Кој е феноменот Ел Нињо?

Слика на Тихиот океан

Тихиот океан

На планета каде 75% од нејзината површина е покриена со вода, океаните играат многу важна улога во регулирањето на климата на целиот свет, од половите до тропските предели. И тоа е таму, во тропските води на источен Пацифик, каде што се појавува климатски феномен што започнува со локализирање, но завршува со последици низ целата Земја: Ел Нињо.

Во оваа статија ќе објасниме што е тоа и како влијае на глобалната клима за да можете да дознаете повеќе за океаните и влијанието што тие го имаат на сите делови на нашата планета.

Кој е феноменот Ел Нињо?

Температури на Тихиот океан

Ел Нињо Тоа е феномен поврзан со затоплување на водите на источниот екваторијален Пацифик, цикличен, што се случува на секои три или осум години и трае 8-10 месеци. Тоа е топла фаза на екваторијалниот пацифички климатски модел наречен Ел Нињо-Јужна осцилација, ЕНСО за неговиот акроним на англиски јазик. Тоа е феномен што предизвикува безброј и сериозни штети во интертропската и екваторијалната зона, главно поради интензивните дождови.

Перуанските рибари му го дадоа тоа име што се однесува на бебето Исус и секоја година се појавува топла струја за Божиќ. Дури во 1960 година беше забележано дека не е локален перуански феномен, туку дека навистина е има последици низ целиот тропски Пацифик и уште подалеку.

Сè уште не е јасно како се развива феноменот, но метеорологот obејкоб Бјеркнес (1897-1975) ги поврза високите температури на океанската површина со слаби ветрови од исток и интензивните дождови што ги придружуваа.

Подоцна, друг метеоролог по име Абрахам Леви го забележа тоа морската вода, која е студена за време на есен и зима, се загрева и како резултат, температурата на воздухот се зголемува. Топлите водни струи патуваат под морето, од Австралија до Перу.

Како се открива феноменот?

Бидејќи има последици што можат да бидат поразителни, многу е важно да имате системи со кои ќе го детектирате навремено. Така, може да се преземат соодветни мерки за да се избегне најголем можен број на смртни случаи. За тоа, се користат сателити, пловни плови и се анализира морето да знае какви услови претставува површината на морињата во екваторијалната зона. Покрај тоа, ветерот се испитува бидејќи, како што споменавме претходно, промената на ветерот може да биде показател дека феноменот Ел Нињо е пред настанување.

Какво влијание има врз климата?

Поплава, една од последиците на Ел Нињо

Ел Нињо, феномен што трае со милениуми, има големо влијание врз климата во светот. Всушност, денес тоа би можело толку да ги промени климатските услови на една област што, поради растот на човечката популација, станува итно дека погодените земји можат да преземат навистина ефективни мерки за да се справат со нејзините ефекти. И тоа е дека, по неговиот развој, се јавуваат промени во температурите и моделите на дожд и ветрови во планетата.

Да знаеме какви се нејзините ефекти:

  • На глобално ниво: евиденција на температурата, промени во атмосферската циркулација, појава на болести тешко искоренливи (како колера), губење на растенија и животни.
  • Во Јужна Америка: намалување на атмосферскиот притисок, загревање на струјата на Хумболт и многу влажни периоди во кои врнежите се многу интензивни.
  • Југоисточна Азија: ниско формирање облак, сериозни суши и намалување на температурата на океанот.

Сепак, важно е да се напомене тоа нема два Ел Нињо слични. Ова значи дека областите кои биле погодени последен пат можеби нема да бидат погодени повторно. Тие ќе имаат поголема веројатност, да, но не можете да знаете со сигурност.

Врска помеѓу Ел Нињо и климатските промени

Терестријални климатски промени

Иако сè уште не е познато точно каков ефект имаат климатските промени врз феноменот Ел Нињо, неколку научници истакнуваат во а учат објавено во списанието Nature во 2014 година дека фреквенцијата на феноменот, како и неговиот интензитет, најверојатно ќе се зголемат со зголемувањето на глобалната просечна температура на планетата. Сепак, Меѓувладиниот панел за климатски промени (IPCC) не ја смета оваа врска како докажана, зошто?

Па, одговорот е тоа Кога зборуваме за климатските промени, зборуваме за климатските трендови, додека феноменот Ел Нињо е природна варијабилност. Сепак, постојат и други метеоролози, како што е Хорхе Караско, кои се согласуваат со студијата дека во потоплиот свет, интензитетот и фреквенцијата на Ел Нињо ќе се зголемат.

Како што видовме, Ел Нињо е феномен што може да има многу и важни последици во различни делови на светот. Заради сопствена безбедност, важно е да се намалат емисиите на стакленички гасови за да се спречи зголемувањето на температурата, бидејќи ако не го направиме тоа, покрај ефектите од климатските промени, ќе мора да се заштитиме од поинтензивниот феномен Ел Нињо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.