Море од мармара

Море од мармара

Денес ќе разговараме за море кое географски го одделува европскиот дел на Турција од азискиот дел. Познато е како Море од Мармара. Тоа е море кое е поврзано со Црното Море преку Босфорскиот теснец и со Егејското Море преку превојот Дарданели. Познато е по тоа што е море каде што тешко дека има силни океански струи и неколку острови.

Articleе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики и тајни на Мраморното Море.

клучните карактеристики

Локација на морето мармара

Тоа е море чија површина е 11.350 квадратни километри. Од целата оваа површина, 850 километри се во должина од северо-исток кон југо-запад, каде што најголемиот дел од ширината достигнува 80 километри. Како што можете да видите, тоа не е море кое е многу големо. Сепак, има просечна длабочина од скоро 500 метри достигнувајќи максимална длабочина во нејзината централна зона од 1.350 километри.

Овие карактеристики ги прават да стане море. И покрај тоа, тешко дека има силни морски струи и тоа е во важна област на сеизмичка активност. И, тоа е дека ова море е формирано како резултат на насилните сеизмички движења на земјината кора пред околу 2.5 милиони години.

Името Мармара потекнува од островот со истото име поради изобилството на мермер во античко време. Мармара потекнува мармарон што на грчки значи мермер.

Острови на Мраморното Море

Острови принц

Како што споменавме претходно, ова море има неколку доста познати острови. Го има архипелагот Острови Принципе и островите Мармара. Почнуваме да ги опишуваме еден по еден. Островите Принц се група од 8 мали острови кои се наоѓаат во азискиот дел на Истанбул. Меѓу овие острови наоѓаме важни туристички дестинации како што се Хејбелиада, Бургазада, Канаıада и Седеф. Меѓу овие острови можеме да најдеме население од околу 14.000 жители. Останатите острови во ова море се ненаселени.

Островот Мармара, кој е оној што му го дава своето име на ова море, има 117 квадратни километри продолжение. Тој е најголемиот остров и втор по големина во цела Турција. Сместени се во западниот дел на морето пред полуостровот Сизико. Населението е околу 2.000 жители.

Босфор и Дарданелите

Дел од мисирка

Мо на Босфор е она што ја означува североисточната граница на Мраморното Море. Тоа е рака на морето која има форма S и е долга 30 километри и во најтесната точка има димензии 750 метри. Босфорскиот теснец е одговорен за поделба на градот Истанбул на два дела: Од една страна го имаме европскиот дел и од друга страна азискиот.

Двата брега се поврзани со неколку мостови и железнички тунел кој е потопен 55 метри под морското дно. Теснецот Дарданел се состои од долг природен канал долг 61 километар и се наоѓа на југозападниот крај на Мраморното Море. Ширината се движи помеѓу 1.5 и 6 километри. И двата брега на овој теснец се поврзани со железничките линии. Превојот Дарданели има стратешко значење и низ историјата и денес. Двата теснека носат голема количина поморски сообраќај од целиот свет. Овој сообраќај е втор по теснецот на Малака во Југоисточна Азија.

Пловење на морето Мармара

Море од Мармара од далеку

Знам што сакате е да одите на одмор и да се движите низ Мраморното Море, подобро е да најмите јахта. Овие јахти не можете да ги најдете во неоткриени заливи со кристално чисти води, риболовни подрачја и места за нуркање со одлични ресторани за храна што можат да се искачуваат само со брод. Ова море е полно со урнатини и ноќе создава прилично туристичка атмосфера. Постојат луѓе кои се забавуваат и им се придружуваат на другите едрилици или одат на вечера во прекрасни ресторани кои се наоѓаат долж целиот брег.

Палатата Долмабахче е една од палатите пронајдени на Босфорот и е изградена во средината на 600 век. Изграден е од султан Абдулмечит и фасадата се протега на XNUMX метри на европскиот брег на Босфор. Изграден е имитирајќи други европски палати и можете да го посетите неговиот ентериер. Можете исто така да ги искористите импресивните престои како што се Станува збор за дневна соба од 2000 м XNUMX. Во оваа просторија има кристален лустер чија тежина е поголема од 4 тони.

Како што можете да видите, Мраморното Море е доста добро познато и предмет на туристички патувања. Останатите ненаселени острови сигурно ќе бидат такви во иднина за подобро искористување на територијата. Се надевам дека со овој напис ќе можете да дознаете повеќе за ова море и ве натера да сакате да го посетите.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.