Море од Кортез

Денес патуваме за Америка до Калифорнискиот Залив, исто така познат по името на Море од Кортез. Тоа е прилично тесно водно тело што се наоѓа во Мексико помеѓу полуостровот Баха Калифорнија и мексиканските држави Сонора и Синалоа. Ова море стана доста познато бидејќи има природно богатство и неколку острови со заштитени подрачја именувани од Светско наследство од страна на УНЕСКО во 2005 година.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, формирање, биодиверзитет и закани на морето Кортез.

клучните карактеристики

ситуација на морето на усеци

Тоа е маргинално море кое се наоѓа во Тихиот океан. Поточно на северозапад на мексиканскиот брег. Има продолжение од приближно околу 160,000-177,000 км2 и волумен на вода од околу 145,000 км3. Добро е познато по тоа што има убави води. И се чини специфично природно опкружување со малку топли води, погодно за капење и со прекрасен длабок син тон. Ова ја прави една од најбараните рајски плажи во целата оваа област. Како да е сосема природен рај.

Во најширокото подрачје на морето Кортез ширина од околу 241 километар, додека во најтесната област е само околу 48 километри. Северниот дел е најплиток, иако откриени се некои вдлабнатини кои можат да достигнат 3.000 метри во длабочина. Просечната длабочина на морето е мала, има само 818 метри. Сепак, не е променлива што во голема мера го спречува развојот на биодиверзитетот.

Температура и соленост

Бидејќи има доста топли води, во лето може да достигне температура од 24 степени. Овие води се совршени за капачите и сите туристи кои ги посетуваат овие области во лето. И обратно, во зима температурата на морето паѓа на околу 9 степени. Причината за овој голем температурен опсег помеѓу летото и зимата е неговата плитка длабочина. Бидејќи е море кое нема премногу вода или длабочина, врз него влијаат повеќе промените на температурите во атмосферата. Бидејќи нема толку многу вода, времето на аклиматизација се намалува и овие големи опсези на температури може да се забележат помеѓу една и друга сезона.

Во водите најблиску до отворено море, може да надмине температури од 24 степени. Соленоста варира во голема мерка и по целиот брег. Бидејќи има ефект на проток на вода со мала соленост во делот на западниот брег каде има голема соленост. За разлика од она што се случува со другите тропски мориња, водите се малку помалку солени и се забележани многу широки плимни опсези. Плимата и осеката има влијание во зависност од областа во која се наоѓаме и циклусот на Месечината. Во северниот дел на морето Кортез нивото на водата е зголемено до 9 метри поради плимата и осеката.

Реката Колорадо формира прилично широка делта во последниот потег и се влева во морето Кортез. Може да се каже дека ова море ја има реката Колорадо како главна притока. Една од карактеристиките што го направи ова море толку славно е дека во него има 922 острови, иако многу од нив се ненаселени. Сепак, тие имаат голема количина флора и фауна што ја прави област доста богата со биодиверзитет.

Формирање на морето Кортез

острови на морето на усеци

Постојат бројни хипотези за потеклото на морето Кортез. Бидејќи не може да се знае со целосна сигурност, познато е дека станува збор за релативно младо море. Неговата сегашна форма е стекната за време на Миоцен доцна Тоа е, не приближно 4-6 милиони години. Некои од теориите што го потврдуваат потеклото на ова море укажуваат на модификација на извештајот во повеќе наврати. После толку модификации, може да се формира преку некои тектонски процеси.

Геолошките процеси што доведоа до формирање на ова море се случија пред приближно 60 милиони години. Тогаш, северноамериканските и пацифичките тектонски плочи се наоѓаа на плоча што денес недостасуваше. Оваа плоча го добива името на Фаралон. На почетокот на мезозојската ера оваа плоча позната под името Фаралон започнала процес на субдукција. И почна да тоне под западниот раб на северноамериканската плоча и придонесе за формирање на планини и вулкани. Ова е местото каде што се родени огромното мнозинство на острови кои припаѓаат на морето Кортез.

Биодиверзитет на морето Кортез

Како што споменавме претходно, тоа е море со огромно богатство на биодиверзитет. И покрај тоа што е релативно мал по големина и има само еден влез на вода, тоа е едно од најучуваните мориња во светот. И тој е именуван како »аквариум на светот» поради големото богатство на флората и фауната. Се проценува дека Во него се сместени околу 900 видови риби, од кои 90 се ендемични, повеќе од 170 видови морски птици и скоро третина од сите видови морски цицачи во светот. Покрај ова, можеме да кажеме дека има и околу 5 видови желки кои се гнездат или бараат храна на нејзините брегови.

Ова го прави море кое се смета за едно од најголемите по богатство на биодиверзитет. Меѓу другите животни, можете да најдете морски ваквити, желки со кожа, зелени желки, џиновски лигњи, сардини, ајкули од китови, пацифички коњи, тотоабаси, жаби, маслинови морски желки, калифорниски галеби и желки од дрво.

Што се однесува до флората, таа е исто така доста богата. Има единствена флора под површината на водата. Постојат бројни корални гребени, планктони и макроскопски алги. Се проценува дека во нив живеат околу 62 видови микроскопски алги и до 626 видови макроскопски алги. Од крајбрежјето може да се види еден од најубавите предели. И, тоа е дека ги менува сценаријата во редок контраст помеѓу вегетацијата поправилно од пустините и вегетацијата на мангрова, главно, составена од песок и сол. Тие се приближно околу 696 видови васкуларни растенија што ги има во својот природен екосистем таму.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за морето Кортез.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.