Слукалка чума Дали можат да се контролираат?

штета на посевите

Во светот постојат бројни видови на инсекти способни да се размножуваат со голема брзина. Многу од нив имаат потенцијал да станат штетници што можат да предизвикаат сериозна штета на екосистемите и да предизвикаат проблеми на луѓето. Една од нив е чума од скакулец. Тоа е еден од најштетните и најопасните ризици за светското земјоделство. И тоа е дека тие можат да поминат до 100 километри на ден и да ги избришат сите посеви низ кои поминуваат.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за чумата на скакулци и нивната можна контрола.

клучните карактеристики

чума од скакулец

Наезда на скакулци стана ризик за безбедност на храната во многу јужни земји. Низ историјата, чумата на скакулци генерирала голем глад и нивното целосно истребување е сè уште далеку од тоа да биде реалност. Бидејќи брзината со која се движат и бројот на поединци таму, да не ја спомнувам брзината на репродукција, го отежнуваат нивното управување и контрола.

Тоа значително влијаеше на земјоделската активност со милениуми и можеше ефективно да се контролира само преку примена на одредени политички и научни мерки од почетокот на XNUMX век. Токму во тоа време, тој започна да ги намалува штетите предизвикани од овој штетник на инсекти. Стана еден од најштетните штетници за земјоделски активности. Тие можат да мигрираат на големи растојанија и да ги уништат растечките области во потрага по храна.. Тие патуваат со голема брзина низ илјадници километри, поминаа во голем луксуз.

Тековната состојба на чумите од скакулци во различни региони на планетата ја изучуваат истражувачи од различни универзитети. Важно е да се знае нивното однесување со текот на времето за да може да се предвиди нивната миграција. Постојат многу видови на скакулци, но најразорно е Шистоцерка Грегарија. Овој вид влијае на повеќе од 50 земји, од кои некои се уште се во фаза на развој. Други земји погодени од наезда на скакулци се оние кои не можат да имаат доволно ресурси за да се справат со предизвиканата штета.

Однесување и биологија на наезда на скакулци

Шистоцерка Грегарија

Јастозите се инсекти кои припаѓаат на редот Orthoptera во семејството Acrididae. Вклучено е ова семејство повеќе од 5.000 познати видови од кои неколку стотици се оние што создаваат штети и само дваесетина од нив предизвикуваат страшни уништувања. Повеќето од овие видови се миграторни и можат да се движат на долги растојанија создавајќи штетници.

Чумата на скакулци не е ништо друго освен масовна манифестација на одредени инсекти што се јавува кога средината каде што живеат се менува од осамена фаза во зеленичка фаза. Осамената фаза на јастозите одговара на нивната област на размножување. Обично се во време на дожд и кога може да се обезбеди храна. Слукалската чума беше објавена кога започна сушната сезона и храната е оскудна. Тогаш е кога инсектите стануваат под стрес и почнуваат физички да се трансформираат, менувајќи ја нивната големина, боја и форма и почнуваат да мигрираат на други места во потрага по храна.

Тогаш е кога ќе станат активни животни и ќе започнат да создаваат штета насекаде. Леснотијата на нивното движење го отежнува контролирањето на инвазиите на различните земјоделски екосистеми. Не сите инсекти се создадени еднакви, но кога садат јајца на есен, тие лежат во мирување во текот на целата зима и се изведуваат на пролет. По период што се движи помеѓу 40-90 дена, се јавува оплодување и положување на јајца. Тогаш возрасните гризат и биолошкиот циклус започнува повторно.

Секое положување јајца се претвора во 100 потенцијални јастози. Пресметано е дека во некои прилики тие можат да достигнат 30.000 милиони примероци.

Наезда од скакулци

чума на скакулци во јужните земји

Зборувавме дека тоа е чума способна да опфати околу 30 милиони квадратни километри. На Шистоцерка Грегарија Тој е најштетниот штетник во светот и претставува неколку генерации годишно. Роевите можат да напаѓаат области кои зафаќаат 30 милиони квадратни километри. Во моментов, тие во голема мерка ја погодуваат Африка и цела Југоисточна Азија. Тие исто така можат да летаат на Канарските острови каде што останале неколку дена додека не исчезнат.

Дрвото што овој вид јастог треба да го премести е да го најде вистинското место за населување. Ако не го најдат, тие уништуваат сè што ќе најдат и се преселуваат на друго место. Имајте на ум дека јастозите постојат на сите континенти и штетниците избиваат приближно на секои 3-4 години. Меѓутоа, ако имате студија и добро документирани информации, познато е дека досега немало инсектицид средство за негово целосно уништување.

Најважно е да знаете кога може да се појави наезда на скакулци. Ако почнат да се контролираат местата каде што овие животни почнуваат да се шират, чумата може да се смири и контролира. На пример, во Шпанија се познати два вида кои напаѓаат полиња со земјоделски култури и тие секогаш се појавуваат во последователни периоди. Во тоа време, за нивна контрола почнуваат да се користат одобрени фитосанитарни инсектициди.

Штетници во Шпанија

Исто така, треба да се спомене дека чумите од скакулци во нашата земја не се многу голем проблем. И покрај тоа, агрономските служби во Шпанија се задолжени за добро контролирање на штетниците и да знаат каде ќе се развијат овие инсекти кога ќе преминат од осамената фаза во зеленичката фаза. Тогаш е погодно да ги убиете на нивниот извор.

Неколку истражувачи потврдуваат дека климатските промени можат да ги променат животните навики и нивниот трансфер во области каде порано не предизвикувале сериозни инциденти. Мислам, ова сепак може да се влоши.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за чумата на скакулецот и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.