст започнал длабоко да студира тектоника на плочи и ја објавил книгата Die Enststehung der Alpen. Во оваа книга се покажа дека планинските масиви се формирани со хоризонтални движења што ја негираат земјата, спротивно на она што се сметаше во тоа време.

Едвард Суес продолжува да студира геологија до 62-та година од животот, каде што уште еднаш ја изненади научната заедница кога го откри тоа фосилите откриени на планините биле всушност морски суштества. Затоа, од суштинско значење беше да има големо количество вода што тој го именуваше како море Тетида.

Името на Тетис потекнува од титан и водата од таму на која геологот го крсти овој океан со ова име.

Но, од новоформираните тие можат да дознаат повеќе за морето Тети, неговите карактеристики и еволуција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.