Алборанско Море

острови на алборанското море

Во најзападниот морски дел од Средоземно Море наоѓаме море што е дом на голем биодиверзитет. Тоа е за алборанско море. Границите на ова море се обележани на север со брегот на Андалузија, на југ со медитеранскиот брег на Мароко, на запад со теснецот на Гибралтар и на исток со замислената линија што се протега од Кабо де Гата до Кабо Фегало во Алжир. Тоа е мало море, но има големо значење.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви ги кажеме сите карактеристики, важна геологија на Алборанското Море.

клучните карактеристики

ајкула

Тоа е еден вид море чие максималната должина е околу 350 километри. Неговата ширина е повеќе или помалку околу 180 километри, иако е драстично намалена кога ќе стигнеме на запад каде што се наоѓа таканаречениот Арко де Гибралтар. Ова значи дека вкупната просечна длабочина што може да се најде во ова море е приближно 1.000 метри. Најдлабоката точка од 2.200 метри, можејќи да биде домаќин на голем број видови морска флора и фауна.

Ако направиме пребројување на сите крајбрежни области што го оштетуваат Алборанското Море, ќе ги најдеме Шпанија, Велика Британија, Мароко и Алжир. Во ова море наоѓаме различни струи во овој дел на Медитеранот и тие се особено силни заради средбата со водни тела кои имаат различна температура. Местото каде овие струи се спојуваат е во областите што доаѓаат од Атлантикот и Теснеците. Знаеме дека површинските струи на Алборанското Море тие се ладни и имаат насока на проток кон исток. Од друга страна, ако ги анализираме подводните струи, гледаме дека тие течат на спротивната страна. Ова предизвикува проток на подводна вода да ги придвижи потоплите и посолени медитерански води кон Атлантикот.

Ширина е приближно 180 километри во правец север-југ, додека должината во правец исток-запад од околу 350 километри.

Биодиверзитет на Алборанско Море

локација на алборанското море

Благодарение на конвергенцијата што постои помеѓу различните океански струи во Медитеранот Атлантик, Алборанското Море има голема разновидност на видови и екосистеми. Овие екосистеми и видови живи суштества се поврзани со уникатните океанографски услови што се случуваат во овој регион. Благодарение на спектакуларната геоморфолошка разновидност на морското дно, Можете исто така да видите вулкански формации и подводни кањони.

Причината за постоењето на голема биолошка разновидност во ова море е што тоа е задолжителен премин за сите животни кои имаат миграциски начин на живот. Оттука наоѓаме голем број видови на цетаци, птици, морски желки и други планктонски видови. Многу од овие видови се малолетни или се многу мали по големина и ги носат струи како дел од животниот циклус. Благодарение на постоењето на големи количини на планктони во површинскиот дел на потоците, имаме добро снабдување со хранливи материи неопходни како основа на трофичката мрежа.

Сепак, со текот на годините и еволуцијата на економската активност на човечкото суштество, ова еколошко богатство е загрозено од човечкото суштество. И има значителен обем на поморски сообраќај и од контејнерски бродови, од нафтени фериботи итн. Тоа често го транзитира Алборанското Море. Ова е затоа што тие имаат поврзувачки правци помеѓу Атлантикот и Медитеранот. Проценето е дека годишно Постојат повеќе од 800.000 бродови Хан кои транзитираат низ овој регион секоја година.

Во однос на фауната, ова море е живеалиште на најголемата популација на нос-делфини што постои во западниот Медитеран. Покрај тоа, има повеќе или повеќе вообичаени популации и голем број морски желки. Ова море не само што е богато со биодиверзитет, туку е и важен извор на риболов на сардината и мечот. Затоа, луѓето се премногу експлоатирани.

Алборански морски острови

морска биодиверзитет

Иако ова море не е многу долго, постојат некои добро познати и многу важни острови. Oneе анализираме еден по еден кои се главните острови и нивните карактеристики.

Алборан

Овој остров го добил своето име поради морето каде што се наоѓа. Тој е помал остров од вулканско потекло и се наоѓа на средно растојание помеѓу Африка и Европа. Тоа е најисточниот дел на морето. Иако е мал, историски претставува важна стратешка точка во воените и наутичките полиња.

Денес е целосно ненаселена и нејзината природна средина е заштитена од разни меѓународни правни фигури. Неговиот пристап е целосно забранет бидејќи е дом на ендемски видови на флора и фауна.

Други острови

Алборанското Море е дом на други помали острови и тие се помалку познати. Целиот брег на Северна Африка е преполн со мали острови и архипелази. Некои од овие острови се под територија на Шпанија поради нејзината близина со автономните градови Сеута и Мели Melа. Ајде да анализираме кои се овие мали острови:

  • Пежон де Велез де ла Гомера: тоа е остров од само 190 квадратни метри, па затоа се смета за островче. По земјотресот што се случил во 1930 година, тие го закачиле на брегот со плукање песок. Населено е само мал гарнизон на шпанската армија.
  • Карпа на Алхукемас: тој е дури и помал од претходниот остров со само 150 квадратни метри. Заштитена е од карпи, а исто така се сместува и воено утврдување.
  • Островите Чафаринас: Има површина од 500 квадратни метри и е мал архипелаг. Сместено е источно од Мелила и е многу близу до морската граница помеѓу Мароко и Алжир. Нејзините единствени жители се воени и научни во рамките на биолошката станица.

Еколошка важност

Како што споменавме претходно, Алборанското Море е од голема еколошка важност бидејќи е дом на голема количина на биодиверзитет. Сепак, се соочува со различни проблеми како на пр неселективен риболов, неконтролирани испуштања од загадување и масовен туризам. Покрај тоа, во последниве години ова море стана нелегална имиграциска рута од Африка до Шпанија, за која се случија бројни бродоломи и ги загадија морските подови.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за Алборанското Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.