GFS модел

Европски модел на GFS

Човечкото суштество отсекогаш имало амбиција да го знае времето и да го предвиди тоа. Благодарение на развојот на технологијата, постојат различни компјутерски модели кои помагаат да се предвиди што ќе направи времето за неколку дена потоа. Денес ќе разговараме за GFS модел. Тој е еден од најважните модели и кој има најголемо значење на целата планета.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за моделот GFS, неговите карактеристики и неговата важност.

Кој е моделот GFS

GFS модел

Иницијалите одговараат на Глобалниот систем за предвидување. На шпански јазик тоа значи како глобален систем на забрана, иако е подобро познат по другите кратенки. Тоа е вид на нумерички математички модел што се користи за временска прогноза. Создаден е и моментално се користи од Националната администрација за океани и атмосфера на САД.Тоа е математички модел кој се ажурира во период од 4 пати на ден. Во зависност од податоците добиени од различните метеоролошки варијабли, предвидувањата може да се креираат до 16 дена однапред.

Добро е познато дека овие предвидувања не се целосно сигурни бидејќи атмосферската динамика може лесно да се измени. Карактеристиките на атмосферата и преовладувачкото време зависат од вредноста на многу варијабли истовремено. На повеќето од овие варијабли директно влијаат количината на сончево зрачење што влијае на нашата планета. Според количината на сончево зрачење остатокот од променливите се менува почнувајќи од температурата и режимот на ветерот.

Допуштено е дека предвидувањата на моделот GFS не ни нудат голема сигурност по 7 дена. Може дури да се каже дека по 3-4 дена повеќе не е точен. Повеќето национални метеоролошки институти и агенции отфрлаат најмногу резултати од овој модел, особено оние што надминуваат 10 дена подоцна.

Нумерички модели за предвидување на времето

За да може да се предвиди времето, потребни се различни нумерички модели. Овие нумерички модели ги земаат вредностите на атмосферските променливи и со помош на сложени равенки состојбата на овие променливи може да се знае во блиска иднина. Постојат 4 нумерички модели на временски предвидувања што најмногу се користат низ целата планета:

 1. Интегриран систем за предвидување на Европскиот центар за временски прогнози со среден опсег.
 2. Глобална повеќестепена средина Канадски модел.
 3. Оперативен глобален систем за предвидување на атмосферата на морнарицата на вооружените сили на САД.
 4. ГФС (Глобален систем за предвидување).

Овие се најкористените модели за метеоролошко предвидување на среден рок и во синопска скала.

Европски модел на GFS

опсег на температура

Откако ќе ја дознаеме функцијата на овој тип на метеоролошки модел на предвидување, мора да се засноваме на разликите што постојат во различни делови на земјите во светот. Поточно, мора да го разгледате европскиот модел GFS. И, дали е овој модел Има бројни придобивки во однос на најголемиот кандидат создаден од владата на Соединетите Американски Држави. Ако во моментов ги споредиме двата модели, тоа е дебата што ќе има крај. И двајцата имаат многу добри карактеристики и предвидуваат прилично тесно. Сè уште нема извршени објективни тестови од страна на корпорација која работи независно за да утврди кој од двата модели е најдобар за да може да се предвиди времето.

И покрај фактот дека ниту еден од двата модели не е победник во однос на другиот, повеќето специјалисти од областа се определуваат за европскиот модел. Една од главните разлики помеѓу овој модел и американскиот е неговата технологија. Има пософистицирани и поскапи компјутерски системи кои им овозможуваат да работат на поефикасен начин. Со оваа пософистицирана технологија се постигнуваат попрецизни, прилагодени и атмосферски проекции со поголема резолуција.

Повеќето експерти велат дека европскиот модел GFS е многу подобар од Соединетите држави во однос на симулацијата на податоците. Аргументот што го користат е дека тој е значително поцелосен и дека обезбедува поголема количина проверени информации. Да дадам пример за да се види разликата помеѓу европскиот и американскиот модел, европскиот е способни да извршат 50 симулации на атмосферата по циклус на прогноза, додека Северна Америка може да извршува само 20 симулации истовремено.

GFS модел во Шпанија

модели за временска прогноза

Во нашата земја постои и овој модел за временска прогноза. Овој модел го извршува секое свое моделирање во повеќе делови. Ајде да видиме кои се овие делови:

 • Првиот е направен со поголема и подобра резолуција отколку тоа обично оди до 192 часа, што е еквивалентно на 8 дена со мапи на секои 6 часа предвидување.
 • Другиот дел од предвидувањето има пониска резолуција. И тоа е дека тоа само вклучува помеѓу 204 и 384 часа, што би било 16 дена со мапи на секои 12 часа. Како што се очекуваше, ова предвидување има пониска резолуција, бидејќи бидејќи опфаќа повеќе денови, не може да го стори тоа со истата точност.

На територијата на Шпанија, овој модел обично се користи околу 4 пати на ден за да може да се проценат добро краткорочни предвидувања. Може да се каже дека се користи во 0 часот, 6 12 и 18 часот. Во врска со ажурирањето на мапите што може да се прикажат за да се видат резултатите од предвидувањата, тие се извршуваат во реално време од 3:30, 9:30, 15:30 и 21:30 часот UTC.

Мора да се земе предвид дека овој тип на модели за метеоролошко предвидување имаат свои грешки бидејќи атмосферските променливи немаат фиксна работа. Затоа, го гледаме тоа бројни временски извештаи не се во ред со предвидувањата бидејќи еволуцијата на атмосферата не е секогаш толку лесно да се предвиди. Некои модели како што се формирање на бури или антициклони може да бидат едноставни. Сепак, потешко е да се предвиди предвидување на поместувањето на овие воздушни маси.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за моделот GFS, неговите карактеристики и важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.