Моделирање на глечер

Моделирање на глечер

Кога гледаме предел, мора да земеме предвид дека постојат различни геоморфолошки агенси кои се елементи способни за моделирање на пределот. Овие се елементи кои имаат одредена активност и се способни да создадат нови форми во релјефот или да ги уништат постојните. Ова е постојан биланс во геологијата на теренот. Еден вид геоморфолошки агенс е моделирање на глечерите. А глечер Тоа е јазик на мраз кој постепено напредува кон морето и е способен да генерира санти мраз.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за моделирањето на глечерите.

Кој е обликувачот на глечерот

Својства на мраз

Кога зборуваме за разни геоморфолошки агенси кои делуваат на одреден пејзаж, станува збор за континуирани дејства на овие елементи кои делуваат на релјефот. На пример, издигнувањето на еден планински систем со себе носи подмладување на речните канали. Нормално, зборуваме за флувијално моделирање во кое се земаат предвид некои елементи, како што се ветерот, морските струи и брановите. Мразот е исто така способен да го модерира пределот по своја волја, иако на многу побавен начин.

За разлика од она што обично се мисли, глечерот е динамичен систем што се движи по планинскиот систем со текот на времето. Да се ​​мисли дека зборуваме за мраз значи да се мисли дека тоа е инертно тело кое ќе биде неактивно. Сепак, одржува постојано движење затоа што, додека течните водни решетки ги нарачуваат остатокот од молекулите што се врзуваат меѓу нив, таа се движи и е глечер по планинскиот систем.

Бидејќи мразот има помала густина од водата, тие бегаат од плови и езерата и морињата можат да замрзнат, но само на површината. На овој начин, на остатокот од живите суштества и организми што ги населуваат им е дозволено да продолжат да живеат под ледениот слој без никаков проблем. Ако ја направиме математиката, мразот е околу една деветтина од густината на течна вода. Ова е причината зошто секој икерберг продолжува да го одржува деветтиот дел од своето тело без да тоне.            

Моделирањето на глечерите е збир на елементи кои со текот на времето го трансформираат пејзажот. Бидејќи глечерот се пренесува од едната и од другата страна на планинскиот систем, тој делува и го модифицира целиот релјеф низ кој поминува. Во текот на илјадници години и по стотици циклуси на замрзнување и топење, тие завршуваат со обликување на пејзажот. Ова е она што ние го нарекуваме формирач на глечер.

Карактеристики на мразот и неговото дејство

Ефекти за моделирање на глечер

За да разговараме за различните елементи кои делуваат во овој умерен предел, мора да ги земеме предвид физичките карактеристики на мразот. Тоа е динамична супстанца која е доста важна при моделирање на пределот. Тие обично се наоѓаат повисоко на планините и во поларните региони, бидејќи температурата е обично пониска и овозможува континуирано формирање на мраз. Да не заборавиме дека за еден глечер да може да го обликува пејзажот мора да остане стабилен со години и години.

Како геоморфолошко средство, можеме да ја поделиме активноста на мразот во три главни процеси: ерозија, транспорт и седиментација. Кога станува збор за зборување за умерениот глечер, транспортот е најмалку важен елемент.

Моделирање на глечерите наоѓаме во области каде што температурите се секогаш стабилни околу 0 степени. Оваа температура е почеста во високо планинските области и се нарекува планински глечер. Процесот на ерозија што го создава мразот се одделува на два големи блока. Првиот е феноменот познат како физичко атмосферски влијанија. Ова физичко атмосферско нешто не е ништо друго освен промена на геолошки материјали со дејство на различни надворешни агенси.

Водата има капацитет за експанзија поради фактот што, кога ќе замрзне, го зголемува волуменот спротивно на она што го прават другите елементи. Ова значи дека, ако има истечено количество течна вода во која диетата на карпа се претвора во цврста состојба, таа е способна да ја распука и да се прошири со толкава сила што ќе предизвикаат кршење на карпата. Овој дел од физичкото време е познато како гелирање. Тоа е еден од најважните начини на кои мразот треба да ја еродира планетата.

Глечерите се движат низ долините на сличен начин како и речната вода, но со побавно темпо. Тие се способни да го еродираат и транспортираат материјалот на крајот од неговото патување и да го депонираат во форма на глацијални седименти.

Умерени феномени на глечерите

Моделирање на планински глечер

Првиот феномен на кој се соочуваме е тој на подигање. Тоа е движење или во кое материјалот на карпестата подлога напредува благодарение на поместувањето што се случува во дното и на страните на самиот глечер. Ова се должи на топењето на овие области на глечерите.

Вториот феномен е познат како абразија.. Ова е ефект на полирање што мразот е способен да го произведе на површината на која поминува и остава низа од овие денови ширина неколку сантиметри. Овие ленти се во можност да откријат информации за тоа колку време поминува глечерот таму. Геолозите можат да знаат која е насоката на напредувањето на глечерот.

Меѓу формите поврзани со моделирањето на глечерите, имаме глечерски циркус. Тоа е асоцирана форма што може да има различни големини, бидејќи мразот работи на различни размери. Така се нарекува затоа што е депресија во форма на амфитеатар и се јавува на врвот на една долина. Обично се идентификува доста лесно бидејќи може да биде домаќин и на глацијални лагуни. Да се ​​има депресија на дното на глечерот е склоно да акумулира вода од врнежи.

Друга формација што ја наоѓаме се глацијалните долини во форма на буквата У. Бидејќи ерозијата на една река е многу поинтензивна од онаа на глечерот, долината што ја формира ерозијата на реката е во облик на V, додека онаа на глечерите е во форма на буквата У.

Конечно, ги наоѓаме и тапаните. Тие се симетрични форми во кои се издвојуваат калливи рабови и неправилни блокови произведени од движењето на мразот што не може да ја полира целата површина на која се движел. Така останува груб дел што се издвојува од останатите и се нарекува тапани.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за моделирањето на глечерите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.