Галилејско море

езеро Галилеја

El море Галилеја Во многу делови на светот е познато како море, но во други региони е познато како езеро. И тоа е концепт повеќе во согласност со карактеристиките како што ќе видиме во оваа статија. Познато е на Блискиот Исток како езеро Тиберијадес или езеро Генерасет. Тоа е слатководно езеро кое се наоѓа на височина од 209 метри под нивото на морето и има посебни карактеристики.

Затоа, ние ќе го посветиме овој напис за да ви каже с everything што треба да знаете за карактеристиките, формирањето и потеклото на Галилејското Море.

клучните карактеристики

море Галилеја

Eслатководно езеро 209 метри под нивото на морето, се наоѓа во североисточен Израел, северно од долината Јордан и на брегот на градот Тиберија. Неговиот слив вклучува области на Израел, Сирија и Либан. Христијаните сметаат дека е сцена од различни пасуси во Библијата, вклучувајќи го и Исус како оди по вода.

Галилејското Море е единственото природно слатководно езеро во Израел. Областа е околу 164-166 квадратни километри, должината е 20-21 километри, најшироката е од 12 до 13 километри, а обемот е 4 квадратни километри. Нејзината најдлабока точка се наоѓа на североисток, 44-48 метри, со просечна длабочина од 25,6-26 метри. Се снабдува со подземни извори и главно од реката Јордан. Реката минува низ езерото и продолжува на југ приближно 39 километри. Други мали водни тела, како што се Голанските потоци и булевари, ја испуштаат својата вода од ридовите на Галилеја.

Морето е обично топло во лето и умерено во зима, со просечна температура од 14 ° СНа Некои важни историски и верски локалитети се зачувани во крајбрежните области, како што е Капернаум во Библијата.

Формирање на Галилејското Море

Галилејското Море се формираше преку тектонскиот процес. Долината каде што се наоѓа е производ на одвојување на арапските и африканските плочи и проширувањето на морското дно. Депресијата настанала на крајот на плиоценот, а подоцна езерските седименти и мала количина на вода окупирале дел од нејзината област. Затоа, Галилејското Море и Мртвото Море се продолженија на долината Рифт на Црвеното Море.

Интересен факт е дека Земјата доживеа особено влажен период за време на Кватернеријата, а потоа Мртвото Море, моментално јужно од Галилејското Море, се прошири и се шири додека не стигне до него, но водата почна да се повлекува некое време 20.000 години На

Биодиверзитет

Исусово езеро

Пријатна клима и доволна вода создаваат плодна почва, што го фаворизира растот на разни растенија. Одгледувањето урми, банани, цитрус и зеленчук напредува со векови, а трските во крајбрежните области не се невообичаени. Водите се составени од зоопланктон и разни водни и полуземни ракови (како Потамон потамиос), мекотели (како Unio terminalis y Фалсипигула Бароиси), микроалги и риби (како на пр Тристрамела симонис, Тристрамела сакра, Acanthobrama terraesanctae, Семејство Дамсел, Силурус). семејство и сом), пипала и вид тилапија (Тилапиини), познати како Сан Педро. Некои риби се тесно поврзани со другите риби што живеат во африканските езера.

До средината на XNUMX век, европската видра (Лутра лутра) беше цицач кој ги посети водите на Галилеја.

Закани од Галилејското Море

морето галилее се суши

Риболов е основна економска активност на Галилејското Море уште од античко време. Меѓутоа, имајќи предвид дека околу него бил изграден антички град поврзан со христијанската историја, се развил туризмот. Денес, тоа е популарна област каде што можете да ги поминете годишните одмори на една од плажитеНа Се разбира, човечките активности имаат влијание врз здравјето на екосистемот.

Во сушни години, нивото на водата опаѓа многу ниско, што ги загрижува еколозите, бидејќи океанот обезбедува вода за пиење на израелското население и, како што расте населението, неговата побарувачка се зголемува. Луѓето се загрижени дека водата ќе стане солена затоа што под неа има извори на солена вода. Од друга страна, видот Тристрамела сакра не е видено од 1990 -тите, така што всушност се смета за исчезнато.

Историска и културна вредност

Христијанските евангелија велат дека Исус направил дел од својата служба и одредени чуда на брегот на плитко езеро. Еврејските доселеници го основале првиот кибуц во близина. Во одредени исламски пророштва се чини дека некои подземни извори се влеваат во езерото, но поголемиот дел од водата доаѓа од реката Јордан, која тече од Либан на север до Израел и реката Јордан на југ.

Морето Галилеј (понекогаш наречено Тиберијанско Езеро или Кинеретско Езеро) лежи во долината Јордан Рифт, тесна депресија што започна да се формира кога Арапската плоча се оддели од Африка пред десетици милиони години. Многу мочурливи поплави околу езерото и на југ Тие се претворени во обработливо земјиште, покажувајќи светло зелена боја.

Галилејското Море одамна е популарна дестинација за аџиите. Меѓутоа, во последниве децении, состојбата на езерото стана с increasingly повеќе кревка. Во изминатите две децении, нивото на водата драстично опадна, достигнувајќи речиси најниско ниво во историјата во 2018 година. Помалку вода го прави езерото посолено, што го прави помалку одржлив како извор на вода за пиење. Овие промени, исто така, им се закануваат на популацијата на рибите и поттикнуваат проблематични цветови на алги.

Разбирањето на падот на нивото на водата и пронаоѓањето начини да се одржат стабилни е предмет на многу истражувања во областа. Причините за намалувањето вклучува недостаток на врнежи, зголемена употреба на вода во горниот тек на Либан, повисоки температури (што ќе го зголеми испарувањето) и проширување на земјоделските површини и наводнуваните површини околу езерото.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за Галилејското Море и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.