Може ли Мртвото Море да се спаси од исчезнување?

висока соленост на мртвото море

Поради глобалното затоплување и зголемувањето на глобалните температури, Мртвото Море претрпе драстична промена во последните децении. Во 1983 година се отвори спа центар на плажата на Мртвото Море каде гостите можеа да излезат од зградата и да стигнат до водата. Денес сликата е поинаква. За да може да стигнете од бањата до водата, тие мораа да инсталираат воз на тој пат од едното два километри до езерото.

Може ли Мртвото Море да се спаси од разорните ефекти на климатските промени?

Мртвото Море

суша во мртвото море

Мртвото море е најдлабокото место на површината на земјата (не океанско) - 430 метри под нивото на морето - но неговиот волумен на вода продолжува да опаѓа. Граничи со Јордан на исток и Израел и Западниот брег на запад, морето е всушност езеро. Нивото на водата отсекогаш варирало. Историјата вели дека дури отиде подлабоко пред околу 10.000 XNUMX години. Но, сега, глобалните температури се зголемија, додека сушите и водите се намалуваат со зголемена стапка.

Мртвото море има биолошка разновидност што поддржува и што веќе ги трпи влијанијата од повлекувањето на водата (што се намалува за еден метар годишно). Еколозите и научниците се загрижени дека езерото може целосно да исчезне доколку не се преземе ништо за да се спречи ова да продолжи. Иако само бактериите можат да го преживеат нивото на сол на Мртвото Море, езерото го поддржува дивиот свет во неговата околина.

Флора и фауна што го одржува езерото

мртвото море има се помалку вода

Сметано за природно чудо, езерото го должи своето име на фактот дека во него можат да живеат само бактерии и некои микробиолошки габи, бидејќи неговата вода тоа е скоро десет пати посолено од оној на нормалното море. Сепак, мноштво растенија и животни, вклучувајќи цицачи како што се планинската коза и леопард, зависат од оазите, кои го опкружуваат езерото.

Истражувачите и екологистите предупредуваат дека како што нивото на морето продолжува да опаѓа, сè посушните области и услови ќе имаат влијание врз масите птици преселници, кои секоја година застануваат тука за да имаат корист од умерената клима.

Кој е одговорен за оваа катастрофа?

климатските промени и човековата акција го уништуваат мртвото море

Наб obserудуваме на штета на квалитетот и квантитетот на водите на Мртвото Море, но кој е причина за сето ова? Експертите потврдуваат дека климатските промени играат важна улога, бидејќи со зголемувањето на глобалните температури, стапката на испарување се зголемува и сушите се пролонгираат. Сепак, климатските промени не се главната причина за ова. Тоа е човечка активност.

Немајќи премногу очигледни податоци за тоа како климатските промени влијаат на стапката на испарување и режимот на врнежи, јасно е дека променливата што Најмногу погодена од падот на нивото на морето е потрошувачката на вода за пиење во Израел, Јордан и Сирија.

Некогаш силниот Јордан е главната река што ја снабдува оваа област, а исто така и Мртвото Море. Првично е еден од најголемите водни патишта на светот и е неопходен за границите на Блискиот исток. Сепак, големите брани, цевководи и пумпни станици изградени за пренасочување на водата за пиење ја намалија реката на места до олук. Од 1,3 милиони кубни метри што Јордан ги пренесува до Мртвото Море, само 5% стигнуваат до езерото.

Проблемот со водата на Блискиот исток

можен трансфер од Црвеното Море во Мртвото Море

Особено во Јордан, еден од најсушните региони на планетата, пристапот до безбедна вода е една од главните причини за конфликтот. Мртвото море плаќа за недостигот на вода во регионот. Покрај тоа, луѓето што живеат во езерото, исто така, го чувствуваат економското влијание на Мртвото Море. Многу компании од областа зависат директно од тоа, за богатството со минерали и за легендарните терапевтски доблести.

Индустриите исто така извлекуваат минерали од езерото и сè потешко е да се прават деловни активности. Решението за овој голем проблем може да биде изградба на канал што пренесува вода од Црвеното Море до Мртвото Море, на овој начин може да се запре намалувањето на неговите нивоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Иса Руиз dijo

  Ви благодариме за информациите објавени овде за Мртвото Море. Ми помогна да го документирам написот бидејќи, за жал, во 2019 година тој е повторно актуелен. Овој напис го поврзав со мојата веб-страница како благодарност.
  Е го најдете во http://www.lacapsulaviajera.info
  честитки