Монтес де Леон

Монтес де Леон

На Монтес де Леон Тие се планински масиви кои делуваат како врска помеѓу Северна Субмесета, масивот Галаико и планините Кантабриа.Овие се места со убавина и пејзаж што вреди да се видат. Како и другите природни средини во Шпанија, Монтес де Леон е популарна туристичка дестинација поради нивното природно богатство. Има голем број врвови и планини кои вреди да се посетат.

Овде детално ќе објасниме сè што треба да знаете за Монтес де Леон и најважните карактеристики на секој врв и секој планински масив.

Карактеристики на Монтес де Леон

Карактеристики на Монтес де Леон

Овие планини се дел од испакнатоста на основата што е дел од Пиринејскиот масив. Оваа орогенија била скршена за да се донесе целото ова богатство. Планините што ги има се доста високи блокови, но чии врвови не се многу изразени. Овие типови планини со меки врвови се нарекуваат хорт. Врвовите со максимална височина се 2.000 метри. Добрата вест е дека овие врвови ја опкружуваат расколната долина наречена Биерзо. Оваа јама има материјали од планините на реката Сил кои се еродирани.

Негов главен врв е Телено и има максимална висина од 2.188 метри. На Монтес де Леон, ерозијата на мраз и ветер дејствуваше милиони години. Ова создаде моделирање на глацијално олеснување. Познат е како најобемен леден релјеф во Шпанија и се наоѓа во регионот на езерото Санабриа.

Сега ќе ги анализираме главните карактеристики на неговите најважни врвови и планини.

Аквилијански планини

Аквилијански планини

Тоа е планинска формација која се наоѓа во рамките на Монтес де Леон. Сместено е во регионот Ел Биерзо. Реката Кабрера се издвојува на нејзината јужна падина Оза на северната падина и реката Комплудо. Тоа е областа која е најдобро зачувана, а речните води се многу чисти и слободни кои тешко ги допрел човечката рака. Благодарение на постоењето на овие реки, беше можно да се дозволи постоење на различни речни шуми, заедно со голема дрвна маса.

Шумите што се формираат покрај реките имаат видови дабови, дабови холми, костени и ребоалеи. Меѓу фауната се издвојуваат златниот орел, волкот, видрата и десманот.

Планините се високи скоро 2.000 метри. Меѓу кои се Монте Ираго, Пико Берерил, Кабеза де ла Јегуа, Пико Бердијанијас, Меруелас, Ллано де лас Овејас, Фунтирин, Пико Туерто, градоначалник на Круз, Пико Тесон и Ла Аквијана.

Сиера Втор

Сиера Втор

Тоа е планински комплекс кој припаѓа на Монтес де Леон. Во овој планински масив се наоѓаат реките aresарес и Бибеј и Есла ценка со реката Тера. Во нејзината морфологија наоѓаме важни траги од леденото доба кои постоеле во квартер и оставиле обележани на карпите. Планините биле покриени за време на глацијалните периоди со мраз. Овие слоеви од стотици метри мраз вршат силен притисок и успеале да го ископаат сливот каде што се наоѓа езерото Санабриа. Врвот кој најмногу се истакнува е Монкалво со висина од 2.044 метри.

Оваа област се издвојува со клима чии зими се прилично студени и каде врнежите се поголеми и снежни. Температурите во најстудените денови се способни да достигнат -20 степени. Тие имаат силни снежни бури со вода и снег во зимите и летото е кратко, но со пријатни температури. Во текот на пролетта и есента обично има многу влажност, магла и врнежливи денови.

Што се однесува до неговата вегетација, наоѓаме извонредно богатство од арбореја и грмушки, како што се: трн, хедер, метла, даб, бреза, леска, алдер, пепел, Холи, Роуан, Тис и костен. Исто така, има и присуство на голема фауна со примероци како што се срна, дива свиња, видра, јазовец, слада и волк, меѓу другите 'рбетници.

Сиера де Кабрера

Сиера де Кабрера

Сместено е меѓу провинциите Леон и Замора. Планинскиот венец е помеѓу регионите Санабриа и Ла Карбаледа. Сите го формираат масивот Монтес де Леон заедно со останатите врвови и планини.

Тој е еден од главните центри на глечеризмот што постоел во квартерниот на нашиот полуостров. Глечерите се развија на самитите каде се спуштаа јазиците на мразот. Оттука, тие имаат големи езера како што се Бања, Тручилас и Санабриа.

Врвовите обично се високи околу 2.000 метри и има планинска клима која се карактеризира со долги и многу студени зими. Мразовите во зима се обично силни придружени со снежна виулица со вода и снег. Највисоките области се составени од големи пространства на снег и мраз.

Летото е попријатно во однос на температурата, но е многу кратко. Највисоките температури не надминуваат, а понекогаш и надминуваат 30 степени. Вистина е дека ноќите се нешто посвежи. На снежни полиња тие често опстојуваат на самитите. Поради нејзината близина до Атлантскиот Океан, има големи врнежи од дожд со годишни просеци кои се движат од 1.200 мм до 1.800 мм. Во лето има кратки, но чести суви магии.

Сиера де ла Кулебра

Сиера де ла Кулебра

Станува збор за планински комплекс кој се наоѓа на северозапад на провинцијата Замора и автономната заедница Кастилја и Леон.

Климата што ја има е од континентален медитерански тип. Се наоѓаме со студени и долги зими чии температури се секогаш под 10 степени. Мразови и магла се чести, иако овие во помала мера. Летото е кратко, но топло, а температурите се движат над 20 степени. Постои прилично изразен температурен опсег помеѓу денот и ноќта. Тоа е да се каже, деновите се топли, а ноќите ладни, иако е во лето.

Како што можете да видите, Монтес де Леон е полн со врвови и планински масиви каде наоѓаме карактеристична клима и богат биодиверзитет. Се надевам дека со овие информации ќе можете да уживате повеќе од овие места.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.