Може ли да има Мало ледено доба?

Снежна лавина

Тоа е прашање чиј одговор е многу јасен за тим британски научници. Во студијата објавена во списанието »Астрономија и геофизика» предвидуваат можно мало ледено доба околу 2030 година.

Без сомнение, ако тоа се случеше, тоа ќе беше еден вид спасение за човештвото и, исто така, и за другите форми на живот што постојат овде, на сè поубавата планета.

До 2021 година температурата може да падне, според математичкиот модел на сончева магнетна активност што тие го користеле за учат. Научниците предвидоа намалување на магнетните бранови за три соларни циклуси. Ова намалување одговара на ладните временски периоди на Земјата и е познато како „Манмур минум“, период за време на кој сонцето е практично беспрекорно.

Валентиза harаркова, професор на Универзитетот во Нортамбрија, Велика Британија, предвиде ново „минимално“ или мало ледено доба за 2030 година, што исто така, ќе трае 30 години како последица на малата магнетна активност на kingвездениот крал.

Перење минимум

Перење минимум

Не би било првпат да се случи вакво нешто. Северна Америка и Европа претрпеа многу студени и сурови зими. Последен пат беше во 50 век и траеше од 60 до XNUMX години. До тогаш, Реката Темза во Лондон беше замрзнат, кога нормално не замрзнува. Сепак, можеме да бидеме позитивни.

Ако предвидувањето е точно, на многумина од нас ќе им биде тешко, особено ако сме многу ладни; но без сомнение тоа ќе биде здив на свеж воздух и никогаш подобро кажано за Земјата. Со зголемувањето на температурите и нивото на загадување, леденото доба би можело да биде она што и треба на планетата за да ја врати рамнотежата што толку многу и е потребна (всушност, ни треба), така што сè оди како што треба.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.